راهنمای رفع مشکلات اتصال به شبکه
چگونه شبکه وای‌فای خود را عیب یابی کنیم (بخش اول)
حالا دیگر وای‎فای همه جا هست و در هر دستگاهی تعبیه شده است. این فناوری به شکلی نقش اکسیژن را برای دسترسی به اینترنت، استریم رسانه، بازی و هر نوع کار مربوط به شبکه سازی ایفا می‎کند. بنابراین باید همیشه به خوبی کار کند و اگر غیر از این باشد شما به دردسر بزرگی دچار خواهید شد. در این مقاله که به دو بخش تقسیم بندی شده است ما به تعدادی از علل و عوامل رایج که باعث ایجاد مشکلات وای‎فای می‎شوند و چگونگی رفع آنها خواهیم پرداخت.

اصول وای‎فای

قبل شروع بررسی عوامل مشکل ساز برای دسترسی به شبکه وای‎فای بد نیست نگاهی مختصر به اصطلاحات این فناوری داشته باشیم:

802.11: نامی‎ انتخاب شده توسط IEEE برای گروهی از مهندسانی که روی شبکه‎های بی‎سیم محلی (WLANs) کار می‎کنند. WLANs ابتدا در سال 1999 با 802.11b آغاز شد (802.11a نیز در همان زمان معرفی شد اما استقبال زیادی از آن نشد)، و امروز این گروه تا 802.11ac و 802.11ad پیش رفته است. انتظار ميرود در نمايشگاه CES پیش رو ما شاهد معرفی 802.11ax باشیم. این مشخصات نشان دهنده آن هستند که چگونه داده‎ها در نقل و انتقالات رادیویی کدگذاری شده و بین دستگاه‎ها مبادله می‎شوند.

Wi-Fi: نامی‎ تجاری برای شناسایی آداپتورهای شبکه‎ای که یک آزمون صدور گواهی برای کار با یک دیگر با استفاده از مشخصات مختلف 802.11 را پشت سر گذاشته‎اند.

باندهای فرکانس: شبکه‎های وای‎فای از دو باند فرکانس بدون مجوز 2.4 و 5 گیگاهرتز استفاده می‎کنند. خیلی از روترهای وای‎فای و اغلب دستگاه‎های موبایل و دسکتاپ مدرن می‎توانند روی هر دو باند به شبکه متصل شوند که به آنها آداپتور یا ایستگاه‎های دو باندی (dual-band) اطلاق می‎شود. 802.11b و g انحصارا از باند 2.4 گیگاهرتز و 802.11a و ac منحصرا از باند 5 گیگاهرتز استفاده می‎کنند. 802.11n نیز روی هر دو باند کار می‎کند.

کانالها: باندهای فرکانس به تعدادی کانال تقسیم شده‎اند. در ایالات متحده برای باند 2.4 گیگاهرتز 11 کانال همپوشانی موجود دارد که از 1 تا 11 شماره گذاری می‎شوند، در حالی که باند 5 گیگاهرتز در محدوده بسیار وسیع‎تری از شماره 36 تا 165 را به خود اختصاص می‎دهد.

مطلب پیشنهادی

از استانداردهای وای‌فای IEEE 802.11 چه می‌دانید؟
استاندارد محبوب 802.11 که وای‌فای را در دسترس ما قرار داده است

شبکه‎ای را که می‎شناسید مشاهده نمی‎کنید

شما می‎دانید در مکانی که حضور دارید باید یک شبکه قابل دسترس وجود داشته باشد، اما نام آن در فهرست شبکه‎های موجود شما قرار ندارد تا بتوانید به آن متصل شويد. این احتمالات را بررسی کنید:

 • ابتدا باید ببینید بدون اطلاع شما وای‎فای غیرفعال نشده باشد. در بعضی از لپ‎تاپ‎ها و دیگر دستگاه‎ها یک دکمه سخت افزاری برای قطع و وصل کردن وای‎فای وجود دارد که ممکن است تصادفی آن را فشار داده باشید.
 • آداپتور وای‎فای خود را قطع و وصل کنید. در خیلی از دستگاه‎ها شما می‎توانید با استفاده از تنظیمات نرم افزاری امواج وای‎فای را به صورت موقت غیرفعال كنيد. حالت پرواز (Airplane Mode) ساده‎ترين روشی است سیستم‎های عامل برای این منظور در نظر گرفته‎اند. هر چند استفاده از آن شبکه مخابراتی و اتصالات بلوتوث را هم در دستگاه شما از کار خواهد انداخت.
 • مطمئن شوید در محدوده امواج قرار دارید. امواج وای‎فای به این شكل نیستند که در یک محدوده کاملا مشخص کار کنند و بعد از خارج شدن از این محدوده بلافاصله قطع شوند. بعضی اوقات شما در یک مکان یک اتصال ایده ال را تجربه می‎کنید و در زمان دیگری امواج با مشکل مواجه می‎شوند. این به این دلیل است که امواج رادیویی در زمان عبور از سطوح و موانع و یا امواج مزاحم دیگر ضعيف می‎شوند. به اطراف حرکت کنید و ببینید آیا شبکه مورد نظر شما ظاهر می‎شود.
 • باند را بررسی کنید. هر چند امروز دیگر خیلی از دستگاه‎ها می‎توانند به هر دو فرکانس متصل شوند، اما همچنان سخت افزارهای مدرنی هستند که تنها می‎توانند از طریق باند 2.4 گیگاهرتز اتصال را برقرار کنند. اگر شما در مکانی حضور داشته باشید كه شبکه آن تنها از طریق باند 5 گیگاهرتز قابل دسترس باشد، تمام دستگاه‎های شما که از سخت افزار دو بانده پشتیبانی می‎کنند به راحتی می‎توانند به این شبکه متصل شوند، اما سخت افزارهای تک بانده 2.4 گیگاهرتز چنین امکانی را ندارند. بدلیل اختلاف ماهیت بین باندها، این امکان وجود دارد که در زمانی که شما در یک اتاق از خانه، محل کار یا مکان عمومی‎ حضور دارید امواج 2.4 گیگاهرتز را دریافت نکنید، اما در همان مکان امواج 5 گیگاهرتز به خوبی دریافت شود.
 • ممکن است با یک شبکه بسته سر و کار داشته باشید. هر چند استفاده از چنین روشی هرگز سطح امنیتی شبکه شما را به صورت واقعی افزایش نمی‎دهد، اما بعضی از شبکه‎ها هستند که به گونه‎ای تنظیم می‎شوند تا نام خود را منتشر نکنند. در این موارد شما برای اتصال به شبکه علاوه بر کلمه عبور، نام آن را نیز باید وارد کنید.
 • ممکن است شبکه از دسترس خارج شده باشد. با چند دستگاه امتحان کنید و یا از دیگران بپرسید آیا قادر به استفاده از شبکه هستند. شاید لازم باشد روتر را ریبوت یا تعویض کرد.

اتصال برقرار می‎شود اما امکان استفاده از اینترنت وجود ندارد

وای‎فای یک فناوری رادیویی است به این معنا که ممکن است شما بتوانيد با یک سیگنال قوی یک اتصال موفق داشته باشید، اما همچنان نتوانید به شبکه دسترسی باشید.

کار را با بررسی آدرس شبکه خود آغاز کنید و ببینید آیا در محدوده اختصاص خودکار قرار دارد. اگر به هر دلیلی شبکه محلی شما نتواند آدرس‎های دستگاه‎های متصل شده را تعیین کند، کامپیوتر یا دستگاه موبایل شما یک آدرس خودکار ایجاد می‎کند که نمی‎تواند داده را به جایی هدایت کند. در بعضی از موارد نیز شبکه‎های کوچک با کمبود آدرس مواجه می‎شوند.

بعضی از سیستم عامل‎ها هستند که به شکلی مشکل را اعلام می‎کنند، مثل نماد سیگنال آداپتور وای‎فای که یک علامت تعجب در کنار آن نمایش داده می‎شود. در موارد دیگر شما باید وضعیت شبکه و تنظیمات مربوط به آن را بررسی کنید.

 • در اندروید: Settings > About Phone > Status
 • در iOS: Settings > Wi-Fi و تقه زدن روی دکمه i
 • در ویندوز: Settings > Network & Internet و سپس انتخاب آداپتور وای‎فای
 • در macOS: باز کردن بخش Network system preference، انتخاب آداپتور وای‎فای، کلیک روی Advanced و کلیک روی تب TCP/IP

اگر آدرس ای‎پی روی دستگاه شما برای شبکه IPv4 (مجموعه چهار دسته‎ای از ارقام که با نقطه از هم جدا شده‎اند) با 169.254 شروع می‎شود، این آدرس توسط خود دستگاه تعیین شده است و نشان دهنده آن است که سیستم عامل شما نتوانسته است از سرور DHCP شبکه محلی مقدار صحیح را دریافت کند.

اما قبل از این که فرض را بر این بگیرید که شبکه با مشکل مواجه شده است، اگر از فایروال استفاده می‎کنید تنظیمات آن را بررسی کنید. بعضی از فایروال‎ها از اتصال به شبکه‎های جديد و تبادل داده با آنها جلوگیری می‎کنند. در اغلب موارد شما پیغامی‎ را دریافت می‎کنید که به شما درمورد یک شبکه جدید هشدار می‎دهد و از شما می‎خواهد آن را تایید کنید. اما بر اساس نوع پیکربندی شما، احتمال دارد که مسیر این شبکه در خفا مسدود شده باشد.

مطلب پیشنهادی

بهترین برنامه‌های شناسایی و رفع مشکلات وای‌فای در اندروید

آدرس ای‎پی معتبر است اما چیزی بارگذاری نمی‎شود

اگر شما از اینترنت مراکز عمومی‎ مثل کافی شاپ و فرودگاه استفاده می‎کنید، ممکن است به طور ناخواسته با یک پرتال یا یک صفحه لاگین مواجه شوید. اغلب سیستم عامل‎های جديد با این موضوع آشنا هستند و رفتار مناسب را انجام می‎دهند. تا زمانی که شما به سوالات درست پاسخ نداده باشید و یا روی دکمه‎های درست کلیک نکرده باشید، دسترسی به اینترنت امکان‎پذیر نخواهد بود.

با یک صفحه پورتال، هات اسپات نام دامنه (DNS) درخواست شده را رد می‎کند، بنابراین وقتی شما آدرس سایتی را وارد می‎کنید به این پورتال بازگشت داده می‎شوید. macOS و iOS اپل این رفتار را تشخیص می‎دهند و با یک کادر گفتگوی شناور صفحه پورتال را نمایش می‎دهند. بعد از این که دسترسی با موفقیت انجام شد، اجازه دسترسی به نام دامنه مورد نظر شما نیز صادر می‎شود.

بعضی اوقات پورتال‎ها دچار مشکل می‎شوند و یا فایروال و سایر فیلترهای نرم افزاری در انجام کار وقفه ایجاد می‎کنند و یا سیستم شما این بازگشت‎ها را مضر تشخیص داده و آنها را مسدود می‎کند. همه اینها باعث می‎شود تا صفحه پورتال ظاهر نشود.

مرورگر خود را باز کنید و سعی کنید به یک سایت مثل http://www.shabakeh-mag.com دسترسی پیدا کنید و ببینید چه اتفاقی می‎افتد. اگر علامت بارگذاری صفحه را مشاهده کردید (به فیلد Location مرورگر خود نگاه کنید و ببینید آیا دامین یا آدرس ای‎پی تغییر می‎کند) احتمالا چیزی روی سیستم شما تکمیل این فرآيند را مسدود می‎کند.

اگر هیچ چیز در مرورگر شما بارگذاری نشد، با مسئولین سرویس اینترنت عمومی‎ مشورت کنید. ممکن است برای دسترسی نیاز به پرداخت هزینه، دریافت کلمه عبور یا استفاده از تنظیمات خاص داشته باشید.


جهت مطالعه بخش دوم این مقاله روی لینک زیر کلیک کنید

مطلب پیشنهادی

چگونه شبکه وای‌فای خود را عیب یابی کنیم (بخش دوم)
راهنمای رفع مشکلات اتصال به شبکه

 

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

 • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

 • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟