الگوریتم تشخیص از روی عکس‌های اینستاگرام
افسرده‌ها در شبکه‌های اجتماعی لو می‌روند!
با این‌که به‌کمک اطلاعات اینستاگرام می‌توان سن افراد را حدس زد؛ اما تحقیقات جدیدی که در این خصوص انجام شده نشان می‌دهد می‌توان از همین اطلاعات برای پی بردن به سلامت ذهنی افراد استفاده کرد.

یک تیم متشکل از محققان هاروارد و دانشگاه ورمونت با به‌کارگیری ابزار یادگیری ماشین و فیدهای ده‌ها نفر از کاربران اینستاگرام؛ موفق به ساخت مدلی شده‌اند که می‌تواند به درستی و با نهایت دقت نشانه‌های افسردگی بالینی را شناسایی کند. این مدل با مطالعه بر روی "آنالیز رنگ‌ها"؛ اجزای متا دیتا و الگوریتم شناسایی چهره در فید هر کدام از کاربران؛ در ۷۰ درصد موارد به‌درستی تشخیص دهد که کدام یک از کاربران اینستاگرام نشانه‌های افسردگی را از خود بروز می‌دهند حتی قبل از این‌که به‌صورت بالینی این تشخیص داده شده باشد.

مدل ذکر شده برای پیش‌بینی‌های خود تعداد 43 هزار و 950 عکس از 166 کاربر مختلف را مورد ارزیابی دقیق قرار داد. اما یک نکته مهم را به‌خاطر بسپارید. قبل از این‌که تبدیل به یک روانشناس مبتدی اینستاگرامی شوید؛ تیم تحقیق تأکید کرده که این مدل به آن معنی نیست که قادر است به‌صورت دقیق نشانه‌های افسردگی را شناسایی کند.

در عوض آن؛ این مقاله می‌گوید که این مدل می‌تواند برای بررسی و ارزیابی‌های اولیه و شناسایی بیماری‌های ذهنی مورد استفاده قرار گیرد و ممکن است روزی برسد که بتوان از آن؛ برای ارزیابی دقیق و مؤثر سلامت ذهنی در دنیایی که جوامع به‌سرعت به‌سوی دیجیتالی شدن پیش می‌روند استفاده کرد.

به‌عبارت دیگر؛ اگر دستیار دیجیتال گوشی تلفن همراه به فید اینستاگرام دسترسی داشته باشد؛ ممکن است در آینده‌ای نزدیک بتواند به شما بگوید که "اخیرا افسرده به‌نظر می‌‌رسی."

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟