تفاوت‌ها و شباهت‌ها
فرق ضد‌ویروس با ضدبدافزار چیست؟
امروزه اکثر مردم با آنتی‌ویروس‌ها آشنایی دارند. نرم‌افزارهایی که برای محافظت از کامپیوتر کاربران در برابر تهدیدات هکری و نرم‌افزارهای مخرب مورد استفاده قرار می‌گیرند. امروزه هر کاربری در ارتباط با باج‌افزارها و بدافزارها با شما سخن می‌گوید. با این وجود بسیاری از کاربران بر این باور هستند که بسته‌های امنیتی قدیمی می‌توانند از آن‌ها در برابر تهدیدات محافظت به عمل آورند، در حالی که این‌گونه نیست.

در صنایعی که به طور مستقیم با فناوری در ارتباط هستند، موضوعات ممکن است به سرعت پیچیده و گمراه‌کننده شوند. به طوری که اصطلاحات در بعضی موارد معنای متفاوتی پیدا خواهند کرد. تفاوت میان یک آنتی‌ویروس و یک آنتی‌بدافزار از جمله موضوعاتی است که این روزها بسیاری از کاربران شناخت درستی از آن‌ ندارند.

بدافزار چیست؟

ابتدا اجازه دهید دو واژه‌ای که لغت antimalware را ساخته‌اند مورد بررسی قرار دهیم. بدافزار واژه‌ای مرکب از دو کلمه malicious و software است. این ترکیب به هر برنامه یا قطعه مخربی اشاره دارد. اما یک ویروس نوع خاصی از بدافزار است که به منظور گسترش سریع با قابلیت خودتکثیری و آلوده ساختن فایل‌ها یا سامانه‌های کامپیوتری طراحی شده است. امروزه بدافزارها همگی تحت لوای بدافزار شناخته می‌شوند اما گونه‌های دیگری همچون تروجان‌ها، کرم‌ها، باج‌افزارها، جاسوس‌افزارها، رباینده‌های کلیدها و... نیز از دیگر اشکال بدافزارها هستند.

یک نرم‌افزار ضدویروس چیست؟

امروزه برنامه‌های ضدویروس از ما در برابر طیف گسترده‌ای از بدافزارها محافظت به عمل می‌آورند. آنتی‌ویروس‌ها به منظور مقابله با ویروس‌هایی که به طور فزاینده‌ای در حال تغییر شکل هستند مورد استفاده قرار می‌گیرند. ویروس‌هایی که از روش‌های جدیدی برای گسترش و ضربه زدن استفاده می‌کنند.

چه تفاوتی میان آنتی‌ویروس‌ها و آنتی‌بدافزارها وجود دارد؟

برنامه‌های ضدبدافزار آن‌چنان که از نام‌شان پیدا است به منظور پاک‌سازی بدافزارها مورد استفاده قرار می‌گیرند. به طوری که عملکرد کاملا متفاوتی با آنتی‌ویروس‌های قدیمی است. آنتی‌ویروس‌ها در وهله اول تمرکزشان بر پیشگیری، محافظت از ماشین‌ها یا متوقف کردن سطح آلودگی‌ها متمرکز شده است. ضدبدافزارها همواره به دنبال ریشه‌کن کردن برنامه‌های مخربی هستند که در گذشته دانلود شده یا روی یک سامانه فعال هستند. در حالی که هم‌پوشانی زیادی میان این دو واژه وجود دارد اما کارشناسان توصیه کرده‌اند برای به حداکثر رساندن سطح ایمنی از هر دو گروه از این نرم‌افزارها استفاده کنید.

 

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟