این بار، LG Split Screen
این نرم‌افزار ال‌جی کامپیوترتان را تهدید می‌کند
در ماه ژانویه گذشته، بدافزار "Easy Disk Drive Repair " که در اختفای کامل UAC را غیرفعال می‌کرد، شناسایی شد. اما به نظر می‌رسد متأسفانه این تنها بدافزارها نیستند که سیستم امنیتی را تضعیف می‌کنند. کریستفور بانچر یک طراح آلمانی که مشکل امنیتی نرم‌افزار ال‌جی را شناسایی کرده است، می‌گوید: « همه ما با شعار معروف ال‌جی، "زندگی خوب است" (Life is Good) آشنا هستیم، اما زندگی ترسناک است.»

صفحه‌نمایش‌های فوق عریض ال‌جی با نرم‌افزاری به نام Split Screen ارائه می‌شوند. کریستفور بانچر در وبلاگ خود نوشته است، نرم‌افزار Split Screen ( برنامه‌ای که بر تقسیم صفحه‌نمایش مدیریت می‌کند) عملکردی شبیه به بدافزار یاد شده دارد، به طوری‌که بی سر و صدا کنترل حساب‌ کاربری UAC را غیرفعال کرده و ویندوز را در برابر آلوده شدن به بدافزارها بی‌دفاع می‌کند.

شاید اعلام این خبر باعث تعجب خوانندگان شود، اما ما از گوگل برای این منظور استفاده کردیم و صفحه مربوط به محصولی به نام 34UM95 که همراه با یک فایل قابل دانلود برای ویندوز 7 به نام "LG_Monitor_Software_446_TCF_Ver3.3.2_SS_Ver6.49_ASM.zip" که به تاریخ 15 مارس 2015 آپلود شده بود را پیدا کردیم، آن‌را دانلود کرده از حالت فشرده خارج کرده و زمانی‌که درایور مذکور را نصب کردیم، شک ما تبدیل به یقین شد و همان هشدار غیرفعال سازی UAC را که بدافزار Easy Disk Drive Repair نشان می‌داد، مشاهده کردیم.

از زمان عرضه ویندوز ویستا به بعد، مایکروسافت یک لایه دفاعی امنیتی مضاعف در پلتفرمهای خود اضافه کرد. UAC برای افزایش امنیت، برنامه‌ها را به مجوزهای استاندارد کاربری محدود می‌سازد، به جز در مواردی که روی مجوز مدیریتی ویندوز کلیک شود. به گفته مایکروسافت، حتی اگر از حساب‌کاربری مدیریتی استفاده کنید، باز هم تغییرات بدون اطلاع شما نمی‌توانند، اعمال شوند که همین موضوع از نصب بدافزارها و جاسوس‌افزارها یا پیاده‌سازی هرگونه تغییری روی کامپیوتر ممانعت به عمل می‌آورند. بانچر می‌گوید: « نرم‌افزار Split Screen ال‌جی به صورت کاملا بی سر و صدا این سیستم محافظ را غیرفعال می‌کند. این راهبرد به کار گرفته شده از طرف ال‌جی کاملا خطرناک است به طوری‌که برنامه‌هایی که نباید هرگز با مجوز مدیریتی اجرا شوند، به راحتی  با مجوزهای مدیریتی اجرا می‌شوند. برای مثال، مرورگر من همیشه با مجوزهای کامل مدیریتی اجرا می‌شود. این موضوع باعث شگفتی من شده است به دلیل این‌که انتظار چنین چیزی را از یک شرکت بزرگ نداشتم. تنها راه‌حلی که برای این مشکل وجود دارد، حذف برنامه مذکور از ویندوز و فعال‌سازی مجدد UAC است.»

هنوز به درستی مشخص نیست کدام بخش از این نرم‌افزار مسئول به وجود آمدن چنین مشکلی است. ممکن است یک درایور جانبی که ال‌جی از آن استفاده می‌کند مسئول به وجود آمدن چنین ایرادی باشد. ال‌جی و مایکروسافت در خصوص این مشکل در حال گفت‌وگو با یکدیگر هستند. به طور معمول غیرفعال شدن UAC برای کاربران خانگی بیشتر اتفاق می‌افتد. مدیران سیستم راه‌های مختلفی برای محدود کردن کاربران برای دسترسی به مجوزهای مدیریتی در اختیار دارند، مجوزهای ویندوز آخرین مرحله برای پیشگیری از اجرای بدافزارها روی یک سیستم به شمار می‌رود.

اگر هر کدام از نرم‌افزارهای ال‌جی را روی سیستم‌عامل ویندوز ویستا به بعد نصب کرده‌اید، توصیه می‌کنیم تنظیمات مربوط به کنترل حساب‌کاربری را برای اطمینان از این موضوع که به درستی کار می‌کنند مورد بررسی قرار دهید. Win+R را فشار داده، عبارت UserAccountControlSettings.exe را در پنجره ظاهر شده نوشته و کلید Enter را فشار دهید. به طور پیش‌فرض باید عبارت "Notify me only when applications try to make changes to my computer" را مشاهده کنید.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟