دفاع از امنیت کاربران
موزیلا در سال جاری میلادی 130 رخنه امنیتی را ترمیم کرده است
در حالی که کمتر از 2 ماه به پایان سال جاری میلادی زمان باقی مانده، شرکت موزیلا گزارش کرده است که بیش از 130 آسیب‌پذیری جدی که گزارش آن‌ها را از سوی انجمن‌های هکری دریافت کرده بود را ترمیم کرده است.

ثبثبثب.gif

این شرکت در وبلاگ خود، پستی را درباره برنامه کشف خطاهای موزیلا و همچنین تلاش‌های امنیتی که در این ارتباط انجام داده منتشر کرده است. این شرکت اعلام داشته تا قبل از سال 2015 میلادی بیش از 500 میلیون کاربر از مرورگر این شرکت استفاده می‌کرده‌اند. به طوری که فایرفاکس را در جایگاه دوم محبوب‌ترین مرورگر دنیا قرار داده‌اند.

مطلب پیشنهادی

موزیلا ارتباطات کاربران را امن‌تر خواهد کرد
ویژگی‌هایی که فقط در سایت‌های مطمئن قابل استفاده هستند

گوگل کروم همچنان در رتبه اول مرورگرها قرار داشته و نزدیک به 50 درصد از کاربران دنیای وب را جذب خود کرده است. ریچارد بارنز، مدیر امنیتی موزیلا در این ارتباط گفته است: «پایان دادن به باگ‌های جدی برای تامین امنیت وب یک رویکرد ضروری به شمار می‌رود. امروزه صدها میلیون کاربر برای ورود به فضای مجازی از این مرورگر استفاده می‌کنند. تلاش‌های بسیاری به منظور پیاده‌سازی مکانیزم‌های امنیتی قدرتمند و حفاظت از فایرفاکس به مرحله اجرا در آمده است، اما اگر تنها یک آسیب‌پذیری امنیتی به وجود آید، آن‌گاه تمامی کاربران این مرورگر در معرض خطر قرار می‌گیرند. به طوری که در یک چشم بر هم زدن این احتمال وجود دارد تا کنترل کامپیوترها یا تلفن‌های همراه در دستان هکرها قرار گیرد. ما با رقبای خود و همچنین توسعه‌دهندگان در تعامل هستیم تا بتوانیم الگوریتم‌های رمزنگاری بهتر و امنیت مستحکم‌تری را در زمان ورود کاربران به محیط وب پیاده‌سازی کنیم. بدون وجود جامعه پژوهشگران امنیتی، هر کاربر فایرفاکس در معرض تهدیدات بیشتری قرار می‌گیرد.»

او در بخش دیگری از صحبت‌های گفت: « فایرفاکس در نظر دارد با همکاری گوگل، فیس‌بوک و Cloudfare جدیدترین پروتکل‌های رمزنگاری را مورد آزمایش قرار دهد تا نشان دهد این مرورگر در پلتفرم‌های ترکیبی نیز به خوبی کار می‌کند.»

از جمله تلاش‌های دیگری که در این زمینه از سوی موزیلا انجام شده به اختصاص بودجه 800 هزار دلاری برای پروژه‌های منبع باز که روی مسائل امنیتی متمرکز هستند، پشتیبانی از طرح‌های رمزنگاری رایگان Let’s Encrypt و نگهداری و پشتیبانی از برنامه گواهی‌نامه روت موزیلا می‌توان اشاره کرد. بارنز در ارتباط با برنامه‌ریزی‌های این شرکت گفت: «هر بخش موجود در این اکوسیستم یک نقش کلیدی و حیاتی را بازی می‌کند. به طوری که با حذف هر بخش ممکن است یک کاربر در هر نقطه از جهان در معرض تهدید قرار گیرد.»

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟