نخستین کامپیوتر با امنیت فیزیکی معرفی شد
اصلا مهم نیست گذارواژه شما چند کاراکتر دارد؛ رمزنگاری شما تا چه اندازه استاندارد و حرفه‌ای است یا این‌که چه تعداد TrueCrypt روی کامپیوتر دارید. اگر کسی تصمیم به سرقت اطلاعات از یکی از دستگاه‌های شما داشته باشد در صورتی‌که به آن دسترسی فیزیکی پیدا کند به‌راحتی امکان‌پذیر است. این سناریوی امنیتی Evil Maid است.

1606683296_1_0.gif

اگر کسی به لپ‌تاپ دسترسی فیزیکی داشته باشد حتی برای یک یا دو ساعت؛ بهتر است خود را آماده شنیدن خبرهای بد کنید؛ چون حتما اطلاعات شما لو رفته است. تا به امروز هیچ راهی برای مقابله با این سناریوی ترسناک وجود نداشته؛ دلیل آن‌هم مشخص است. جلوگیری از دسترسی به دیتا به‌خصوص این‌که در اختیار Evil Maid قرار گرفته باشد یک مشکل بیش از اندازه سخت و دشوار است.

به‌تازگی «دریفت شیفت» ORWL را منتشر کرده است. این وسیله در حقیقت نخستین کامپیوتری است که با ایده امنیت فیزیکی ساخته شده است. یک دیسک بسیار کوچک از کامپیوتر که برای شکست دادن Evil Maid طراحی شده و تعدادی از بهترین و پیشرفته‌ترین ابزارهای مهندسی که این روزها استفاده می‌شود در ساخت آن به‌کار گرفته شده است.

اما اگر دقیق‌تر به قلب OWRL نگاه کنیم می‌بینیم که با یک کامپیوتر نسبتا ساده و ابتدایی روبرو هستیم. پردازنده آن اینتل skylake است و گرافیک آن اینتل 515 با پشتیبانی از استاندارد 4K از طریق اتصال micro HDMI است. رم این کامپیوتر می‌تواند ۴ یا ۸ گیگابایت باشد؛ هارددیسک این دستگاه SSD با دو ظرفیت 120 یا 480 گیگابایت با استاندارد رمزنگاری AES 256-bit است. سیستم بی‌سیم آن بلوتوث 4.1 و وای‌فای 802.11a/b/n/g/ac  است. برق این کامپیوتر از طریق یکی از دو اتصال USB 3.0 Type-C تأمین می‌شود. مشخصات این کامپیوتر به‌نظر مناسب می‌آید. اما برگ برنده‌ای نیست که بتواند به فروش آن کمک کند.

تنها دلیل این‌که ORWL ساخته شده در اختیار داشتن کامپیوتری است که از نظر فیزیکی امن باشد و تمام اتفاقات جالب همین‌جا می‌افتد. تمام بخش‌های مادربرد ORWL به‌وسیله یک Active Super Mesh احاطه شده است. این «مِش» محفظه‌ای است که توسط تریس‌های الکترونیکی بسته شده و به‌وسیله میکروکنترلر MAX32550 DeepCover Secure Cortex-M3 مانتیور می‌شود. اگر این میکروکنترلر متوجه هرگونه تلاش برای نفوذ در «مِش» شود؛ SSC به‌صورت خودکار رمزنگاری می‌شود؛ پردازنده فعالیت خود را متوقف کرده و خاموش می‌شود؛ و تمام دیتا گم می‌شود.

حتی بعد از این‌که کامپیوتر دوباره روشن شود نیاز به یک کلید امن همراه با NFC و Bluetooth LE دارد. اگر ORWL جابه‌جا شود یا این‌که سنسورهای اینرسیایی متوجه مورد مشکوکی شوند MCU امن سیستم را قفل می‌کنند. البته برق این میکروکنترلر توسط یک باتری کوچک داخلی تأمین می‌شود.

حدود چند ماه پیش بود که اطلاعات کمی از این کامپیوتر به گوش رسید؛ حالا شاهد رونمایی آن در Crowdsupply هستیم و قرار است اواخر سال جاری میلادی در دسترس مصرف‌کنندگان قرار بگیرد. قیمت این دستگاه ۷۰۰ دلار است.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟