اپیدمی "هک سایت‌ها" به برج میلاد رسید
نفوذ به سایت «بیمارستان میلاد» برای دریافت نوبت‌ پزشکی
در ماه‌های گذشته هک‌شدن پروفایل شخصی شبکه‌های اجتماعی برخی از چهره‌های سرشناس دنیای فناوری به تیتر خبرهای مهم رسانه‌های جهان تبدیل شد. اتفاقی که جدای از عواقب شخصی و اجتماعی، بار دیگر ضعف سیستم‌های امنیتی و رمزنگاری شبکه‌های اجتماعی سرشناس را کارشناسان و مسئولان امنیت فضای سایبر گوشزد کرد. اگرچه هنوز هم این دست از حملات و نفوذ به سایت‌ها ادامه دارد؛ اما شاید شنیدن "هک سایت بیمارستان" آن هم در ایران کمی دور از انتظار باشد. روز گذشته یکی از کاربران توانسته تا به راحتی به سایت "بیمارستان میلاد تهران" نفوذ کرده و پیام خود را در صفحه اول این سایت منتشر کند.

1606683296_1_0.gif

این کاربر پس از ورود، لینکی را با تیتر "لطفا امنیت سایت خود را بالا ببرید و یه وقت دکتر پوست به من بدهید" در بخش اخبار این سایت ایجاد کرد. همچنین این هکر در ادامه پیامی را با مضمون زیر ارسال کرد:

"از مسئولین بیمارستان تقاضامندیم امنیت سایت خود رو کمی بالا ببرند. ظرف چند ثانیه من وارد شدم. ضمنا بخش نوبت‌دهی باید کمی راحت‌تر بشه. من پیغام هک رو در بخش ارتباط با ما هم درج کردم تا ببینم مسئولین سایت ظرف چه مدتی پیام رو برمی‌دارند. آماده راهنمایی رایگان برای بالا بردن امنیت سایتتون هستم."

نفوذ به سایت "بیمارستان میلاد" برای دریافت نوبت‌ پزشک

پیام این هکر نشان‌دهنده نارضایتی او از چرخه نوبت‌دهی بیمارستان میلاد است؛ اما واضح است که هدف اصلی وی از نفوذ به این سایت، نمایان کردن ضعف و امنیت پائین سایت بوده تا مسئولین سایت بیمارستان میلاد را برای رفع مشکلات ایمنی و آسیب‌پذیری‌ها تشویق کند.

واقعیت این است که امنیت شمار زیادی از سایت‌های داخلی به حدی پائین است که هر کاربری با اندک آگاهی از روش‌های منسوخ شده یا جدید نفوذ، می‌تواند وارد یک سایت شده و علاوه بر وارد آمدن لطمه به حیثیت مجموعه، گاه باعث از دست رفتن اطلاعات شخصی تعداد زیادی از کاربران شود. ضروری است نهادهای عمومی و به ویژه نهادهایی که با اطلاعات سلامتی بیماران سر و کار دارند در حفاظت از این اطلاعات دقت و حساسیت ویژه‌ای داشته باشند.

نفوذ به سایت "بیمارستان میلاد" برای دریافت نوبت‌ پزشک

تا این لحظه مسئولین بیمارستان درخصوص نفوذ به سایت واکنشی نشان نداده‌اند؛ اما اعلام کرده‌اند که سامانه پذیرش اینترنتی و چاپ جواب آزمایشگاه تا اطلاع ثانوی قطع بوده و از مراجعین درخواست شده تا برای اخذ نوبت با شماره تلفن ۸۴۰۹۰-۰۲۱ تماس گرفته و برای دریافت جواب آزمایش به صورت حضوری اقدام کنند.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟