شکار بدافزارهای مک با MalwareBytes
چگونه از روی سیستم مک بدافزارها و تبلیغ‌افزارها را حذف کنیم
بله درست خوانده‌اید، مکینتاش توانایی دریافت بدافزارها را دارد. فراتر از ویروس‌های سنتی، کروم‌ها و تروجان‌ها یک اکوسیستم پر رونقی از برنامه‌های جاسوس‌افزار و تبلیغ‌افزار در جریان است که شما را با انواع تبلیغات و جاسوسی‌ها زمانی که در حال گشت و گذار در دنیای وب هستید بمباران می‌کنند، درست به‌همان شکلی که در ویندوز این‌کار را انجام می‌دهند. مکینتاش یک حفاظت یکپارچه را در برابر بدافزارها بوجود آورده است، اما هنوز کامل نیست. به‌طور قطع، این حفاظت در مقابل بدافزارها توانایی بلوکه کردن همه نرم‌افزارهای غیر قابل استفاده که تبلیغات و جاسوسی را به سوی شما ارسال می‌کنند، ندارد.

از MalwareBytes  روی مک استفاده کنید
MalwareBytes یک ابزار امنیتی خوب برای ویندوز به‌شمار می‌رود. به‌تازگی یک نسخه رایگان از این ابزار برای مک عرضه شده است. هر چند بسته MAlwareBytes جدید نیست اما در واقع یک بسته خریداری شده و برندسازی شده‌ای از Adware Medic است که در گذشته با موفقیت‌های بسیاری همراه بوده است. این یک برنامه آنتی‌ویروس سنگین که در پس‌زمینه اجرا شود نیست. فقط ابزاری است که می‌توانید آن‌را دانلود کرده و اقدام به اسکن سریع کنید. به‌طوری که تنها چند ثانیه زمان لازم دارد. اگر این ابزار هر تبلیغ‌افزار یا بدافزاری را پیدا کند، توانایی حذف آن‌ها را دارد. اگر با یک مک آلوده دست و پنجه نرم می‌کنید که همراه با نرم‌افزارهای زائد است اجرای MalwareBytes توانایی شناسایی و حذف آن‌ها را دارد.

چگونه از ورود بدافزارها به مک اجتناب کنیم؟
بله نرم‌افزارهای ناخواسته به راستی ناخوشایند هستند، اما هنوز هم یک مشکل برای مک به شمار می‌روند. دارندگان مک یک ویژگی ضد بدافزار که به‌نام XProtect یا  File quarantine نامیده می‌شود را در اختیار دارند. اما این ویژگی تنها توانایی بلوکه کردن تعداد انگشت شماری از نرم‌افزارهایی زائد که بسیار گسترده هستند را در اختیار دارد. این ویژگی لزوما همه بدافزارهای جدید را بلوکه نمی‌کند و در برابر تبلیغات مزاحم و نرم‌افزارهای جاسوسی آن‌گونه که باید عمل نمی‌کند. خیلی از تبلیغات مزاحم به همان شیوه‌ای که روی ویندوز اجرا می‌شوند، از طریق بسته‌های نرم‌افزاری که از طریق سایت‌ها دانلود می‌شوند، روی سیستم کاربران قرار می‌گیرند یا از طریق تبلیغات به‌طور غیر رسمی سیستم شما را آلوده می‌کنند. برای این منظور بهتر است برنامه‌ها را از فروشگاه اپل استور یا سایت‌های سازندگان نرم‌افزارها دریافت کنید. اجتناب از اجرای برنامه‌های بدون امضاء به این معنی است که فقط اجازه اجرای برنامه‌هایی که از فروشگاه اپل دانلود شده و هویت طراحان آن تأیید شده است را بدهید. بر عکس ویندوز در مک هیچ پنجره‌ Add/Remove که توانایی مشاهده برنامه‌های نصب شده و امکان Uninstall کردن آن‌ها را داشته باشید، وجود ندارد. روی ویندوز، بیشتر نرم‌افزارهای قانونی اجازه uninstall را به شما می‌دهند. روی یک کامپیوتر مک باید به درون مک جایی که اپل دستورالعمل‌هایی را برای حذف دستی نرم‌افزارهای تبلیغی ارائه کرده است بروید. با این حال، شما نباید نیازی به دنبال کردن دستورالعمل‌ها داشته باشید. MAlwareBytes این توانایی را دارد که این‌کارها را به‌طور خودکار انجام دهد. نیازی نیست افزونه جاوا را فعال کنید، افزونه‌ای که در طول تاریخ نشان داده است از بدافزارهای مک بدتر بوده و به سرعت گسترش می‌یابد. سعی کنید مرورگرهای وب و افزونه‌های آن‌ها را به‌روزنگه دارید و از کلیک کردن روی فلش در هر مکانی اجتناب کنید. حملات روی افزونه‌های مرورگرها شبیه به فلش و خود مرورگرها روی همه سیستم‌ها منجمله مک کاربران را در معرض تهدید قرار می‌دهد.

نرمافزارهای آنتی ویروس کامل مک چگونه هستند؟
امروزه تعداد محدودی از شرکت‌ها به ساخت برنامه‌های آنتی‌ویروس کامل برای مک اقدام می‌کنند. این برنامه‌ها شبیه به همتایان خود در ویندوز هستند، ویژگی‌هایی همچون اسکن همه نرم‌افزارها در پس زمینه و اسکن فایل‌ها که توسط کاربر اجرا شده‌اند، نمونه‌ای از این ویژگی‌ها به شمار می‌روند. MalwareBytes برای مک رایگان و سریع بوده و باعث کندی سرعت سیستم مک شما نمی‌شود و همچنین توانایی حذف نرم‌افزارهای ناخواسته را دارد. روی ویندوز، بیشتر برنامه‌های آنتی ویروس حتی توانایی حذف تبلیغات و بدافزارهای زائد که به نام برنامه‌های ناخواسته (potentially unwanted programs) که به اختصار PUP نامیده می‌شوند را ندارند. بنابراین ما مطمئن نیستیم که آیا MalwareBytes توانایی رویارویی با تروجان‌ها و برنامه‌های زائد رایج را به خوبی دارد یا خیر.( در حال حاضر ما هنوز هیچ نسخه‌ای از MalwareBytes که روی مک اجرا شده و در پس زمینه به بررسی و اسکن سیستم مک بپردازد را در اختیار نداریم، بنابراین به‌طور قطع نمی‌توانیم، بگوییم این نسخه همان قابلیتی را که در ویندوز عرضه می‌کند، دارد یا خیر.) در شرایط فعلی اگر به فروشگاه اپل مراجعه کنید و نرم‌افزار خود را به روزنگه دارید، احتمالا ایمن خواهید بود. در طرف دیگر، اگر تعداد زیادی نرم‌افزار را از سایت‌های مختلف دانلود کرده‌اید و این نرم‌افزارها توسط توسعه دهندگان ناشناخته‌ای طراحی شده‌اند و احتمال می‌دهید سیستم شما ممکن است در معرض تهدید قرار گرفته باشد، در نتیجه به کارگیری یک آنتی ویروس ایده خوبی خواهد بود. با این حال، همانند ویندوز، یک آنتی‌ویروس که همیشه در پس زمینه اقدام به اسکن سیستم مک شما می‌کند، می‌تواند سرعت مک شما را کاهش داده و باتری آن‌را زود مصرف کند. وب سایت Toms تعدادی آزمایش انجام داده است و آنتی ویروس Sophos را برای مک پیشنهاد داده است، نسخه خانگی انتخاب مناسبی برای دارندگان مک است. همچنین آنتی ویروس Avast Free در مرتبه دوم قرار دارد. هر دو این ابزارها رایگان هستند، بنابراین بدون هیچ‌گونه دردسری می‌توانید برای یک سال از آن‌ها استفاده کنید. اگر مک شما از قبل آلوده شده است، این ابزارها توانایی انجام یک اسکن کامل را برای شناسایی بدافزارها دارند، درست همانند کاری که در ویندوز انجام می‌شود.

در پایان لازم است این نکته را اضافه کنیم که مک‌ها در برابر بدافزارها آسیب‌پذیر هستند. تروجان Flashback در اولین تماس خود موفق شد 600 هزار مک را در سرتاسر جهان آلوده سازد. مک‌ها امروزه مشکل دیگری را با تبلیغ افزارها و دیگر قطعات نرم‌افزاری زائد که همراه با نصب کننده‌های نرم‌افزارها به سیستم کاربر وارد می‌شوند، دارند. درست به همان شکلی که دارندگان سیستم‌عامل ویندوز با آن روبرو هستند. MalwareBytes برای دارنده یک سیستم مک یک ابزار قدرتمند به شمار می‌رود. اگر تعداد زیادی برنامه کاربردی را از وب دانلود می‌کنید و نگران امنیت خود هستید در نتیجه به‌کارگیری یک آنتی ویروس کار عاقلانه‌ای خواهد بود. 

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟