در راستای کاهش اشتباهات ماشین‌ها
یک ایرانی روبات پیش‌بینی‌کننده اتفاق‌های آینده ساخت!
محققان انستیتو هوش مصنوعی «آلن» در سیاتل آمریکا به سرپرستی دکتر «روزبه متقی» یک برنامه رایانه‌ای را توسعه داده‌اند که توانایی پیش‌بینی اتفاقات را به روبات‌ها داده و با پیش‌بینی آنها از رفتار یک جسم، موجب می‌شود تا روبات‌ها کمتر اشتباه کنند. بکارگیری این فناوری می‌تواند به ناوبری اتومبیل‌های خودران در مواجهه با یک صحنه ناآشنا کمک بیشتری کند و در مجموع ایمنی خودران ها را افزایش دهد.

1606683296_1_0.gif

این برنامه رایانه‌ای توسعه یافته، درباره ویژگی‌های فیزیکی یک صحنه با استفاده از یادگیری ماشینی و همچنین مدل‌سازی سه‌بعدی نسبت به رفتار اجسام نتیجه گیری می‌کند. به گفته تیم تحقیقاتی، این فناوری توسعه یافته بدون نقص نیست اما در بیشتر موارد یک نتیجه گیری منطقی از پیش بینی رفتار اجسام را در بر دارد.


مطلب پیشنهادی

نرم‌تن ۱۵ میلی‌متری که ده برابر اندازه خود حمل می‌کند!
ربات جدیدی از پژوهش‌گران دانشگاه ورشو

برای مثال زمانی که یک منگنه روی میز قرار دارد، این برنامه قادر به پیش‌بینی در مورد لیز خوردن آن از روی میز و سپس افتادن ناگهانی منگنه روی زمین را دارد. به گزارش مهر، این برنامه رایانه‌ای با دیدن میز عسلی و مبل این پیش‌بینی را انجام می دهد که در صورت حرکت دادن میز بر روی زمین می توان آن را نزدیک به مبل کرد. روزبه متقی در این باره می‌گوید: «هدف از توسعه این برنامه رایانه‌ای، استنباط از هر چیزی با توجه به تصویری است که دیده می‌شود.»

 

 

 

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟