خبر خوب برای کسانی که از دیابت رنج می‌برند
تولید موفقیت‌آمیز پوست مصنوعی کاشتنی برای درمان بیماری دیابت
دانشمندان موفق شدند با استفاده از دست‌کاری ژن‌ها به روش CRISPR و پیوند پوست از گسترش بیماری دیابت در موش‌ها جلوگیری کنند. حالا آن‌ها ادعا می‌کنند این روش می‌تواند برای انسان‌ها نیز نتیجه موفقیت‌آمیز مشابهی داشته باشد.

1606683296_1_0.gif

محققان دانشگاه شیکاگو در تحقیقات خود موفق به ویرایش و اصلاح سلول‌های بنیادی در بدن موش‌ها شدند. نتیجه این کار آزاد شدن تحت کنترل پپتید نوع یک مشابه گلوکان بود. این همان هورمونی است که با تحریک پانکراس (لوزالمعده) انسولین تولید می‌کند. این در حالی است که میزان گلوکز خون در سطح مناسب و سالم حفظ می‌شود.

مطلب پیشنهادی

روبات‌ها پیروزی ترامپ را پیش‌بینی کرده بودند
سومین پیش‌بینی الگوریتم هوش مصنوعی MoglA

پیوندهای پوست که ژن آن‌ها اصلاح شده بود به موش‌هایی که از رژیم غذایی مملو از چربی استفاده می‌کردند تا وزن آن‌ها به‌شدت افزایش پیدا کند داده شد. میزان مقاومت در برابر انسولین در موش‌های دریافت کننده این پیوند به‌ناگهان برعکس شد و وزن آن‌ها نسبت به سایر موش‌هایی که این پیوند را دریافت نکرده بودند تقریبا به اندازه نصف کاهش پیدا کرد.

چاقی مفرط یکی از خطرناک‌ترین عوامل در بروز دیابت نوع 2 است. میزان مقاومت در برابر انسولین در این حالت بسیار بالاست که در نهایت منجر به افزایش چاقی می‌شود. به‌گفته مدیر ارشد تیم تحقیق کننده، پایین بودن هزینه رشد پوست انسان از سلول‌های بنیادی به این معنی است که این نوع درمان می‌تواند برای افرادی که در این شرایط قرار دارند مفید و کارساز باشد.

مطلب پیشنهادی

جوراب هوشمند ردیابی جراحت‌های بیماران دیابتی ساخته شد
پوشیدنی که تغییر دمای کف پای را تشخیص می‌دهد

چندین دهه می‌شود که پوست مصنوعی در درمان سوختگی پوست مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما با پیشرفت‌های صورت گرفته و امکان رشد پوست در محیط آزمایشگاهی، حالا محققان به‌دنبال یافتن کاربردهای دیگر برای این روش درمانی هستند. تنها نکته‌ چالش‌برانگیز تیم تحقیقاتی کمبود نمونه‌های آزمایشی است. 

تاکنون کاشت پوست تولید شده از سلول‌های بنیادی روی موش‌هایی آزمایش شده که سیستم ایمنی آن‌ها ضعیف شده بود. ولی تحقیق جدید یک موفقیت چشم‌گیر و عالی است. محققان با نتایج به‌دست آمده در پی یافتن پیوندهای متفاوتی از جنس پوست اصلاح شده ژنی هستند تا در درمان سایر بیماری‌ها تأثیرگذار باشد.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟