با استفاده از فناوری القای مغناطيسی میسر شد
اولین آسانسور بدون کابل جهان با قابلیت حرکت عمودی و افقی ساخته شد
با تلاش مهندسان آلمانی نوع جدیدی از آسانسور با نام Multi ساخته شده است که از موتورهای خطی شبیه به قطارهای مغناطيسی و HyperLoop استفاده می‎کند و با حرکت محورهای تعبیه شده در کابین‎ها مردم را به سمت بالا، پایین، چپ یا راست حرکت می‎دهد.

شرکت مهندسی آلمانی ThyssenKrupp برای اولین بار ایده آسانسورهای مغناطيسی را در سال 2014 مطرح کرد. حالا بعد از سه سال، این شرکت اولین آزمايش عمومی‎ این فناوری را روی یک آسانسور اختصاصی نصب شده در یک برج در Rottweil آلمان به اجرا گذاشته است.

ویدیوهای منتشر شده از این رویداد نشان می‎دهد كه این آسانسور که Multi نام دارد، به هیچ وجه از کابل استفاده نمی‎کند. در عوض، از ریل‎هایی برخوردار است که نقش موتورهای خطی را ایفا می‎کنند و با استفاده از میدان‎های مغناطيسی کابین‎ها را در طول مسیر خود حرکت می‎دهند. وقتی یک کابین در یک طبقه متوقف می‎شود، این ریل‎ها می‎توانند بچرخند تا کابین بتواند به سمت چپ و راست نیز حرکت کند.

چشم انداز ThyssenKrupp روی سیستمی‎ است که با استفاده از چند محور یکسان قرار گرفته در کنار یک دیگر بتوان با کمک نرم افزار مسیرهای حرکت را به گونه‎ای تنظیم کرد که در نواحی پرتردد بیشترین میزان رفت و آمد کابین‎ها را به انجام رساند و در وقت مردم صرفه جویی کرد.

فناوری موتور خطی همچنین می‎تواند به رفع مشکل بزرگی که در حال حاضر آسمان خراش‎ها با آن مواجه هستند نیز کمک کند. همان‎گونه که نشریه Wired UK  به آن اشاره می‎کند، در طراحی معمول کابلی در یک کشش مستمر برای حفظ امنیت تنها می‎توان از طولی معادل 490 متر برای هر کابل استفاده کرد. بنابراین در ساختمان‎های بسیار مرتفع برای رساندن مردم به بالاترین نقطه باید از چند محور بالابرنده استفاده کرد. Multi می‎تواند این مشکل را برطرف کند و همچنین به معماران این آزادی عمل را می‎دهد تا ساختمان‎ها را با اشکال و سبک‎های متفاوت طراحی کنند.

یک توسعه دهنده آلمانی به نام OVG Real Estate، قرار است این سیستم را در در ساختمان East Side Tower برلین نصب کند. اما بعید به نظر می‎رسد در آینده نزدیک ساختمان‎های زیادی از این نوع از آسانسورها استفاده کنند. شاید به این دلیل که ظاهرا هزینه ساخت Multi بیش از پنج برابر هزینه یک سیستم بالابر استاندارد تمام می‎شود و متاسفانه در دنیای مشاوره املاک هزینه بر ایده‎های خلاقانه مقدم است.

برچسب: