با شاین امکان پیش‌بینی آب‌وهوا برای چند سال آینده فراهم می‌شود
سریع‌ترین ابرکامپیوتر دنیا برای مبارزه با تغییرات جوی ساخته شد
در ایالت وایومینگ که تولید کننده تقریبا 40 درصد زغال سنگ آمریکا است؛ ابررایانه جدیدی ساخته شده که "شاین" (Cheyenne) نام دارد. هدف از ساخت این ابررایانه مبارزه بر علیه تغییرات اقلیمی در دنیا است.

به‌گفته آسوشیتدپرس؛ این دستگاه که نزدیک به 30 میلیون دلار خرج روی دست سازندگانش گذاشته؛ سریع‌ترین ابررایانه در سراسر جهان است و در حال حاضر مشغول کار روی چندین پروژه است. یکی از این پروژه‌ها؛ کمک به تشخیص الگوهای هواشناسی بین چندین ماه تا چند سال آینده است.

شاین با ساخت مدل‌های پیش‌بینی هواشناسی قادر به انجام پیش‌بینی‌های بهتر در رابطه با تغییرات آب‌وهوایی است. «ریچ لافت»؛ یکی از متخصصان "مرکز ملی تحقیقات جوی" در این خصوص می‌گوید: "ما معتقدیم پیش‌بینی‌های بهتر و دقیق‌تر آب‌وهوایی؛ فواید غیرسیاسی زیادی دارد: نجات جان انسان‌ها؛ کاهش هزینه‌ها و بهبود نتایج کسب‌وکار و کشاورزان."

مطلب پیشنهادی

اولین ابررایانه‌ دنیا با سه نوع معماری پردازنده
با هدف محاسبات علمی سریع‌تر و با کارایی بالا

شاین در شهر وایومینگ در ایالت وایومینگ مستقر شده و آن‌طور که آسوشیتدپرس گزارش می‌دهد؛ در همین ابتدای کار توانسته پشتیبانی برخی از فعالان صنعت زغال سنگ و منتقدان و بدبینان تغییرات آب‌وهوایی را به‌دست بیاورد. هرچند که در طی چند ماه گذشته؛ رکود اقتصادی در این صنعت لطمات و خسارات سنگینی به بودجه این ایالت وارد کرد.

به‌عنوان مثال؛ فرماندار «مت مید» در تلاش است تا از قوانین و مقرراتی که در رابطه با جلوگیری از انتشار کربن در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما وضع شده بود؛ شکایت کند. اما از پروژه شاین برای شتاب دادن به حرکت صنعت فناوری این ایالت حمایت می‌کند.

مطلب پیشنهادی

بهترین ابرکامپیوتر دنیا با چیپ‌‌ست‌های چینی معرفی شد
پیروزی مطلق چینی‌ها در دنیای محاسبات

ولی برخی از این بیم دارند که پروژه شاین هم کارساز و قابل اجرا برای آینده نباشد. خیلی از هزینه‌های این ابررایانه توسط بنیاد علوم ملی آمریکا تأمین شده؛ ولی با روی کار آمدن دونالد ترامپ و نگاه ویژه وی برای رونق بخشیدن به صنعتی که منجر به تولید انتشار گازهای سمی می‌شود؛ بودجه این سازمان به‌خطر می‌افتد. حتی اگر بودجه این بنیاد کاهش پیدا نکند؛ این احتمال وجود دارد که سیاست‌های عجیب ترامپ باعث توجه کمتر به علوم مربوط به کره زمین و محیط زیست آن شود.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟