آسودگی خاطر با ارتباطی امن
امکان تبادل پیام‎های رمزگذاری شده بین آندرويد و iOS فراهم شد
چند روز پیش، Open Whisper Systems نسخه دوم نرم‌افزار iOS خود با نام Signal 2.0 را معرفی كرد. وجه تمايز آن با سایر نسخه‌ها در این است که به کاربران امکان می‎دهد به رایگان برای کاربران Redphone و TextSecure و سایر برنامه‌های آندرويد پشتیبانی شده توسط Open Whisper Systems که تماس‌ها و پیامک‌ها را رمزگذاری می‎کنند، پیام‌های کدگذاری شده دو طرفه ارسال کنند.

قبلا این نوع از ارسال پیام امن بین پلتفرمی‎ به صورت ماهانه برای مصرف كننده هزینه داشت و هم فرستنده و هم گیرنده پیام باید این هزینه را پرداخت می‎کردند. علاوه بر این، کدگذاری پیام به این شکل بدون استفاده از یک برنامه مشخص، زمان و تلاش زیادی را طلب می‎کرد. Signal و همتای آندرويدی‌اش TextSecure از این لحاظ منحصر به فرد هستند که از سیستم کدگذاری دو طرفه استفاده می‎کنند، به این معنا که برای هر پیام کلیدهای موقتی تولید می‎کنند در حالی که  همچنان از طریق استفاده از کلیدهای از پیش تعریف شده امکان پیام‌رسانی غیرهمزمان را نیز فراهم می‎کنند.

Open Whisper Systems با ساخت یک رابط کاربری آسان برای استفاده توسط فردی که اطلاعات چندانی در مورد کار با سیستم‌های کدگذاری ندارد، از دیگر برنامه‌های حفظ حريم خصوصی برتر است. این برنامه منبع‌باز نیز هست، بنابراین می‎تواند توسط متخصصین مورد ارزیابی قرار گيرد. پروتکل کدگذاری باز این برنامه هم می‎تواند در اختیار سایر برنامه‌های ارسال پیام قرار گیرد. در حقيقت در نوامبر گذشته پلتفرم پیام‌رسان واتس‌اپ از پروتکل Open Whisper Systems برای 500 میلیون کاربر آندرويد خود استفاده کرده است.

با وجود تمام پیشرفت‌ها تا به امروز ارتباط برقرار کردن با کاربران iOS از طریق تلفن آندرويدی چالش زیادی را می‎طلبد. Signal همچنین به کاربران این اجازه را می‎دهد تا "امنیت صفحه نمایش" را نیز فعال کنند تا از امکان عکس گرفتن از صفحه برنامه توسط  iOS وقتی کاربر از برنامه خارج می‎شود جلوگیری کنند.‎

بعد از افشای خبر شنود اطلاعات توسط ادوارد اسنودن، پیمانکار سابق آژانس امنیت ملی آمریکا، اهمیت کدگذاری صوت و متن دو چندان شده است. اسناد و مدارکی که در آن زمان فاش شد حاکی از آن بود که آژانس امنیت ملی و ستاد ارتباطات دولت به ایمیل‌های تولیدکنندگان سیم کارت نفوذ کرده و اقدام به سرقت میلیون‌ها کلید امنیتی مرتبط با سیمکارت‌ها کرده است. از آن زمان جاسوسان تحت حمایت دولت این امکان را داشتند تا داده‌های مبادله شده میان تلفن‌های همراه را (حتی اگر از چند سال قبل هم ذخیره شده بودند) جمع‌آوری و رمزگشایی کنند. هر چند جمالتو، یکی از بزرگترین تولیدکنندگان سیم کارت در جهان گزارش هک توسط آزانس ملی امنیت را رد کرد.

طبق گفتگویی که با ماکسی مارلینسپایک، بنیانگذار Open Whisper Systems انجام شد، او اظهار داشت پوشش گسترده خبری که از جاسوسی دولتی منتشر شد تقاضا برای استفاده از برنامه‌های رمزگذاری ارسال پیام را بسیار افزایش داده است. وی خاطر نشان می‎کند: "هر بار که خبری این‌چنینی شایع می‎شود، تعداد نصب برنامه‌های ما نیز افزایش پیدا می‎کند. این واقعیت وجود دارد که تماس ها و پیام هایی که شما از طریق شبکه مخابراتی مبادله می‎کنید امن نیستند و چیزهایی شبیه Signal راهکاری برای حفظ امنیت برقراری ارتباط از طریق تلفن شما هستند. ارسال پیام‌های چندرسانه‌ای با دوستان‌تان هم خطرات کمتری دارد هم کیفیت بالاتری و خیلی بهتر از ارسال MMS هستند."

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟