پایان دوران انفجار باتری‌ها
سرانجام باتری لیتیومی ساخته شد که منفجر نمی‌شود!
وقتی باتری‌های لیتیوم‌یون بیش از حد گرم شوند؛ منبسط شده و در برخی موارد شعله‌ور می‌شوند. این همان علتی است که هاوربردها یکی پس از دیگری منفجر می‌شوند. خوشبختانه محققان دانشگاه استندفورد باتری لیتیوم‌یونی ساخته‌اند که در صورت داغ شدن بیش از حد، خود را خاموش کرده و به دمای امن می‌رساند.

این فناوری نه تنها سبب امن‌تر شدن گجت‌های قابل شارژ مجدد می‌شوند، بلکه طول عمر باتری‌ها، که رابطه مستقیمی با میزان گرم شدن آن‌ها دارد را نیز افزایش می‌دهد. محققان برای نائل آمدن به این مهم یک غشای کش‌سان با ذرات هادی نیکل ساخته‌اند که باتری را در بر می‌گیرد. وقتی باتری گرم می‌شود منبسط شده و وقتی این اتفاق می‌افتد ذرات فلز هادی از یکدیگر دور می‌شوند و با فاصله گرفتن آن‌ها باتری خاموش می‌شود. با خنک شدن باتری، این غشا مجددا منقبض شده و ذرات نیکل مجددا با هم تماس پیدا می‌کنند و باتری روشن می‌شود.

اگر این پلیمر راه خود را به تمام باتری‌ها باز کند، آتش گرفتن وسایل برقی ناشی از داغ شدن به میزان زیادی کاهش می‌یابد؛ و البته هاوربردها هم آنقدر دردسرساز نمی‌شوند.


ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟

ماهنامه شبکه را می‌توانید از دکه‌های روزنامه فروشی تهران و شهرستان‌ها تهیه کنید. همچنین می‌توانید برای مطالعه شماره‌ها مختلف آن به کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور مراجعه نمایید.

اشتراک ماهنامه شبکه

اشتراک ماهنامه شبکه یکی دیگر از راه‌های دسترسی به مطالب مجله است؛ به ویژه اشتراک آنلاین که با قیمتی مناسب محتوای کامل مجله، شامل مطالب و آگهی‌ها را در ختیار شما قرار می‌دهد.

برچسب: