سیستم عاملی مخصوص دستگاهایی با دو صفحه نمایش
ویندوز 10X چیست و چه تفاوتی با سایر نسخه‌های ویندوز دارد
ویندوز 10X یک ویرایش جدید از ویندوز 10 است که برای دستگاهایی با دو صفحه نمایش مثل Surface Neo جدید مایکروسافت که قرار است در ابتدای سال 2020 روانه بازار شود طراحی شده است. این ویندوز جدید یک رابط سفارشی شده را برای این گونه دستگاها ارائه می‌کند.

در رویداد معرفی سرفیس، مایکروسافت اعلام كرد که ویندوز 10X طیف گسترده‌ای از اپلیکیشن‌های ویندوز را پشتیبانی می‌کند که به این معنا است که تمام اپلیکیشن‌های دسکتاپ ویندوز سنتی در این ویرایش جدید درست مثل نسخه‌های Home یا Professional ویندوز کار خواهند کرد. در واقع این یک سیستم عامل کاملا جدید نیست و به نظر می‌رسد تنها یک نسخه سفارشی از ویندوز 10 با یک رابط طراحی شده برای دستگاهایی با دو صفحه نمایش مثل Surface Neo جدید مایکروسافت باشد.

بعد از این معرفی مایکروسافت مجددا اعلام كرد که ویندوز 10X اپلیکیشن‌های دسکتاپ سنتی ویندوز 10 را برای بهبود طول عمر باتری در یک کانتینر اجرا خواهد کرد. به نظر می‌رسد ویندوز 10X مبتنی بر Windows Core OS باشد.

بهینه سازی شده برای دستگاهایی با دو صفحه نمایش

طبق اعلام مایکروسافت ویندوز 10X یک رابط کاربری مخصوص دارد که برای دستگاهایی با دو صفحه نمایش مثل Surface Neo جدید مایکروسافت طراحی و بهینه سازی شده است .

Surface Neo یک دستگاه با دو صفحه نمایش به همراه یک لولا (مثل یک لپتاپ) است، به این شرط که بخش صفحه کلید به یک صفحه نمایش جداگانه تبدیل شود. به عبارت ديگر این دستگاه جدید شبیه دو تبلت است که توسط یک لولا به هم متصل شده‌اند. اگر دستگاه مفهومی‌ کنسل شده Courier مایکروسافت را به یاد داشته باشید، این دستگاه بسیار شبیه به آن است.

دیگر خبری از کاشی‌های زنده نیست

بخشی از بهینه سازی این سیستم عامل برای دستگاهای دو نمایشگری حذف شدن کاشی‌های زنده (Live Tiles) در آن است. یک منوی استارت با آیکون‌های ساده‌ای از اپلیکیشن‌ها و لانچر وب‌سایت در این طراحی جایگزین شده است.

اصلاحات رابط دو نمایشگره

وقتی شما یک اپلیکیشن را اجرا می‌کنید، در یک سمت این دستگاه باز می‌شود، این کمی‌ شبیه به قابلیت Snap در ویندوز 10 است. اپلیکیشن‌ها به جای کل نمایشگر در یک صفحه نمایش (یا یک سمت دستگاه) باز می‌شوند. شما می‌توانید پنجره یک اپلیکیشن را به لبه میانی صفحه نمایش کشیده و رها کنید تا این اپلیکیشن در امتداد هر دو نمایشگر گسترش پیدا کند. مایکروسافت می‌گوید این کار نه تنها اپلیکیشن را در کل هر دو صفحه نمایش گسترش می‌دهد، بلکه با بهینه سازی رابط کاربری اپلیکیشن‌ها این امکان را فراهم می‌کند تا به طور هوشمندانه ای از مزیت دو صفحه نمایش بهره برداری شود.

همچنین مایکروسافت صفحه کلید تعبیه شده در یک سمت نمایشگر را نیز به نمایش گذاشت و از قابلیتی به نام Wunderbar رونمایی کرد که به نوعی نسخه پیشرفته‌تر تاچ بار مک بوک اپل محسوب می‌شود.

هنوز تا عرضه نهایی ویندوز 10X و دستگاهای دو نمایشگره زمان نسبتا زیادی باقی است. مایکروسافت ویندوز 10X را یک سال زودتر از عرضه Surface Neo به بازار معرفی کرده است تا توسعه دهندگان زمان کافی برای امتحان آن و بهینه سازی اپلیکیشن‌های خود را داشته باشند.


ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از دکه‌های روزنامه فروشی تهران و شهرستان‌ها تهیه کنید. همچنین می‌توانید برای مطالعه شماره‌ها مختلف آن به کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور مراجعه نمایید.

آخرین نسخه ماهنامه شبکه را دریافت کنید
برای دانلود ماهنامه شبکه 222 با پرونده ویژه «ترفندهای سیستم‌عامل‌ها» اینجا کلیک کنید.

اشتراک ماهنامه شبکه
اشتراک ماهنامه شبکه یکی دیگر از راه‌های دسترسی به مطالب مجله است؛ به ویژه اشتراک آنلاین که با قیمتی مناسب محتوای کامل مجله، شامل مطالب و آگهی‌ها را در ختیار شما قرار می‌دهد.

برچسب: 

مطالب پربازدید روز

پشتیبانی توسط ایران دروپال