با نام تجاری تانوما
04/02/1396 - 15:55
افتتاح فاز نخست شبکه فیبر نوری منازل در ۸ شهر ایران
سرانجام پس از چندین سال انتظار، اولین شبکه اتصال فیبر نوری منازل در ایران افتتاح و شروع به کار کرد. در فاز اول، پورت‌هایی در شهرهای تهران، مشهد، اصفهان، تبریز، شیراز، اهواز، کرمانشاه و کرج آماده واگذاری است.

1606683296_1_0.gif

فاز نخست شبکه دسترسی به فیبر نوری در منازل صبح امروز به بهره‌برداری رسید. در این مراسم که با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور و محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مرکز مخابرات شهید فرد اسدی تهران برگزار شد، شبکه دسترسی فیبر نوری (FTTH) با نام تجاری تانوما در شهرهای تهران، مشهد، اصفهان، تبریز، شیراز، اهواز، کرمانشاه و کرج آغاز به کار کرد.

مطلب پیشنهادی

بیش از ۸۴ مرکزداده به مرکز ملی تبادل ترافیک متصل شدند
۷۲ مرکز داده غیردولتی همکاری کردند

هم‌اکنون بیش از ۱۳۰ میلیون خانه در سراسر جهان از فناوری FTTH بهره‌ می‌برند و تعداد مشترکان این سرویس تا پایان سال ۲۰۱۶ در دنیا به ۸۸۴۴ میلیون نفر رسیده است. 

مشاهده برنامه‌های زنده تلویزیونی با کیفیت HD و FK، بانکداری الکترونیک، خرید آنلاین، آموزش از راه دور و تلفن تصویری به همراه اینترنت فوق سرعت برای دانلود فیلم و نرم‌افزار از جمله سرویس‌هایی است که طبق اعلام، قرار است روی این شبکه به مردم ارائه شود.

بر اساس برنامه در نظر گرفته شده در فاز نخست در شهر تهران ۲۴۵ هزار پورت، در شهر اصفهان ۸۵ هزار پورت، در مشهد ۸۰ هزار پورت، در شیراز ۶۱ هزار پورت، در خوزستان ۶۱ هزار پورت، در کرج ۲۸ هزار پورت و در کرمانشاه ۲۰ هزار پورت فیبر نوری آماده واگذاری به متقاضیان است. قرار است سرعت اینترنت روی این شبکه فیبر نوری ۵۰ تا ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه باشد. 

فناوری فیبر نوری با پهنای باند بالا و متقارن که سرعت یکسان آپلود و دانلود اطلاعات را برای کاربر فراهم می‌کند، می‌تواند بهترین گزینه برای رفع نیازهای ارتباطی دهه‌های آینده باشد. این فناوری به صورت نامحدود سرعت تبادل اطلاعات را ممکن می‌کند و توانایی انتقال اطلاعات در فاصله ۶۰ کیلومتر و حتی بیشتر را بدون افت کیفیت دارد.

 

ایسوس

نظر شما چیست؟