پیگیری درخواست عفو رهبری
24/06/1400 - 13:05
راهنمای ثبت نام عفو رهبری
در راستای سیاستهای راهبردی و کاربردی قوه قضاییه، تکریم ارباب رجوع، تسریع در رسیدگی به درخواست عفو و کارآمد سازی و توسعه خدمات الکترونیکی قضایی مبتنی بر بکارگیری فناوری و اطلاعات و ارتباطات قوه قضاییه اقدام به راه اندازی سایت ثبت درخواست عفو از طریق پایانه اینترنتی نموده است. در ادامه مطلب به راهنما و پیگیری درخواست عفو رهبری اشاره شده است.

عفو

 • عفو در لغت به معنای بخشودن، گذشت کردن، بخشایش و گذشت می باشد . عفو همانطور که در اسلام به آن تاکید شده است قانونگذار ما هم سعی در اعمال آن داشته است و برای این که مجرمان و متهمان بخشیده شوند ، تحت شرایطی عفو را بیان کرده است . طبق قانون عفو به دو دسته تقسیم می گردد .

عفو خصوصی

 • عفو خصوصی طبق قانون عفو یا تخفیف مجازات محکومان در حدود موازین اسلامی پس از پیشنهاد رئیس قوه قضاییه با مقام رهبری است . که حسب مورد تمام یا قسمتی از مجازات محکومان بخشیده یا مجازات آن خفیف تر می شود . 
 • عفو خصوصی فقط بعد از حکم قطعی امکان صدور دارد و در مراحل دیگر جرم از جمله تعقیب و رسیدگی و ... امکان عفو خصوصی وجود ندارد .
 • نکته قابل توجه آن که عفو تنها در مجازات های تعزیری و باز دارنده را شامل می شود و جرایمی مانند تجاوز و زنای به عنف ، اختلاس ، ارتشا و سرقت مسلحانه و مواد مخدر و غیره و جرایمی که مجازات حد ، اعدام یا سنگسار ، دیه دارند را شامل نمی شود . 
 • برای عفو خصوصی ابتدا شخص محکوم علیه، مادر، پدر، همسر و فرزندان انان و یا رئیس دادگستری یا دادستان یا قاضی که حکم را صادر کرده یا رئیس زندان محل گذراندن محکوم درخواست عفو می نمایند . درخواست آنان در کمیسیون عفو و تخفیف مجازات مطرح می شود . سپس با پیشنهاد رئیس قوه قضاییه با مقام رهبری است . 

عفو عمومی

 • عفو عمومی بر طبق ماده 97 قانون مجازات اسلامی بدین صورت بیان شده است که ، عفو عمومی در جرم های که مجازات آن تعزیر است، داده می‌شود، تعقیب و دادرسی را موقوف می‌کند. در صورتی که عفو به مجرم داده شود باعث می گردد که حتی اگر حکم محکومیت وی صادر شده باشد ، اجرای مجازات موقوف و آثار محکومیت نیز از بین برود می‌شود .
 • عفو عمومی برخلاف عفو خصوصی طبق قانون اعمال می شود به عبارت دیگر در عفو خصوصی هرگاه شاکی گذشت کند اعمال می شود ولی در عفو عمومی هرگاه قانون تعیین کند و در هر مرحله از رسیدگی باشد پرونده را موقوف می کند .
 • عفو عمومی طبق لایحه قانونی عفو عمومی متهمان و محکومان جزائی مصوب 18/2/1385 صورت گرفت که در آن کلیه کسانی که مورد تعقیب قرار گرفته اند اعم از اینکه حکم محکومیتشان صادر شده باشد یا نشده باشد و اینکه شاکی خصوصی نداشته باشند یا شاکی از شکایت خود گذشت کرده باشد از تعقیب و مجازات معاف خواهند بود . در صورت کلیه آثار محکومیت از بین می رود . 

جرایم غیرقابل عفو

** سرقت مسلحانه ، تجاوز به عنف ، جاسوسی و محاربه و افساد فی الارض و همچنین سلاح و مهمات و قاچاقچیان حرفه ای موارد مخدر ، اختلاس ، ارتشاء و کلیه موارد حق الناسی قابل ثبت برای درخواست عفو در سامانه نمی باشند . 

افرادی که می توانند از جرایم که به موجب قانون قابل گذشت می باشند درخواست عفو نمایند، عبارتند از:

 • محکوم علیه
 •  والدین محکوم علیه
 •  همسر فرد محکوم
 • فرزندان وی

عفو رهبری

به منظور عفو و بخشودگی و یا تبدیل وتخفیف مجازات محکومین و زندانیان کمیسیون عفو وبخشودگی قوه قضائیه تشکیل که برابر آئین نامه کمیسیون عفو و بخشودگی مصوب ۱۲/۹/۱۳۸۷ در اجرای بند ۱۱ اصل ۱۱۰ قانون اساسی که اعطاء عفو را یکی از اختیارات رهبر بر شمرده است مبادرت به اعطاء عفو و بخشودگی یا تبدیل و تخفیف مجازات محکومین و زندانیان می نماید .

راهنمای ثبت نام عفو رهبری

به منظور ارائه درخواست عفو ، نخست باید به سامانه ثنا وارد و ثبت نام نمایید.

 • چهت ثبت نام و احراز هویت در سامانه ثنا روی تصویر زیر کلیک نمایید.

** پس احراز هویت و دریافت کد رهگیری وارد سامانه خدمات الکترونیک قضایی شوید و درخواست عفو رهبری را طبق مراحل زیر انجام دهید.

1. ابتدا باید وارد سامانه خدمات الکترونیک قضایی شده و بعد از وارد شدن در سایت اصلی گزینه ارایه و پیگیری درخواست عفو را انتخاب نمایید.

2. در این صفحه از ثبت نام عفو رهبری، گزینه ثبت درخواست عفو را انتخاب نمایید.

3. در این مرحله از ثبت نام عفو رهبری نکاتی در رابطه با شرایط و افرادی که می‌توانند درخواست عفو بدهند اشاره شده است.

4.  مرحله چهارم ثبت نام عفو رهبری را طبق توضیحات زیر تکمیل نمایید.

 • شماره پرونده : در این کادر باید شماره پرونده که حکم محکومیت متهم صادر شده را وارد کرد . 
 • شماره پرونده اجرای احکام : باید شماره پرونده ای که واحد اجرای احکام به ایشان داده وارد گردد.
 •  نوبت درخواست : متقاضی در سه نوبت می تواند درخواست عفو بدهد.
 •  در کادر شرح علت درخواست مبنی بر درخواست عفو از سوی کسانی که که متقاضی عفو می باشند درج شود.
 • شعبه رسیدگی کننده : باید در این قسمت مشخصات درخواستی وارد شود.

5. در مرحله پنجم ثبت نام عفو رهبری مشخصات هویتی خود را در بخش *اطلاعات درخواست کننده* تکمیل نمایید.

6. در مرحله ششم ثبت نام عفو رهبری مشخصات هویتی فرد مورد نظر باید در بخش *اطلاعات محکوم علیه* تکمیل شود.

7. در این مرحله از ثبت نام عفو رهبری *نوع جرم، نوع محکومیت و سوابق کیفری* را تکمیل نمایید و به مرحله بعد بروید.

8. در مرحله هشتم از ثبت نام عفو رهبری تصویر کارت ملی و صفحه اول و دوم شناسنامه، محکوم علیه و درخواست کننده را در بخش *مدارک مورد نیاز* بارگزاری نمایید.

9. در مرحله نهم ثبت نام عفو رهبری *وضعیت فعلی محکوم علیه* را تعیین نمایید.

10. در این مرحله از ثبت نام عفو رهبری اطلاعات خواسته شده را تکمیل نمایید و به مرحله پایانی بروید.

11. در این مرحله از ثبت نام عفو رهبری اطلاعات وارد شده را تایید و گزینه ثبت نهایی را انتخاب نمایید.

12. در مرحله آخر ثبت نام عفو رهبری کد رهگیری و رمز درخواست صادر شده را ذخیره نمایید و از طریق لینک زیر درخواست خود را پیگیری نمایید.

پیگیری درخواست عفو رهبری

 • جهت پیگیری درخواست عفو رهبری روی تصویر زیر کلیک نمایید.

 

ایسوس

نظر شما چیست؟

دیدگاه‌ها

تصویر محمد
محمد

سلام چرا درخواست عفو ک میزنیم توی صفحه نوع محکوميت و نوع جرم‌ گیر میکنه هرگزینه ایی ک وارد میکنیم دوباره برمیگرده همون صفحه


تصویر الناز قنبری
الناز قنبری

سلام مرکز تماس پشتیبانی خدمات الکترونیک قضایی ( از ساعت 8 صبح لغایت 12 شب ) : شماره تماس 1470