28/04/1400 - 16:20
تعطیلی شش روزه سراسر کشور در مرداد 1400
ستاد ملی مبارزه با کرونا کشور را برای 6 روز تعطیل اعلام کرد.

بروزرسانی در 23 مرداد 1400

تعطیلات سراسری در کشور از دوشنبه 25 مرداد 1400

 • بر اساس تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا، از دوشنبه 25 مرداد الی شنبه 30 مرداد تعطیلی سراسری در کشور اعمال می‌شود.
 • ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کرد که از تاریخ 25 تا 30 مرداد تعطیل سراسری است.
 • این در حالی است که تاریخ‌های 27 و 28 مرداد به دلیل تاسوعا و عاشورا تعطیل رسمی است.
 • این تصمیم گیری توسط ستاد ملی مقابله با کرونا با حضور نمایندگانی از اتاق‌های اصناف ایران و تهران گرفته شده است، که بر اساس آن تنها مشاغل ضروری مانند فروشگاه‌های مواد غذایی، داروخانه ها، تعمیرگاه‌های خودرو و غیره مجاز به فعالیت هستند.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا تاکید کرد: در رعایت پروتکل‌ها نیز سختگیری خواهد شد و مماشاتی صورت نخواهد گرفت.

رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا:

 • از فردا ساعت 12 ممنوعیت تردد کامل بین استانی به جز موارد استثنا مثل خودروهای اورژانس اعمال خواهد شد و تا صبح شنبه هفته بعد  ادامه پیدا خواهد کرد.
 • تمام مجوزهای صادره تردد هم لغو خواهد شد.
 • علاوه بر این افرادی که  در این مدت جریمه شوند بعد از یک ماه دو برابر خواهد شد.
 • بانک ها و موسسات مالی سراسر کشور تعطیل خواهند شد.
 •  تعطیلی همه ادارات را نیز داریم. بنابراین از روز دوشنبه 25 مردادماه تا پایان روز کاری شنبه هفته آینده (30 مردادماه) همه ادارات به جز مشاغل ضروری مانند ادارات برق، آب، اورژانس، نیروی انتظامی و ... تعطیل خواهند بود.
 • همه دستگاه‌های اجرایی باید به شدت و با قدرت وارد عمل شوند و ضمانت اجرایی در مورد تخلف هم میزان جرایم مشخص شده و دادستانی نیروی انتظامی و وزارت بهداشت و اصناف موظفند که رعایت  کنند این موارد را رعایت کنند. 
 • مقرر شد در فضاهای بسته عزاداری ممنوع باشد و دسته‌بری هم ممنوع است.
 • ممنوعیت تردد از فردا (یکشنبه) ساعت 12 ظهر اعمال می‌شود و تا بامداد شنبه ششم شهریور ادامه دارد.

ممنوعیت تردد از 24 مرداد 1400

 • ممنوعیت تردد از فردا 24 مرداد 1400 ساعت 12 ظهر اعمال می‌شود و تا صبح شنبه 5 شهریور 1400 ادامه دارد.
 • گفتنی است؛ پیش از این پیشنهاد تعطیلی دو هفته‌ای برای کنترل پیک پنجم از سوی وزیر بهداشت و جمعی از متخصصان وکارشناسان سلامت مطرح و در عین حال تاکید شده بود که "اگر قرار باشد تعطیلی مانند دفعه قبلی باشد که فقط کارمندان دولت نیامدند، اما همه جا باز بود و نظارتی نبود، فایده‌ای ندارد."
 • در هر حال کارشناسان سلامت تاکید دارند که تعطیلی که همه جا را تعطیل کند، در کنترل تاخت و تاز پیک فعلی بیماری در کشور موثر خواهد بود؛ تعطیلی که بتواند بار انتقال ویروس را در جامعه کم کند؛ به طوری که علاوه بر کارمندان و کارکنان دولتی، راه‌ها و رستوران‌ها و پاساژها و... نیز بسته شوند. نه مانند دو سه روزی که اخیرا و در تعطیلات منتهی به عید قربان اعمال شد اما همه جا باز بود و جاده‌های شمالی کشور شاهد بار عظیمی از مسافران بود؛ بی‌تردید در این صورت تعطیلی موثر نخواهد بود. بنابراین لازم است نظارت ویژه و سختگیرانه‌ای بر اعمال پروتکل‌ها و رعایت محدودیت‌ها از سوی دستگاه‌های مختلف برقرار شود.

در ایام تعطیلات کدام مشاغل اجازه فعالیت دارند؟ 

نوده فراهانی رئیس اتاق اصناف تهران:

 •  در ایام تعیین شده (از دوشنبه 25 مرداد تا شنبه 30 مرداد 1400)، بانک‌ها تعطیل هستند؛ لذا امیدواریم با تحقق این موضوع و تعطیلی بانک ها، اصناف گروه‌های شغلی 2، 3 و 4 و بازاریان با خیال راحت واحد‌های صنفی خود را تعطیل کنند.
 • از دوشنبه فقط مشاغل گروه 1 مانند داروخانه‌‎ها، آتش‎نشانی، اورژانس، سوپرمارکت‎ها، میادین تره‎بار، تعمیرگاه‎های خودرو و لوازم خانگی و… می‎توانند فعال باشند. 
 • تیم‌هایی متشکل از دادستانی، ناجا، وزارت بهداشت و اصناف بر تعطیلی مشاغل غیرضروری نظارت می‌کنند و هر مغازه‌ای که رعایت نکند جریمه و پلمب می‌شود.
 • رئیس اتاق اصناف تهران گفت: اتاق اصناف تهران، تمامی اتحادیه‌های صنفی تهران و همچنین بازار بزرگ تهران در این روز‌ها تعطیل و فقط صنوف مشمول گروه یک مجاز به فعالیت هستند.

فراهانی در خصوص مشاغل گروه یک عنوان کرد:

فهرست مشاغل گروه یک (مجاز به فعالیت در تمامی شهرستان‌ها حتی در شرایط قرمز) به شرح ذیل است؛

 1.  کارخانه‌ها و کارگاه‌های تولیدی، مراکز صنعتی و معدنی، کشاورزی، شیلات، کشتارگاه، انبار و سردخانه عمومی
 2. مراکز زیر ساختی و حیاتی، مراکز تامین و توزیع آب، برق، گاز، مدیریت پسماند، فاضلاب و فعالیت‌های تصفیه و تهویه هوا، پالایشگاه‌ها و جایگاه‌های سوخت
 3. حمل و نقل عمومی کالا و مسافر برون شهری شامل ریلی، هوایی، جاد‌های و دریایی.
 4.  کرایه خودرو بدون راننده، پارکینگ عمومی
 5. مراکز نظامی، انتظامی و امنیتی
 6. فروشگاه‌های مواد غذایی، زنجیره ای، سوپرمارکت ها، میوه فروشی‌ها و سبزی فروشی ها، میادین میوه و تره بار
 7. مراکز تولید، نگهداری، توزیع و فروش محصولات پروتئینی و خدمات وابسته
 8.  مراکز تولید و عرضه فرآورده‌های لبنی و نانوایی (تولید فراورده‌های نانوایی)
 9.  مراکز بهداشتی، درمانی، اورژانس و تامین آمبولانس دولتی و خصوصی و مشاغل مشابه
 10. داروخانه ها، مراکز و فروشگاه‌های دامپزشکی، پخش دارو، عطاری و دارو‌های سنتی و بذر
 11.  مراکز تهیه، تولید و طبخ مواد غذایی و خوراکی آماده و صرفا بیرون بر (شامل تمام گروه‌های غذایی سرد، گرم، آشامیدنی، بستنی و آبمیوه، خشکبار، شیرینی و مشاغل مشابه)
 12.  خدمات اپراتور‌های ارتباطی، خدمات الکترونیک و فعالیت‌های پستی
 13.  شرکت‌های خدمات اینترنتی (اعم از تامین کنندگان اینترنت، فروشگاه‌های اینترنتی و شرکت‎های خدماتی مبتنی بر اینترنت)
 14.  رسانه‌های مکتوب و بر خط و مشاغل مشابه
 15.  مراکز نگهداری خدماتی سالمندان، معلولان، جانبازان، مراکز توانبخشی و مراقبتی و آسایشگاه‌ها
 16.  تعمیرگاه‌های انواع خودرو، لوازم خانگی، الکتریکی، الکترونیکی، کامپیوتر، تاسیساتی، کلیه خدمات فنی و کارواش
 17. - فروشگاه‌های انواع قطعات، لوازم یدکی، الکتریکی، الکترونیکی، صیادی، کشاورزی و تاسیساتی و سایر ملزومات مورد نیاز تولید
 18.  فروشگاه‌های انواع مصالح ساختمانی از قبیل گچ، سیمان، سرامیک، لوله و اتصالات)، محصولات فولادی (آهن و آلومینیوم) و پاساژ‌های تخصصی نظیر لاستیک، قطعات یدکی، آهن آلات، کامپیوتر (به استثنای پوشاک، کیف، کفش و موبایل)
 19.  کارگاه‌های صنعتی و ساختمانی (مانند جوشکاری و تراشکاری و مشابه آن)
 20.  چاپخانه، لیتوگراف، تایپ و تکثیر و دفاتر فنی مرتبط، دفاتر آگهی تبلیغاتی، فروشندگان کاغذ و مقوا
 21.  خشکشویی‌ها
 22.  مراکز فروش عینک‌های طبی
 23. فروش گل و گیاه تزیینی و طبیعی و مواد اولیه باغبانی و کشاورزی
 24.  فروشگاه‌های لوازم ایمنی و آتشنشانی
 25. سینما خودرو/ تئاتر خودرو
 26.  مراکز اقامتی (شامل هتل، متل، مهمانپذیر، پانسیون و مشاغل مشابه)
 27.  فروشگاه‌های مواد شیمیایی با کاربرد صنعتی و کشاورزی
 28.  فعالیت تیم‌های ملی و لیگ‌های وابسته در رشته‌های مختلف
 29.  غذا و ملزومات حیوانات خانگی، ملزومات و تجهیزات دامپزشکی

اطلاعیه پلیس درباره جریمه 1 میلیون تومانی خودروهای غیربومی

پلیس تمام مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا را همچون روال گذشته اجرایی خواهد کرد و علاوه بر جرایمی که در دستورالعمل وجود دارد در هر کجا که با سفرها در جاده‌ها مواجه شود، خودروهای شخصی را اعمال قانون خواهد کرد.

 نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران در اطلاعیه‌ای از هموطنان خواست با توجه به موج پنجم کرونا،‌ از سفرهای غیرضروری بپرهیزند.

اطلاعیه:

 • با ورود به موج پنجم کرونا و وضعیت قرمز و نارنجی بسیاری از شهرها و همچنین بنا بر تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا از مردم عزیز و فهیم ایران اسلامی تقاضا داریم که در ایام پیش رو از هرگونه سفر غیرضروری پرهیز کنند.
 • به تمام هموطنان عزیز اعلام می‌کنیم که نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران تمام مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا را برای ریشه‌کن شدن این ویروس منحوس  اجرا خواهد کرد از این رو علاوه بر جرایم که در دستورالعمل وجود دارد، (جریمه یک میلیون تومانی برای ورود به شهرهای قرمز و جریمه 500 هزار تومانی برای ورود به شهرهای نارنجی و زرد) در هر کجا که با سفرها در جاده‌ها مواجه شویم خودروهای شخصی را اعمال قانون خواهیم کرد. 
 • نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران ضمن قدردانی از همراهی و همکاری مردم فهیم در اجرای طرحهای محدودیتهای تردد (بین شهری و داخل شهری) تقاضا دارد که در این ایام نیز به مقررات ابلاغی توسط ستاد ملی مقابله با کرونا بیش از گذشته توجه و از هرگونه سفر غیرضروری پرهیز کنند تا در آینده‌ای نه چندان دور شاهد شکست زنجیره انتقال و شیوع ویروس منحوس کرونا باشیم. ان‌شاءالله با اعلام برخی تذکرات و برای کمک کردن به کاهش فشار سنگینی که این روزها مدافعان سلامت متحمل می‌شوند، هیچگونه سفری انجام نخواهد شد.

 

گروه‌های شغلی که باید از 29 تیر تعطیل شوند

اطلاعیه اتاق اصناف ایران مبنی بر تشدید نظارت ها بر برخی از مشاغل و بلامانع بودن فعالیت سایر مشاغل مشروط به رعایت پروتکل های بهداشتی منتشر شد. 

به استناد ابلاغیه شماره 66430 و 66448 مورخ 1400.4.27  و بر اساس تصمیمات نشست مشترک روز 27 تیر ماه، قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مقابله با بیماری کرونا و کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد که به ریاست وزیر کشور و فرمانده قرارگاه برگزار شد، مقرر شد:

با توجه به تأثیر شناخته شده برخی از مشاغل و فعالیت‌ها در گسترش بیماری و لزوم جلوگیری از تجمعات به ویژه در اماکن سرپوشیده، در شهرهای قرمز به صورت قاطع و دقیق نسبت به مشاغل زیر و در فضای سربسته اعمال محدودیت شود:

 1. رستوران‌ها و قهوه‌خانه‌ها، به صورت پذیرایی در فضای بسته (ولی بصورت بیرون بر می توانند فعالیت کنند)
 2. تالارهای پذیرائی
 3. سالن های سینما و تئاتر
 4. پاساژها و بازارهای سربسته ( به استثناء پاساژهای تخصصی نظیر لاستیک، قطعات یدکی، آهن‌آلات، کامپیوتر (به جز پوشاک، کیف، کفش و موبایل)
 5. استخرهای سرپوشیده و باشگاه های بدن سازی
 6. شهربازی و باغ وحش ها
 7. نمایشگاه های عمومی و تخصصی

همچنین با توجه به کاهش چشمگیر میانگین رعایت پروتکل‌های بهداشتی درسطح کشور و تنزل آن به 48 درصد، در بازه زمانی 16 تا 23 تیر ماه جاری، لذا مقررشد: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، درقالب کمیته عالی نظارت بر رعایت پروتکل های بهداشتی (در سطوح ملی و استانی) و با همکاری کامل وزارت صنعت، معدن و تجارت، دادستانی کل کشور، نیروی انتظامی و اتاق اصناف ایران درسطح ملی،و رده‌های متناظر آنها در سطح استان های کشور؛ در چارچوب «طرح جامع مدیریت تجمع و تردد عمومی متناسب با وضعیت و روند بیماری کووید 19 در شهرهای کشور»(موضوع بند(1) مصوبات چهل وچهارمین جلسه ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا – مورخ 1399.8.24)  و همچنین تأکیدات مصرح دربند(1) مصوبات هفتاد و ششمین جلسه ستاد ملی (مورخ1400.4.19) با عنوان« تشدید اعمال محدودیت ها در شهرهای قرمز» اقدامات لازم را اجرایی کنند.

کدام مشاغل از فردا از تهران و البرز مجاز به فعالیت هستند؟

1- نانواییها
2- سوپرمارکت و بقالی
3- فروش محصولات لبنی
4- فروش محصولات پروتئینی( صرفا فروشندگان مرغ، گوشت و ماهی)
5- فروشگاه های زنجیره ای (صرفا بخش سوپرمارکتی،اقلام خوراکی،آشامیدنی وپروتئینی و بهداشتی)
6- فروشندگان ملزومات پزشکی و دامپزشکی
7- آژانس های تاکسی تلفنی
8- فروشندگان میوه و تربار
9- مراکز طبخ غذا، رستوران و فست فود ها (صرفا بیرون بر)

ایسوس

نظر شما چیست؟