21/02/1400 - 00:45
 زمان دقیق واریز سود سهام عدالت مرحله دوم
از ابتدای سال سهامداران سهام عدالت منتظر دریافت 50 درصد دوم سود سهامشان هستند، پیگیری‌ها نشان می‌دهد که زمان واریز مرحله دوم سود سهام عدالت سال 98 هنوز مشخص نیست.

1606683296_1_0.gif

زمان دقیق واریز سود سهام عدالت مرحله دوم

پیگیری‌های انجام شده حاکی از آن است که به احتمال زیاد از 50 درصد باقیمانده سود سهام عدالت، 30 درصد آن به حساب سهامداران پرداخت می‌شود و 20 درصد دیگر بعد از تکمیل سودهای واریز شده از سوی شرکت‌های سرمایه‌پذیر در اختیار مشمولان قرار می‌گیرد.

 نخستین مرحله از واریز سود سهام عدالت برای سهامداران 2 روش مستقیم و غیرمستقیم در تاریخ 28 اسفند ماه سال 99 انجام شد، دارندگان سهام 500هزار تومانی، رقمی حدود 200 هزار تومان دریافت کردند و برای دارندگان سهام یک میلیون تومانی دو برابر سود سهام 500 هزار تومانی پرداخت شد که رقم آن 400 هزار تومان بود.

در این میان، گمانه‌زنی‌هایی در زمینه واریز 50 درصد باقیمانده سود سهام عدالت مطرح شد که در ابتدا رییس سازمان بورس از زمان واریز باقیمانده سود سهام عدالت خبر داد و افزود: تلاش سازمان بورس در جهت تجمیع سود شرکت‌ها است، در نتیجه مرحله دوم سود سهام عدالت تا قبل از ماه رمضان و در نهایت، همین ماه پرداخت می‌شود.

شرکت سپرده‌گذاری مرکزی، مجری واریز سود به حساب سهامداران

در اواسط اردیبهشت ماه «حسین قشمی»،  مدیر سیستم‌های تسویه و پرداخت شرکت سپرده‌گذاری مرکزی درباره علت عدم واریز باقیمانده سود سهام عدالت اعلام کرد: به محض تکمیل‌شدن وجه و واریز سود توسط همه شرکت‌های سرمایه‌پذیر، مرحله دوم سود سهام عدالت سال 1398 که مجامع آن در سال 1399 برگزار شده است، واریز می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: شرکت سپرده‌گذاری مرکزی، مجری واریز سود به حساب سهامداران است و در خصوص تامین موجودی، شرکت سپرده‌گذاری و سازمان بورس مکاتباتی را با شرکت‌های سرمایه‌پذیر داشته‌اند تا برای واریز هر چه زودتر سود منابع مورد نیاز را تامین کنند.

قشمی تاکید کرد: 36 شرکت جزو شرکت‌های سهام عدالت هستند که از این تعداد 29 شرکت سود خود را محقق کرده‌اند، همه این 29 شرکت باید سود را واریز کنند تا بتوان سود سهامداران مستقیم و غیرمستقیم سهام عدالت را پرداخت کنیم.

پنج شرکت هنوز اقدام به واریز سود عدالت نکرده‌اند

 • در ادامه صحبت‌های مطرح شده از سوی مسوولان، «حسین فهیمی» اعلام کرد: تاکنون تعدادی از شرکت‌های بزرگ اقدام به واریز سود نکرده‌اند اما به محض واریز سود همه شرکت‌ها مرحله دوم واریز سود سال 98 سهام عدالت سهامداران انجام می‌شود.
 • وی با تاکید بر اینکه اگر شرکت ها اقدام به واریز سود نکنند، نام آنها را اعلام و فاش خواهیم کرد، افزود: اعلام نام این شرکت ها مهم‌ترین ضمانت اجرایی است و طبق قانون علاوه بر اعلام نام این شرکت‌ها، مشمول جریمه‌هایی هم خواهند شد.

واریز سود سهام عدالت در انتظار واریز سود از سوی 20 درصد شرکت‌های سرمایه‌پذیر

 •  تاکنون بیش از 80 درصد از شرکت‌های سرمایه‌پذیر سود خود را به حساب شرکت سپرده‌گذاری مرکزی واریز کرده‌اند و اکنون واریز سود سهام عدالت در انتظار پرداخت سود از سوی 20 درصد باقیمانده شرکت‌های سرمایه‌پذیر است که تاکنون با توجه به تذکرهای داده شده از سوی سازمان بورس و اوراق بهادار و نیز شرکت سپرده‌گذاری مرکزی هیچ اقدامی برای واریز سود به حساب شرکت سپرده‌گذاری نکرده‌اند.
 • با وجود صحبت‌های مطرح شده از سوی سخنگوی آزادسازی سهام عدالت مبنی بر اعمال جریمه برای شرکت‌هایی که تاکنون سود مربوطه را واریز نکرده‌اند اما این تصمیم تاکنون به مرحله اجرا نرسیده است و خبر دقیقی از اجرای حتمی آن و زمان اجرا وجود ندارد.

پیگیری سود سهام عدالت در دستور کار جلسه هفته جاری شورای عالی بورس

 • با توجه به پیگیری‌های مکرر مشمولان سهام عدالت برای اعلام زمان دقیق واریز سود،  قرار بر این است تا بررسی این موضوع در جلسه هفته جاری شورای عالی بورس در دستور کار اعضای این شورا قرار گیرد تا راه‌های لازم برای واریز هر چه زودتر سود سهام عدالت به حساب مشمولان انجام شود.
 •  احتمال تعیین تکلیف و واریز سود سهام عدالت تا پایان اردیبهشت ماه بسیار زیاد است و ممکن است پیگیری‌های مسوولان برای واریز هر چه زودتر به نتیجه برسد و باقیمانده سود تا قبل از شروع خردادماه به حساب سهامداران واریز شود.
 • همچنین پیشنهادهای جدیدی در زمینه واریز سود مطرح شده است بر این اساس که اکنون از 50 درصد باقیمانده سود سهام عدالت، 30 درصد آن به حساب مشمولان پرداخت شود و 20 درصد دیگر بعد از تکمیل سودهای واریز شده از سوی شرکت‌های سرمایه‌پذیر به حساب شرکت سپرده ‌گذاری مرکزی در اختیار سهامداران قرار گیرد، این موضوع فعلا فقط در حد یک پیشنهاد است و تصمیم‌گیری دقیقی در مورد آن انجام نشده است.

رقم واریزی سود سال‌های گذشته سهام عدالت

به گزارش ایرنا، بعد از چند سال، انتظار سهامداران به سر رسید و در سه سال اخیر سود شرکت‌های سرمایه پذیر سهام عدالت دریافت و در مجموع مبلغی به ارزش 127 هزار میلیارد ریال به حساب بیش از 41 میلیون نفر از مشمولین طرح سهام عدالت واریز شد.

سود سال 95 سهام عدالت که به ازای هر سهم یک میلیون تومانی،  150 هزار تومان بود در سال 1396 به حساب مشمولان این سهام واریز شد، این روند در سال‌های بعد با افزایش درصد سود ادامه‌دار بود و تاکنون تا سود سال 97 به حساب این افراد واریز شده است.

طبق آمار ارائه شده سود پرداختی سال 96 برای مشمولان سهام عدالت به مبلغ 175 هزار تومان و سود مالی سال 97 رقمی حدود 205 هزار تومان بود که به حساب بیش از 41 میلیون نفر واریز شده و این موضوع حاکی از افزایش بیش از 16 درصدی سود نسبت به سال 96 است.

مبلغ واریزی سود سهام عدالت

 • مبلغ واریزی سود سهام عدالت این دوره نیز همانند واریزی قبلی برای سهام یک میلیون تومانی، 186 هزار تومان است.
 • مبلغ واریزی سود سهام عدالت برای سهام 532 هزار تومانی، 99 هزار تومان می‌باشد.
 • مبلغ واریزی سود سهام عدالت برای سهام 492 هزار تومانی، 91 هزار تومان می‌باشد.
 • مبلغ واریزی سود سهام عدالت برای سهام 452 هزار تومانی، 84 هزار تومان می‌باشد.

زمان واریز سود سهام عدالت

حسین قشمی دربار زمان واریز مرحله دوم سود سهام عدالت سال 98 به حساب مشمولان افزود:

 • به محض واریز سود 36 شرکت سرمایه پذیر، 50 درصد دوم سود مصوب، به حساب سهامداران واریز می‌شود.

شرکت‌های سرمایه پذیری که در پرتفوی سهام عدالت هستند باید سود را به شرکت سپرده گذاری واریز کنند و در صورت تأمین اعتبار، شرکت سپرده گذاری مرکزی، اقدام به واریز مرحله دوم سود سهام عدالت سال 98 می‌کند.

قشمی با اشاره به اینکه هنوز تأمین اعتبار از سوی شرکت‌های سرمایه پذیر صورت نگرفته است گفت: زمان واریز مرحله دوم سود سهام عدالت 98 به صورت رسمی اعلام خواهد شد.

ایسوس

نظر شما چیست؟