22 فروردين 1400
 قانون جدید سربازی 1400 - از خرید سربازی تا سربازی دانشجویان

خرید سربازی 1400

 • با توجه به لغو قانون خرید سربازی در سال 1399، هیچ گونه خبری مبنی بر فروش خدمت سربازی منتشر نشده و صرفاً برای آن دسته از مشمولانی که در سال 97 اقدام به خرید سربازی کرده و در سال 98 یک قسط از مبلغ خرید خود را پرداخته‌اند فرصتی ایجاد شده است که تا پایان سال 1399 اقدام به پرداخت جریمه خود کرده و کارت پایان خدمت را دریافت نمایند.
 • بدیهی است که تمام افرادی که در این طرح ثبت نام کرده ولی نسبت به پرداخت اقساط اقدامی نکرده‌اند مشمول خدمت نظام وظیفه بوده و می‌بایست در اسرع وقت نسبت به تعیین تکلیف وضعیت خود اقدام نمایند.

 مشمولین خدمت سربازی 1400

1- کسانی که تا تاریخ 1397/12/29 مدت غیبت آنان به بیش از 8 سال تمام می رسد در شمول این مقررات قرار می گیرند.

2- ملاک محاسبه برای شروع غیبت مشمولین وظیفه با بیش از 8 سال غیبت ،مطابق قانون مصوب سال 1363  (18 سال تمام) می باشد.

3- مشمولین وظیفه غایبی که تابعیت جمهوری اسلامی ایران را اخذ نموده اند، ملاک محاسبه شروع غیبت آنان از سن 18 سال تمام خواهد بود.

4- برای اعمال تخفیف در مبالغ تعیین شده برای مشمولان غایب متاهل ، ملاک محاسبه دارا بودن همسر دائم و فرزندان قانونی خواهند بود.

 سربازان حین خدمت

1- سربازان حین خدمت که قبل از اعزام به خدمت سربازی و تا تاریخ 1397/12/29 بیش از 8 سال غیبت داشته باشند در شمول این مقررات قرار می گیرند.

مثال: مشمول متولد 1370/12/15 كه در تاريخ 1387/03/31 موفق به اخذ ديپلم گرديده و پس از آن نيز ادامه تحصيل نداده است  چنانچه از تاريخ 1394/08/19 مشغول به خدمت شده باشد، غيبت وي از 1388/12/01 محاسبه شده و تا تاریخ 1397/12/29  داراي بيش از 8 سال غيبت خواهد بود و در شمول  اين معافيت قرار  مي گيرد.

 2- سربازان حین خدمت در صورتی که به خدمت اشتغال دارند ،پس از احراز شرایط و گذراندن مراحل رسیدگی از خدمت ترخیص خواهند شد. 

 سربازان فراری

1- سربازان فراری که از آخرین تاریخ فرار از خدمت آنان بیش از 8 سال گذشته باشد و تاکنون نیز مشغول به خدمت نشده باشند در شمول این مقررات قرار خواهند گرفت، لازم به توضیح است که مدت فرار آنان تا پایان سال97 محاسبه می شود.

2- سربازان فراری که از آخرین تاریخ فرار از خدمت آنان بیش از 8 سال نگذشته باشد در صورت اشتغال ویا عدم اشتغال به خدمت ،غیبت آنان از زمان ورود به غیبت تا پایان سال 97 محاسبه خواهد شد و چنانچه از زمان ورود به غیبت آنان تا پایان سال 97 بیش از 8 سال بوده در شمول معافیت قرار خواهد گرفت.

مثال: مشمول متولد 1371/04/05 با مدرک تحصیلی سوم دبیرستان که در تاریخ 1390/05/19 با غیبت به خدمت اعزام و درتاریخ 1390/10/22 از خدمت فرارکرده ، دراین صورت غیبت وی از آخرین تاریخ مهلت معرفی 1389/04/19 تا تاریخ پایان سال 97 بیش از 8 سال بوده و در شمول معافیت قرار خواهد گرفت.

خدمت سربازی دانشجویان

1- دانشجویانی که از تاریخ اخراج ویا ترک تحصیل آنان تا پایان سال 97 بیش از 8 سال گذشته باشد غییت آنان از تاریخ اخراج یا ترک تحصیل محاسبه شده و در شمول این قانون قرار خواهند گرفت.

نکته : دانشجویانی که تاریخ انصراف و یا اخراج از تحصیل آنان تا تاریخ 1396/06/31 بوده غیبت آنان از تاریخ فراغت از تحصیل مقطع قبلی محاسبه می گردد.

مثال: در صورتی که مشمول در تاریخ 1396/06/31 از مقطع کارشناسی پیوسته انصراف داده باشد و مدرک معادل کاردانی به ایشان تعلق نگیرد ، غیبت وی از تاریخ فراغت از تحصیل در مقطع دیپلم (رشته های فنی و حرفه ای و کار و دانش) و مقطع پیش دانشگاهی(رشته های نظری) محاسبه می گردد.

2- دانشجویانی که تحصیل خود را به اتمام رسانده و به عبارتی فارغ التحصیل گردیده اند از تاریخ فراغت از تحصیل همان مقطع غایب محسوب شده و چنانچه مدت غیبت آنان تا پایان سال 1397 به بیش از 8 سال برسد در شمول این معافیت قرار می گیرند.

مثال : در صورتی که مشمول در تاریخ 1389/06/31 از مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته فارغ التحصیل شده باشد غیبت وی از تاریخ 1389/06/31 محاسبه می گردد. 

 نکته : در صورتی که تحصیل در مقاطع دانشگاهی منجر به انصراف یا اخراج شده ومدرک آنان معادل مقطع پایین ترگردیده باشد ، شروع غیبت از تاریخ انصراف یا اخراج محاسبه می گردد.

مثال: مدت غیبت دانشجوی مقطع کارشناسی پیوسته که در تاریخ 1390/06/31 ازمقطع کارشناسی پیوسته با اخذ مدرک معادل کاردانی انصراف داده ویا اخراج شده باشد، از تاریخ 1390/06/31 محاسبه شده ولذا در شمول این معافیت قرار نمی گیرد.

 4  - مشمولانی که قبل یا بعد از سن مشمولیت از کشورخارج شده وبا اخذ معافیت تحصیلی، درخارج ازکشور مشغول به تحصیل شده اند،غیبت آنان از تاریخ اتمام تحصیل محاسبه شده و جریمه آنان نیز با آخرین مدرک تحصیلی اخذ شده رسیدگی خواهد شد .

 5-  مدت غیبت مشمولانی که به عنوان فرزندان مامورین ثابت دولت جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشورتحصیل می نمایند برابر بند(3) محاسبه می گردد.

6 -  مشمولانی که قبل از سن مشمولیت از کشور خارج شده وبدون اخذ معافیت تحصیلی در خارج از کشور مشغول به تحصیل شده اند ، شروع غیبت آنان از زمان رسیدن به سن مشمولیت محاسبه، لکن مبلغ جریمه آنان براساس مدرک تحصیلی ارائه شده اخذ می گردد.

7 - تشخیص آخرین مدرک تحصیلی مشمولان غایبی که مقیم خارج ازکشورهستند(اعم از این که  با معافیت تحصیلی یا بدون آن از کشورخارج شده باشند)، بسته به نوع مدرک تحصیلی با وزارت علوم، تحقیقات وفناوری، وزارت بهداشت، درمان وآموزش پزشکی ومرکز اموربین الملل ومدارس خارج ازکشور می باشد که البته مدرک ارائه شده با اطلاعات موجود در سامانه وظیفه عمومی مورد راستی آزمایی قرار می گیرد.

 تذکرات

1)در صورتی که مشمولان فوق به علت انصراف ، اخراج و یا ترک تحصیل نتوانسته باشند مقطع تحصیلی خود را به اتمام برسانند ، شروع غیبت آنان از تاریخ فراغت در مقطع قبل محاسبه می گردد.

 2)آخرین مدرک تحصیلی مشمولین وظیفه غایب ملاک عمل بوده و سازمان وظیفه عمومی با توجه به اطلاعات مربوط به سوابق معافیت تحصیلی متقاضیان  در سامانه جامع،در خصوص صحت و سقم آخرین مدرک تحصیلی آنان از مبادی ذیربط راستی آزمایی خواهد نمود.

3)در اجرای مقررات از متقاضیان این طرح تعهد محضری مبنی بر صحت مدارک تحصیلی ارائه شده اخذ خواهد شد ، بدیهی است در صورت احراز هرگونه تقلب در خصوص مدرک مذکور نسبت به ابطال کارت معافیت آنان اقدام و این دسته  مشمولان حق هیچ گونه اعتراض و شکایت حقوقی و کیفری را نخواهند داشت.

فرایند اقدام خدمت سربازی 1400

گام اول : پیش ثبت نام جریمه مشمولان غایب توسط دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس +10 ) سراسر کشور صورت می گیرد . 

گام دوم : تطبیق مدارک ارائه شده با ضوابط،ابلاغیه ها و دستورالعملهای صادره  توسط وظیفه عمومی مستقر در شهرستانها از طریق ارسال پرونده های آنان به معاونت وظیفه عمومی استان صورت می گیرد .

گام سوم : ارسال پیامک واریز وجه جریمه  به مشمولان ، این طرح با سامانه پیامکی  به شماره 1100 از طریق سازمان وظیفه عمومی ناجا صورت می پذیرد .

گام چهارم : مشمولان متقاضی پس از دریافت پیامک سازمان وظیفه عمومی می بایست ظرف مدت  پنج روز  به همان دفتر پلیس +10 که درخواست  آنها در آن ثبت شده ، مراجعه و میزان مبلغ مشخص شده ،شماره حساب، بانک و شناسه واریزی  مورد نظر  و همچنین  فرم تعهد نامه محضری را دریافت نماید.

گام پنجم : ارائه مدارک تکمیل شده از قبیل  تعهدنامه محضری مبنی بر صحت مدرک تحصیلی و فیش واریزی ظرف مدت 10 روز به همان دفتر پلیس +10 و ثبت در سامانه وظیفه عمومی (عدم ارائه مدارک مورد نظر در زمان مقرر به منزله انصراف از درخواست می باشد )

گام ششم : ثبت مدارک تکمیل شده متقاضیانی که در مهلت مقرر اقدام نموده در سامانه وظیفه عمومی و ارسال این سوابق از طریق همان دفتر پلیس +10 به وظیفه عمومی محل سکونت .

گام هفتم : بررسی و تایید مدارک ارسال شده توسط حوزه وظیفه عمومی محل سکونت و ارجاع پرونده به معاونت وظیفه عمومی استان جهت تایید نهایی .

گام هشتم : معرفی به صدور کارت معافیت در مورد پرونده های متقاضیانی که دارای تاییدیه واریز در سامانه می باشند .

گام نهم : صدور کارت هوشمند معافیت از سربازی و ارسال آن به نشانی متقاضیان .


امکان حذف سربازی وجود ندارد

 سخنگوی ارشد نیروهای مسلح:

 • امکان حذف خدمت سربازی وجود ندارد؛ یک روز کاهش سربازی مساوی با نا امنی مرزها خواهد بود؛ 40 درصد کمبود سرباز داریم.
 • ما به عنوان ستادکل نیروهای مسلح، مجری پرداخت حقوق سربازان هستیم نه تامین کننده آن.
 • با این مشکلات اعتباری چگونه غیرکارشناسی حرف از سربازی حرفه‌ای می زنیم؟
 • عده‌ای با سو استفاده از سربازی و بدون تخصص و کار کارشناسی، پشت تریبون رفته و وعده‌های غیر قابل تحقق می‌دهند که می‌تواند به امنیت کشور آسیب بزند.
 • نمی‌توان گفت هرکسی که دلش خواست سربازی بیایید و هرکسی خواست نه.
 • نیروهای مسلح به شرط حذف شعار «حذف سربازی» آمادگی تغییر در نحوه اجرای خدمت سربازی را دارد.

خرید بیمه سربازی 1400

 احتساب سابقه سربازی با پرداخت ماهانه 134 هزار تومان

 • بیمه‌شدگان تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی که بر مبنای حداقل حقوق لیست ارسال می‌کنند می‌توانند با پرداخت ماهی 134 هزار تومان و به صورت غیرحضوری دوران خدمت سربازی خود را به سوابق بیمه اضافه کنند.
 • حسین امیری‌گنجه، مدیر کل تامین اجتماعی غرب تهران بزرگ که در جمع کارگروه طرح 3070 سخن می‎‌گفت، افزود: با پرداخت احتساب دوران سربازی به عنوان سابقه بیمه‌شدگان دیگر نیازی به حضور شخص بیمه‌شده نیست و مخاطبان می‌توانند با بهره‌گیری از طرح 3070 و از هر نقطه ایران و در هر زمان با ورود به سامانه و احتساب دوران سربازی از طریق تبادل اطلاعات با سازمان نظام وظیفه و با داشتن  کارت پایان خدمت به صورت غیرحضوری اقدام کنند.
 • وی در خصوص نحوه محاسبه احتساب دوران سربازی گفت: دوران سربازی بر اساس قانون تنها با پرداخت سهم بیمه‌شده به میزان ۷% و بر مبنای لیست ارسالی محاسبه می شود.
 • وی تاکید کرد: اگر قرار بود بر مبنای 30% احتساب سوابق سربازی محاسبه شود، بیمه‌شده باید بیش از 13 میلیون تومان پرداخت کند که بر اساس قانون و از سوی دولت و سازمان تامین اجتماعی 23% پرداخت می‌شود.

کل میزان پرداختی سابقه دوران سربازی

 • محاسبه احتساب سابقه دوران سربازی به میزان پرداختی لیست ارسالی از سوی کارفرما است که اگر مبنای لیست ارسالی حداقلی بیمه‌شدگان را در نظر بگیریم، کل میزان پرداختی احتساب دوران سربازی 3 میلیون و 295 هزار تومان می‌شود که این مبلغ در 24 قسط قابل پرداخت است.
 • مدیر کل تامین اجتماعی غرب تهران بزرگ گفت: سقف محاسبه احتساب سابقه سربازی 24 ماه است.
 • وی اجرای طرح 3070 را تحولی بزرگ در سطح تامین اجتماعی و جامعه مخاطبان یاد کرد و گفت: پس از اجرای طرح ساماندهی سوابق، این طرح و در شرایط دشوار کرونایی می‌تواند منشا بسیاری از تحولات باشد.

 

ایسوس

نظر شما چیست؟