27/08/1399 - 15:31
اعطای وام قرض‌الحسنه به خانوارهای یارانه‌بگیر فاقد حقوق ثابت
رییس کل بانک مرکزی از آمادگی نظام بانکی برای پرداخت وام قرض‌الحسنه به خانواده‌های یارانه‌بگیر فاقد حقوق ثابت خبر داد.

وام قرض‌الحسنه به خانواده‌های یارانه‌بگیر فاقد حقوق ثابت 

رییس کل بانک مرکزی عبدالناصر همتی: 

  •  از آمادگی نظام بانکی برای پرداخت وام قرض‌الحسنه به خانواده‌های یارانه‌بگیر فاقد حقوق ثابت خبر داد و گفت: این وام در صورت موافقت دولت و تقبل مابه‌التفاوت نرخ سود این وام، از محل تسهیلات کرونایی پرداخت خواهد شد.
  • با توجه به توقف فعالیت برخی مشاغل از اول آذرماه پرداخت 1 میلیون تومان وام قرض الحسنه به 10 میلیون سرپرست خانوارهای  یارانه بگیر که درآمد ثابت ندارند، با قبول مابه التفاوت سود توسط دولت از محل وام کرونا قابل پرداخت است.
  • 80 الی 90 درصد تامین مالی پروژه‌های کشور بر عهده نظام بانکی است و با توجه به پیچیدگی‌های  شرایط کنونی، حفظ آرامش نظام بانکی باید در اولویت باشد.
  •  کنترل همزمان نرخ تورم، نقدینگی و نرخ ارز و مراقبت از سایر بازارها و نیز حمایت از جهش تولید، شرایط پیچیده‌ای را برای بانک مرکزی و نظام بانکی ایجاد کرده است، افزود: همچنین تکالیف دولت و مجلس به نظام بانکی علی‌رغم تحریم‌ها و کاهش شدید درآمدهای نفتی به این پیچیدگی افزوده، که خوشبختانه نظام بانکی تاکنون از این آزمون سربلند بیرون آمده است.
  • همتی همچنین با پیش‌بینی بهبود شاخص‌های اقتصادی در آبان‌ماه نسبت به ماه قبل، ادامه داد: رشد بخش غیرنفتی کشور در نیمه دوم سال گذشته بهبود یافت و در سه ماهه اول امسال کمتر از یک درصد منفی شد و این مهم ریشه در حمایت بانک‌ها از جهش تولید به‌ویژه پرداخت وام سرمایه در گردش به بخش‌های اقتصادی و تولیدی کشور دارد؛ به‌طوری که سرمایه در گردش بخش‌های صنعت و کشاورزی به ترتیب 74 و 69 درصد رشد داشته است.

پایان پروژه ادغام بانک‌های نظامی تا اواخر آذر

رئیس شورای پول و اعتبار، اصلاح ناترازی بانک‌ها، تداوم ارائه وام هدفمند به بخش‌های اقتصادی در کنار کنترل نقدینگی و مدیریت بازار ارز را، سه اقدام مهم بانک مرکزی در سال‌جاری دانست و گفت: اصلاح ترازنامه بانک‌ها و بهبودهای صورت‌گرفته در آن‌ها ادامه خواهد داشت و بانک مرکزی با قبول سرپرستی برخی موسسات اعتباری ناتراز در این مسیر مصمم است.

مدیریت ترازنامه بانک‌ها و نحوه رشد آن‌ها بر اساس توانمندی‌های واقعی و نیز ادغام بانک‌های وابسته به نیروهای مسلح که تا پایان آذر ماه نهایی می‌شود، از دیگر اقدامات بانک مرکزی در این خصوص است.

رشد 60 درصدی وام پرداختی بانک‌ها به اقتصاد

همتی همچنین رشد 60 درصدی وام پرداختی بانک‌ها به بخش‌های مختلف اقتصادی در شش ماهه نخست سال جاری را مثبت ارزیابی کرد و گفت: حمایت بانک‌ها از جهش تولید به صورت مستمر ادامه خواهد داشت.

کل تامین ارز کشور علی‌رغم تحریم‌ها و کاهش درآمدهای نفتی از ابتدای سال تاکنون معادل 21.7 میلیارد دلار بوده که از این میزان 6.7 میلیارد دلار مربوط به کالاهای اساسی، دارو و تجهیزات پزشکی بوده و 15 میلیارد دلار نیز از طریق سامانه نیما و واردات در مقابل صادرات تامین شده است.

 خوشبختانه نرخ ارز در روزهای گذشته کاهشی بوده و با توجه به انتظارات مثبت ایجادشده در خصوص رشد اقتصادی، این روند با ثبات تداوم خواهد داشت و تعادل و آرامش در بازار برقرار خواهد بود.

آمادگی نظام بانکی برای پرداخت وام قرض‌الحسنه به خانواده‌های یارانه‌بگیر فاقد حقوق ثابت

  • همتی از آمادگی نظام بانکی برای پرداخت وام قرض‌الحسنه به خانواده‌های یارانه‌بگیر فاقد حقوق ثابت خبر داد و گفت: این وام در صورت موافقت دولت و تقبل مابه‌التفاوت نرخ سود این وام، از محل تسهیلات کرونایی پرداخت خواهد شد.

ایسوس

نظر شما چیست؟