26 آبان 1399
نمایشگاه کتاب امسال مجازی برگزار می‌شود
پس از ورود کرونا و تدابیر اتخاذ شده برای جلوگیری از شیوع این ویروس، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برنامه‌های حمایتی را اتخاذ و از برگزاری نمایشگاه کتاب امسال به صورت مجازی خبر داد. در این مطلب به زمان برگزاری و شرایط ثبت‌نام نمایشگاه مجازی کتاب تهران اشاره شده است.

نمایشگاه کتاب 1400

مدیرکل روابط عمومی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به آغاز هفته کتاب و کتابخوانی در سراسر کشور گفت:

 • تقویم هرساله مصرف‌کنندگان و مولدان کتاب در کشور «نمایشگاه کتاب تهران» است. گردش بزرگ اقتصادی حوزه نشر در این رخداد اتفاق می‌افتد. بسیاری از مردم مصرف سالانه خود را در این نمایشگاه تأمین می‎کنند، همچنین ناشران خارجی نمایشگاه کتاب را دریچه‌ای برای ارتباط با مخاطب ایرانی در نظر می‌گیرند.
 • وی با بیان اینکه نمایشگاه کتاب پدیده‌ای بسیار منحصر به فرد در حوزه فرهنگی کشور است، افزود: با توجه به شرایط کنونی کشور، متأثر از کرونا و برای آنکه زنجیره ارتباط بین ناشر، مخاطب و دست‌اندرکاران حوزه نشر قطع نشود باید شرایط جایگزینی اندیشید.

تاریخ برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب تهران

 • مؤسسه خانه‌ کتاب و ادبیات ایران در نظر دارد با حمایت معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و همکاری صنف نشر، نمایشگاه مجازی کتاب تهران را در اواخر آذر امسال برگزار کند.

شرایط ثبت نام در نمایشگاه مجازی کتاب تهران

نمایشگاه مجازی کتاب تهران با هدف کمک به اقتصاد نشر، رعایت عدالت توزیعی و توجه به مخاطبان و خوانندگان دور از مرکز، حرکت در مسیر فعالیت‌های نوآورانه و مبتنی بر فناوری اطلاعات در صنعت نشر و ایجاد فرصت برابر برای همه نمایندگان ناشران و موزعان کتب خارجی برگزار می‌شود.

 •  از همه نمایندگان ناشران و موزعان کتب خارجی که علاقه‌مند به شرکت در نمایشگاه مجازی کتاب تهران هستند دعوت می‌شود برای احراز شرایط و زمینه لازم برای ثبت‌نام اولیه در این نمایشگاه، علاوه بر افتتاح حساب در بانک صادرات به عنوان بانک عامل، نسبت به تکمیل و آماده‌سازی اطلاعات کتاب‌های خود اقدام کنند.
 • نمایندگان ناشران و موزعان کتب خارجی برای ثبت‌نام در نمایشگاه مجازی کتاب تهران باید دارای پروانه نشر یا جواز کسب از اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران و شهرستان‌ها باشند؛ پروانه نشر یا جواز کسب باید تا پایان دی امسال معتبر باشد.
 • همچنین، احصاء قیمت کتاب، وزن کتاب (به منظور ارائه به شرکت پست)، تهیه چکیده کتاب و تهیه عکس روی جلد کتاب (با کیفیت مطلوب) و حصول اطمینان از موجود بودن کتاب از دیگر اطلاعات لازم برای ثبت‌نام نمایندگان ناشران و موزعان کتاب‌های خارجی در نمایشگاه مجازی کتاب تهران است.

نحوه اجرای نمایشگاه مجازی کتاب در بخش خارجی

 • نحوه اجرای نمایشگاه در بخش خارجی متمرکز بوده و ارسال کتاب‌ها به خریداران سراسر کشور از طریق پست جمهوری اسلامی ایران انجام خواهد شد.

زمان ثبت‌نام اولیه نمایشگاه مجازی کتاب تهران

 • زمان ثبت‌نام اولیه، شرایط و ضوابط حضور در نمایشگاه مجازی کتاب تهران، پس از بیست و هشتمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران اعلام خواهد شد.

هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران

 • 24 آبان، روز کتاب و کتاب خوانی می‌باشد.
 • هفته کتاب همزمان با زادروز علامه طباطبایی شروع و کلیه دستاوردها و فعالیت‌های فرهنگی حوزه کتاب، کتابداری و کتابخوانی در کل کشور هم در این هفته ارائه می‌شود.
 • میرمحمدصادق مدیر کمیته محتوایی هفته کتاب با بیان اینکه هفته کتاب همیشه زمانی برای تجمع اهالی کتاب بود عنوان کرد: امسال با توجه به شیوع کرونا این تجمعات هم مجازی شده و ما هم پژوهش‌هایی را پیش بینی کردیم که از نظر زیرساختی به حوزه کتاب کمک کنند.

1607870047_0.gif

نظر شما چیست؟