04 آذر 1396
159 دانشگاه ایرانی در رتبه‌بندی دانشگاه‌ها بر پایه استناد «گوگل اسکالر» برگزیده شدند
ویرایش چهارم نظام رتبه‌بندی دانشگاه‌ها بر پایه استناد «گوگل اسکالر» در جولای ۲۰۱۷، نشان می‌دهد که 159 موسسه ایرانی در فهرست 5000 موسسه‌ای این نظام جای گرفته‌اند.

«دانشگاه علوم پزشکی تهران» برترین دانشگاه ایرانی است که رتبه 436 جهانی و رتبه نخست ملی را به‌دست آورده است.پس از این دانشگاه، دانشگاه‌های «تهران»، «تربیت مدرس»، «علوم پزشکی شهید بهشتی»، «صنعتی شریف»، «صنعتی امیرکبیر»، «صنعتی اصفهان»، «علوم پزشکی اصفهان»، «شهید بهشتی»، و «علم و صنعت ایران» در رتبه‌های دوم تا دهم ملی جای گرفته‌اند.گفتنی است، در ویرایش چهارم این نظام «پروفایل» نزدیک به پنج هزار موسسه شناسایی و ارزیابی شده است.

هدف کلیدی از انتشار این نظام رتبه‌بندی، تشویق موسسه‌ها به حضور بیشتر و فعال‌تر در فضای وب است. آزمایشگاه «سایبرمتریکس» سالانه دو ویرایش از این نظام را در ماه‌های جولای و دسامبر منتشر می‌کند. این نظام رتبه‌بندی، موسسه‌ها را با نشانی وب‌سایتشان در پایگاه «گوگل اسکالر» شناسایی و 10 «پروفایل» عمومی آنها را پایش می‌کند.پس از آن استنادها شمارش و موسسه‌ها بر پایه شمار استنادهایشان رتبه‌بندی می‌شوند. اگر «پروفایل»‌های گوناگونی برای یک پدیدآور در «گوگل اسکالر» باشد، «پروفایلی» گزینش می‌شود که عملکرد بهتری دارد.در جدول یک، رتبه ملی و جهانی و شمار استنادهای 10 موسسه برتر ایرانی در نظام رتبه‌بندی دانشگاه‌ها بر پایه استناد «گوگل اسکالر» آمده است.

رتبه و شمار استنادهای 10 موسسه برتر ایرانی در نظام رتبه‌بندی دانشگاه‌ها بر پایه استناد «گوگل اسکالر»

در فهرست دانشگاه‌ها بر پایه استنادهای «گوگل اسکالر» در جولای 2017، «Harvard University» با 1734533 استناد پیشگام است و «Stanford University»، «Johns Hopkins University»، «University of California Berkeley»، «MIT»، «University of Chicago»، «University of Cambridge»، «Princeton University»، «University College London»،  و «University of Oxford» در جایگاه دوم تا دهم هستند.

پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران با پشتیبانی دبیرخانه شورای‌عالی عتف، با راه‌اندازی سامانه «نما» (جایگاه علم، فناوری، و نوآوری ایران در جهان) می‌کوشد نتایج نظام‌های گوناگون ارزیابی علم، فناوری، و نوآوری را پایش کند و گزارش‌هایی کاربردی گوناگونی را در اختیار سیاست‌گذاران بگذارد. سامانه «نما» در دسترس همگان است.

1607870047_0.gif

ایسوس

نظر شما چیست؟