زلزله 7.3 ریشتری در غرب و پس‌لرزه‌های آن در شبکه‌های اجتماعی ایران
22 آبان 1396
شب گذشته زلزله‌ای به قدرت 7.3 ریشتر غرب کشورمان و مناطقی از کشورهای همسایه را لرزاند و با کمال تاسف تعدادی از هموطنان عزیزمان را به کام مرگ فرستاد و تعدادی دیگر را نیز زخمی کرد. ضمن اعلام تسلیت به همه خانواده‌هایی که عزیزانشان را از دست داده‌اند و همدردی با بازماندگان و مصدومین این واقعه، توجه شما را به گزارشی از بازتاب این واقعه در فضای مجازی جلب می‌کنیم.

انتشار خبر زلزله شب گذشته که مرکز آن حوالی استان کرمانشاه بوده و در استان‌های غربی و تهران نیز احساس شد، منجر به ایجاد موج بزرگی در شبکه‌های اجتماعی و کانال‌های تلگرام شده است.
برمبنای بررسی صورت گرفته از سوی سامانه رصد و تحلیل فضای مجازی «پایشگر» با رصد هزاران کانال تلگرام و کاربر توییتر از ساعت ۹ شب گذشته ۲۱ آبان ماه تا ساعت ۱۰ صبح امروز ۲۲ آبان ماه، کاربران فضای مجازی بالغ بر ۷۵ هزار مطلب در این فضا منتشر کردند.
در شبکه اجتماعی توئیتر تاکنون بیش از ۴۰ هزار توئیت منتشر شده که ۲۲ هزار لایک در مجموع داشته و ۱۲ هزار کاربر، این توئیتها را به اشتراک گذاشته اند.

از سوی دیگر در کانال‌های تلگرامی تاکنون بیش از ۳۵ هزار پست از ۳۲ هزار منبع منتشر شده که در مجموع ۳۸۰ میلیون بازدید را نشان می دهد.
بیشترین میزان انتشار مطلب نیز مربوط به ساعت ۱۰ شب است که در این دو شبکه بالغ بر ۲۳ هزار پست در مجموع منتشر شده است.

در همین حال نمودار جستجوی زلزله غرب کشور دقایقی پس از وقوع زلزله در موتور جستجوی گوگل برمبنای آمار گوگل ترند، قابل توجه است.
بیشترین کلید واژه های جستجو شده به کلمات کرمانشاه، آذربایجان غربی، ایلام، لرستان و کردستان اختصاص دارد.


 

 

برچسب: