عددی بسیار حیرت‌آور
24 فروردين 1396
چند ستاره در آسمان می‌درخشد؟
تعداد ستاره‌های آسمان ده برابر بیشتر از تعداد تمام دانه‌های ماسه و سنگ‌ریزه‌های روی زمین است!

ثبثبثب.gif

اخترشناسان بر اساس آخرین بررسی‌های خود اعلام کردند از روی کره زمین با تلسکوپ‌های امروزی می‌توان بیش از 70 هزار میلیون میلیون میلیون ستاره معادل «عدد 7 و 22 صفر مقابل آن» را مشاهده کرد. البته این عدد بر اساس محسابات علمی تخمین زده شده است و به همین خاطر پیش‌بینی می‌شود تعداد ستاره‌ها بیش از آن باشد. دکتر «سیمون درایور» که مدیریت این مطالعه در دانشگاه ملی استرالیا را برعهده داشت توضیح داد: «حتی برای یک ستاره‌شناس حرفه‌ای که تمام عمر خود را صرف این مسئله کرده است، این عدد بسیار حیرت‌آور است».

بدون تلسکوپ تنها می‌تواند 5 هزار ستاره را در تاریک‌ترین نقطه زمین مشاهده کرد و همچنین در شهرهای بزرگ که آلودگی نوری وجود دارد، حداکثر امکان مشاهده 100 ستاره برآورد شده است. محققان استرالیایی در بررسی‌های اخیر خود با اندازه‌گیری میزان نوری که هر یک از کهکشان‌ها منتشر می‌کنند موفق شدند تعداد ستاره‌های موجود در آن را برآورد کنند.

نتایج حاضر از این بررسی در آخرین «کنفرانس بین‌المللی انجمن ستاره‌شناسان» در سیدنی اعلام شد. این محققان قطر هر سنگ‌ریزه در ساحل یا بیابان را نیم میلی‌متر محاسبه کردند و در مجموع گفته شد اگر 20 عدد سنگ‌ریزه در کنار یکدیگر قرار بگیرند، جرمی با قُطر یک سانتی‌متر را تشکیل می‌دهند. بر این اساس 8 هزار سنگ‌ریزه در کنار هم یک ساتنی‌متر مربع را اشغال می‌کنند و مجموع شعاع سنگ‌ریزه‌هایی که داخل یک توپ فوتبال را پر می‌کنند، 10.6 کیلومتر محاسبه می‌شود. با تمام این محاسبات و گمانه‌زنی‌ها گفته شده است که تعداد ستاره‌های آسمان از تعداد سنگ‌ریزه‌های کره زمین بیشتر است.

 

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟