11/02/1403 - 14:28
پیش بینی قیمت تتر و شناخت عوامل تاثیرگذار بر تتر و دلار
استیبل کوین تتر (Tether / USDT) ماهیتی مشابه با سایر ارزهای دیجیتال دارد، اما نقش محوری و تاثیرگذار آن در اکوسیستم رمزارزها همتا و رقیب نداشته و حتی علی‌رغم عملکرد ویژه آن، سرمایه‎گذاران زیادی به‌ فکر سرمایه‌گذاری و در نتیجه پیش بینی قیمت تتر هستند. جالب این‌جا است که برخلاف فراز و نشیب‌هایی که رمزارزهایی نظیر بیت کوین و اتریوم در نمودارهای خود ثبت می‌کنند، ارز دیجیتال تتر یک روند نسبتاً خطی و بدون تغییر دارد.

استیبل کوین تتر (Tether / USDT) ماهیتی مشابه با سایر ارزهای دیجیتال دارد، اما نقش محوری و تاثیرگذار آن در اکوسیستم رمزارزها همتا و رقیب نداشته و حتی علی‌رغم عملکرد ویژه آن، سرمایه‎گذاران زیادی به‌ فکر سرمایه‌گذاری و در نتیجه پیش بینی قیمت تتر هستند. جالب این‌جا است که برخلاف فراز و نشیب‌هایی که رمزارزهایی نظیر بیت کوین و اتریوم در نمودارهای خود ثبت می‌کنند، ارز دیجیتال تتر یک روند نسبتاً خطی و بدون تغییر دارد.

کمپانی تتر لیمیتد (Tether Limited) مسئول صدور توکن‌های USDT است. طبق ادعای این کمپانی، همیشه تلاش بر این است که قیمت 1 واحد تتر برابر 1 دلار آمریکا ثابت باقی بماند. به این ترتیب، فعالان بازار رمزارزها هم برای حفظ راحت سرمایه و هم خروج سریع از بازارها هنگام نوسانات شدید قیمت‌ها، از ارز دیجیتال تتر استفاده می‌کنند.

حال برای سرمایه‌گذاران سوال است که در رابطه با پیش بینی قیمت تتر، چه مواردی را باید در نظر گرفت و قیمت تتر در ایران به چه دلایلی افزایش یا کاهش پیدا می‌کند؟ در ادامه این مقاله، سعی می‌کنیم پاسخ این سوالات را بدهیم.

شناخت عوامل مهم برای پیش بینی قیمت تتر

با وجود این‌که قیمت تتر در بازار رمزارزها نوسان قابل توجهی را تجربه نمی‌کند، باز هم در تاریخچه عملکرد خود بالا و پایین داشته و به همین دلیل در صورتی که قصد سرمایه‌گذاری یا پیش بینی قیمت تتر را دارید، توصیه می‌شود ابتدا در مورد این پروژه تحقیق کنید و عوامل تاثیرگذار بر قیمت تتر را بشناسید که تا حد زیادی، فاکتورهای نوسان‌دهنده به بازار ارز دلار آمریکا را شامل می‌شوند.

  • عرضه و تقاضا: آمریکا برای فروش محصولات و خدمات به کشورهای خارجی، ارز دلار دریافت می‌کند که یعنی متقاضیان، ابتدا باید ارزهای ملی خود را به دلار آمریکا تبدیل کنند. قانون عرضه و تقاضا می‌گوید زمانی که تقاضا برای یک دارایی افزایش می‌یابد، عرضه آن دچار کاهش شده و نتیجه چنین مکانیزمی، رشد قیمت آن دارایی است.

حتی شاید در مواقعی که جهان دچار بحرانی جدی شده، سرمایه‌گذاران بترسند و سرمایه‌های خود را به یک ارز قدرتمند نظیر دلار تبدیل کنند یا سهام کمپانی‌های آمریکایی را با همین ارز خریداری کنند. به این ترتیب اولین فاکتور مهم در زمینه پیش بینی قیمت تتر، بررسی شرایط مذکور برای دلار است.

  • روانشناسی بازار: تمامی فعالان صنایع و بازارهای کوچک و بزرگ مالی، روزانه وضعیت پول ملی خود و ارزش آن در سطح دنیا را می‌سنجند و دیدگاهی در مورد بازار و اقتصاد کشوری و جهانی پیدا می‌کنند. همچنین، بسیاری از نشریه‌ها و کسب و کارها هم هستند که برای پاسخگویی به چنین سوالاتی ایجاد شده‌اند.

از این رو چنانچه در رسانه‌های مختلف خبری از نزول بازارها و تضعیف اقتصاد کشور شود، ذهنیت مصرف‌کننده و اطمینان سرمایه‌گذاران منفی شده که یکی از نتایج آن، فروش دسته‌جمعی سهام یا دارایی‌های دیگر توسط آن‌ها است. این اتفاق ممکن است باعث تبدیل دارایی مردم به فلزاتی نظیر طلا شود و رشد عرضه دلار را در پی داشته باشد که مصادف با کاهش قیمت و ارزش آن است.

روند قیمت تتر طی سال‌های اخیر

 

  • تحلیل فاندامنتال: یکی دیگر از مهم‌ترین موارد در رابطه با پیش بینی قیمت تتر یا دلار آمریکا، شناخت و ارزیابی عوامل فاندامنتال (Fundamental) مربوط به این دارایی‌ها است. مثلاً برخی تحلیل‌گران برای ارزیابی عملکرد اقتصادی آمریکا، گزارش‌های دوره‌ای و شاخص‌های اقتصادی این دولت را به‌طور منظم پیگیری و مطالعه می‌کنند که در ادامه به چند مورد از مهم‌ترین آن‌ها اشاره می‌کنیم.
  • تراز تجاری (Trade Balance): گزارش تراز تجاری آمریکا هر دو ماه یک‌بار منتشر می‌شود. به‌طور کل زمانی که تراز تجاری یک کشور شاهد کسری است، به این معنی است که آن کشور بیشتر از حجم صادرات خود واردات داشته است. در صورتی که تراز تجاری مازاد داشته باشد هم، نشان‌گر بیشتربودن صادرات نسبت به واردات است که در این شرایط، تقاضا برای ارز دلار عموماً بالا می‌رود.
  • آمار مشاغل و خرده‌فروشی: مشاغل غیر از حوزه کشاورزی (Nonfarm Payrolls)، گزارشی ماهانه از وزارت کار در آمریکا است که اساساً، آمار مشاغل ایجادشده یا از بین‌رفته را نشان می‌دهد. رشد این شاخص به این معنی است که عملکرد سازمان‌ها و کسب و کارها خوب بوده و مصرف‌کننده در شرایط مطلوبی به‌سر می‌برد. اما کاهش در این آمار، به‌منزله عملکرد منفی نظام اقتصادی کشور خواهد بود.

شاخص خرده‌فروشی (Retail Sales) نیز مشابه با آمار مشاغل عمل می‌کند؛ این گزارش نیز ماهانه بوده و رشد در شاخص خرده‌فروشی، نشان از تقویت عملکرد اقتصادی کشور و در نتیجه بالارفتن ارزش دلار و قیمت تتر در دیگر کشورها می‌شود.

  • تولید ناخالص داخلی (GDP): این شاخص به ارزش تمامی کالاها و خدمات تولید‌شده در یک کشور طی یک بازه زمانی مشخص اشاره دارد. در صورت عملکرد خوب نظام اقتصادی آمریکا، مردم کالا و خدمات بیشتری را خریده وکمپانی‌ها و کسب و کارها هم به تولید بیشتری می‌پردازند که مجدداً نتیجه آن، رشد ارزش دلار در سطح دنیا خواهد بود. طبیعتاً عکس این شرایط هم، تضعیف دلار آمریکا و قیمت تتر را در پی خواهد داشت.

ناگفته نماند که در تقویم اقتصادی آمریکا، عوامل و فاکتورهای دیگری نظیر نرخ بهره فدرال رزرو، شاخص بهای مصرف‌کننده (CPI) و . . . نیز وجود دارند که بر قیمت دلار تاثیرگذار هستند.

پیش بینی قیمت تتر و دلار در ایران

تتر USDT محبوب‌ترین استیبل کوین در دنیا است و سرمایه‌گذاران ساکن ایران نیز مشابه با تمام افراد دنیا، از این توکن جهت خرید و فروش رمزارزها، انتقال پول و سرمایه‌گذاری در دلار به‌صورت دیجیتال می‌پردازند. به همین دلیل پیش بینی قیمت تتر یا دلار در ایران، برای فعالان این حوزه اهمیت بسیار بالایی دارد.

همان‌طور که آگاه هستید، دلار آمریکا یکی از بهترین روش‌های سرمایه‌گذاری و دارایی‌های قابل معامله در کشورمان است و با توجه به این‌که تتر یک استیبل کوین دلاری است، قیمت این رمزارز همیشه برابر با دلار آمریکا بوده و هر شخصی بنا به دلایل خود، یکی از این دارایی‌ها را برای پیش‌برد اهداف مالی خریداری می‌کند. اما نکته‌ای که در پیش بینی قیمت تتر برای ساکنین ایران وجود دارد، اختلاف نسبتاً جزئی میان قیمت دلار کاغذی و تتر دیجیتال است.

یکی از اصلی‌ترین دلایل اختلاف قیمت تتر و دلار در ایران، سیاست‌های ارزی دولت است. خرید دلار در ایران برای هر شخص و کد ملی، یک محدودیت سالانه دارد و این در حالی است که خرید تتر در صرافی‌های ارز دیجیتال، هیچ‌گونه محدودیتی ندارد. خرید سریع‌تر و راحت‌تر تتر باعث شده تقاضا برای آن بیشتر و در نتیجه، قیمت آن در برابر دلار نیز بالاتر رود.

در این بین صرافی‌های رمزارزی که بیشترین درآمد خود را از کارمزد معاملات دارند، باعث می‌شوند قیمت خرید تتر نسبت به دلار در صرافی‌های سنتی به دلیل همین کارمزدهای دریافتی بیشتر باشد. مسئله‌ای دیگر که در این اختلاف قیمت تاثیر دارد، سهولت انتقال پول به سراسر دنیا است که با استفاده از تتر در مقایسه با دلار کاغذی، بدون شک سریع‌تر، ارزان‌تر و راحت تر است.

در نهایت باید گفت ماهیت این دو دارایی و میزان عرضه آن در سطح دنیا نیز متفاوت است و در پیش بینی قیمت تتر علاوه‌بر عوامل تاثیرگذار بر دلار، مسائلی نظیر قانون‌گذاری دولت‌ها بر سر این نوع دارایی‌ها و پذیرش آن‌ها در سراسر دنیا نیز دخیل هستند. از این رو در صورتی قصد پیش بینی قیمت تتر، دلار یا سرمایه‌گذاری در این دارایی‌ها را دارید، توصیه می‌شود پیش از تصمیم‌گیری موارد فوق را به‌طور کامل ارزیابی کنید.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟