کاهش مصرف انرژی و فضای فیزیکی
گجت‌ها در آینده دیگر به امواج رادیویی نیاز ندارند
در آینده گجت‌ها و دستگاه‌های اینترنت اشیا نیازی به امواج رادیویی مستقل و سیستم‌های ارسال امواج رادیویی نخواهند داشت.

1606683296_1_0.gif

امروزه درون هر دستگاهی یک سیستم یا چیپ‌ست ارتباطات رادیویی تعبیه شده است که هم فضای زیادی اشغال می‌کنند و هم به شدت قاتل باتری و انرژی هستند و مصرف انرژی بالایی دارند. بسیاری از اسباب‌بازی‌ها، گجت‌های ساده و کوچک، کنترلرهای تلویزیون‌ها، ریموت‌های خودروها و لوازم آشپزخانه از امواج رادیویی برای ارتباطات خود استفاده می‌کنند. 

مطلب پیشنهادی

برای درک آینده وای‌فای؛ این ده مطلب را بخوانید!
وای‌فای در ده سال آینده چگونه خواهد بود؟

اما دانشمندان به دنبال راه‌کارهای بهتری برای ارتباطات بی‌سیم کم مصرف و فشرده‌تر هستند. یکی از این فناوری‌ها برچسب‌های RFID هستند. RFID باز هم منابع زیادی مصرف می‌کند و نیاز به چندین کانال ارتباطی دارد. 

اخیرا شرکت دیزنی روش جدیدی ارایه کرده است که به نظر می‌رسد از RFID نیز کارآمدتر است. محققان دیزنی دارند روی فناوری کار می‌کنند که دیگر نیازی به امواج رادیویی مستقل برای هر دستگاه اینترنت اشیا نباشد و بتوانند از امواج نزدیک و فوری دیگر در اطراف خود استفاده کنند. این دانشمندان دارند فناوری را توسعه می‌دهند که با استفاده از نودهای سنسوری بسیار کوچک و کم مصرف، امواج رادیویی فوری را از ایستگاه های ثابت شبکه‌های بی‌سیم مانند روتر یا دستگاه‌های موبایل دریافت و اطلاعات را روی آن‌ها ارسال کرد. 

محققان دیزنی تا کنون موفق شدند با این روش اطلاعات را تا مسافت‌های نزدیک به ۵۰ متری بفرستند. مسلما در این روش نباید انتظار داشت امواج رادیویی حامل اطلاعات بسیار پرقدرت باشند یا محدوده پوشش‌دهی بسیار بالایی به خود اختصاص دهند. کاربرد این فناوری برای ارتباطات درون ساختمانی مانند خانه‌های هوشمند بسیار مفید است. 

شاید در آینده لولزم آشپزخانه و گجت‌های اینترنت اشیا درون خانه از فناوری ارتباطی بی‌سیم جدید دیزنی استفاده کنند و دستگاه‌های دیگری که بیرون از خانه هستند به سراغ همان چیپ‌ست‌های بی‌سیم بروند. فعلا دیزنی در حال توسعه این فناوری است و به‌زودی وارد بازار نخواهد شد. 

 

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟