استفاده از نور فروسرخ
تکنیکی که سرعت وای‌فای را به مرز ۴۰ گیگابیت می‌رساند
در حالی روز به روز بر خیل استفاده‌کنندگان از وای‌فای افزوده می‌شود که سرعت وای‌فای پیشرفت چشم‌گیری نداشته است و مشکلات اساسی این روش ارتباطی هنوز پابرجا هستند. وقتی چندین کاربر یا دستگاه روی یک فرکانس و روتر بی‌سیم مشغول به تبادل اطلاعات باشند؛ سرعت و کارایی وای‌فای به شدت افت می‌کند.

مراکز تحقیقاتی و شرکت‌های تجاری زیادی در سراسر دنیا به دنبال رفع موانع و محدودیت‌های وای‌فای هستند و سعی می‌کنند سرعت و کارایی وای‌فای را یک جهش اساسی بدهند. در جدیدترین تحقیق صورت گرفته، در دانشگاه تکنولوژی آیندهوون هلند، از نور فروسرخ(اینفرارد) به جای امواج رادیویی برای انتقال اطلاعات استفاده شده است. 

مطلب پیشنهادی

شروع یک رقابت: LTE در مقابل وای‌فای
مقایسه دو جریان انتقال اطلاعات بی‌سیم

«جوان او» دانشجوی دکتری این دانشگاه دارد روی طرحی کار می‌کند که از نور فروسرخ به جای امواج رادیویی برای انتقال اطلاعات استفاده کند. کلا نور می‌تواند اطلاعات را با سرعت بیشتری نسبت به هوا منتقل کند و در سایر بخش‌ها نیز شاهد هستیم که نور جایگزین بسیاری از رساناها مانند سیم‌های مسی شده است. این دانشجوی دکتری توانسته با یک طیف نور فروسرخ سرعت وای‌فای را به مرز ۴۰ گیگابیت بر ثانیه برساند. پیش‌بینی می‌شود در صورتی که از پرتوهای بیشتری استفاده شود، سرعت انتقال اطلاعات افزایش یابد. 

در این روش، آنتن‌های نوری پرتوهای نور فروسرخ را منتشر می‌کنند و دستگاه‌هایی مانند گوشی‌های موبایل، تبلت و کامپیوترها سعی می‌کنند این پرتوهای نوری را دریافت کنند. از مزایای دیگر فناوری جدید وای‌فای؛ عدم تداخل امواج رادیویی و عدم کاهش کارایی شبکه با افزایش تعداد کاربران یا دستگاه‌ها است. 

البته، پرتوهای نوری فروسرخ یک عیب بزرگ دارند: نمی‌توانند از موانعی مانند دیوار یا اجسام بزرگ عبور کنند. بنابراین، ارتباطات وای‌فای در روش جدید باید به طور مستقیم باشد یا اینکه چندین آنتن در یک خانه استفاده شود. مشکل دیگر این سیستم، استفاده از پرتوهای نوری فروسرخ برای دانلود اطلاعات است و دستگاه‌هایی که می‌خواهند روی شبکه ارسال اطلاعات داشته باشند باید از وای‌فای معمولی استفاده کنند. 

در حال حاضر، سریع‌ترین شبکه‌های وای‌فای تجاری سرعتی بیشتر از چند گیگابیت بر ثانیه ندارند؛ بنابراین اگر این فناوری به ثمر بنشیند و اجرایی شود؛ شاید بتواند گره وای‌فای را باز کند و کسب‌وکارهای کوچک و کاربران خانگی به وای‌فای با سرعت‌های چند ده گیگابیتی دسترسی پیدا کنند. 

 

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟