تازه‌های شبکه شماره 188
 پردازنده سرور ۴۸ هسته‌ای کوال‌کام
در اقدامی عجیب و غیرمنتظره، شرکت تراشه‌ساز موبایل کوال‌کام وعده پردازنده پرقدرتی برای دستگاه‌های سرور داد. Centriq 2400 اولین پردازنده سرور SoC کوال‌کام است که از معماری ساخت ۱۰ نانومتری و ۴۸ هسته پردازشی سود می‌برد و قرار است سال آینده به‌طور رسمی معرفی و روانه بازار شود.

این پردازنده که در نوع خودش برای اولین بار در دنیا ساخته می‌شود، از معماری Falkor شرکت ARM پیروی می‌کند که البته طوری سفارشی‌سازی شده است که کارایی دو برابر با مصرف کمتر انرژی به نمایش بگذارد. کوال‌کام در دمویی از این پردازنده، نشان داد روی یک سرور 1U برنامه‌هایی مانند آپاچی، اسپارک، جاوا و هادوپ به‌راحتی و سرعت بالا روی یک توزیع سروری لینوکس اجرا شدند.

مطلب پیشنهادی

«ولتا» دنیای ابررایانه‌ها را دگرگون می‌کند

کوال‌کام اطلاعات فنی زیادی درباره این پردازنده ارایه نکرده است ولی مشخصاً با ارایه Centriq 2400 به‌طور رسمی می‌خواهد وارد بازار پردازنده‌های سرور شود و به دست‌وپنجه نرم‌کردن با اینتل بپردازد. هم‌اکنون، بازار پردازنده‌های سرور در اختیار شرکت اینتل است و باید منتظر ماند و رقابت پردازنده جدید کوال‌کام با پردازنده‌های Xeon اینتل را تماشا کرد که کدام‌یک برنده نهایی است. کوال‌کام اعتقاد دارد با معماری و ساختار تراشه ۱۰ نانومتری جدید خود و به اتکای ۴۸ نود محاسباتی می‌تواند پیروز این میدان باشد. این پردازنده سرور نیمه دوم سال ۲۰۱۷ روانه بازار می‌شود.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟