توسط شرکت افرانت با هزینه‌ای ۴۰ میلیارد تومانی
شروع به کار اولین مرکز داده ابری ایران با ظرفیت ۶ پتابایت
امروز عصر محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اولین مرکز داده ابری ساخته شده توسط شرکت خصوصی افرانت را افتتاح کرد. این مرکزداده قرار است ۲۰ هزار سرور مجازی را میزبانی کند و صد شغل مستقیم در صنعت فاوا بسازد.

مرکزداده ابری افرانت دو مگاواتی است و در زمینی به مساحت ۱۵۰۰ مترمربع احداث شده است. به گفته افرانت، این مرکزداده قرار است حدود ۲۰ هزار سرور مجازی را مدیریت کند و اطلاعاتی با حجم شش پتابایت را در خود جای دهد. شرکت‌ها و سازمان‌های بزرگ می‌توانند سرورهای مجازی خود را روی این مرکزداده راه‌اندازی و اجرا کنند و از انواع خدمات این مرکزداده بهره ببرند. این اتفاق باعث می‌شود نیازی به راه‌اندازی سرور و مرکزداده فیزیکی در محل شرکت خود نداشته باشند و در هزینه‌ها صرفه‌جویی کنند. 

مرکزداده افرانت شامل سالن‌های سرور و تجهیزات زیرساختی شبکه است و برق دو مگاواتی مورد نیاز آن از طریق دو مسیر مجزای ۲۰ کیلووات و دو دستگاه ترانسفورماتور تامین می‌شود. دولت در این پروژه نزدیک به ۱۶ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری کرده است و مابقی توسط بخش خصوصی تامین شده است. قرار است این مرکزداده علاوه بر توسعه خدمات ابری و مجازی در صنعت فاوا، به طور مستقیم صد شغل ایجاد کند و البته هزاران شغل غیرمستقیم فراهم شود. 

وزیر ارتباطات افتتاح این مرکزداده را در راستای تکمیل طرح شبکه ملی اطلاعات برشمرد و اشاره کرد در زیرساخت کشور جای خالی یک مرکزداده ابری خالی بود. محمود واعظی از استقبال حضور سرورهای خارجی در ایران نیز سخن گفت و اشاره کرد حضور سرورهای خارجی در ایران موجب کاهش هزینه مردم در استفاده از پهنای باند شده و کیفیت و سرعت ارائه خدمات را افزایش می دهد. این موضوع نیاز مردم به محتوای داخلی و خارجی را تامین می‌کند. واعظی در مراسم افتتاح این مرکزداده از ساخت ۳۰ مرکزداده توسط بخش خصوصی و همکاری دولت در کاهش هزینه‌های برق مصرفی این مراکزداده سخن گفت و وعده کرد در مذاکرات با وزیر نیرو زمینه کاهش هزینه‌های برق فراهم شود. 

 


ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از دکه‌های روزنامه فروشی تهران و شهرستان‌ها تهیه کنید. همچنین می‌توانید برای مطالعه شماره‌ها مختلف آن به کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور مراجعه نمایید.

آخرین نسخه ماهنامه شبکه را دریافت کنید
برای دانلود ماهنامه شبکه 221 با پرونده ویژه «ترفندهای سیستم‌عامل‌ها» اینجا کلیک کنید.

اشتراک ماهنامه شبکه
اشتراک ماهنامه شبکه یکی دیگر از راه‌های دسترسی به مطالب مجله است؛ به ویژه اشتراک آنلاین که با قیمتی مناسب محتوای کامل مجله، شامل مطالب و آگهی‌ها را در ختیار شما قرار می‌دهد.

برچسب: 

مطالب پربازدید روز

پشتیبانی توسط ایران دروپال