کاهش فروش روترهای حرفه‌ای
رشد بازار سوییچ‌های اترنت برای خدمات ابری و مراکز داده
انتظار می‎رود روند رشد توسعه شبکه‎های ابری و تقاضا برای مراکز داده در سرتاسر جهان به میزان ۱۰ گیگابیت اترنت و ۴۰ گیگابیت اترنت برای بازار سوییچ‌های اترنت همچنان ادامه پیدا کند. بر اساس گزارش‎های منتشر شده از شرکت تحقیقاتی فناوری اطلاعات IDC، در سه ماهه دوم سال ۲۰۱۴ درآمد جهانی بازار سوییچ‌های اترنت بالا و بالغ بر 5.7 میلیارد دلار بوده است که نشان دهنده رشد 6.2 درصدی در سال و 8.1 درصدی در هر سه ماهه مالی است.

این گزارش نشان می‎دهد که درآمد سوییچ‌های اترنت ۱۰ گیگابیتی (لایه دو و سه) در هر سال 7.8 درصد افزایش داشته  و به مبلغ 2.2 میلیارد دلار رسیده است. این در حالی است که رشد فروش سوییچ‌ اترنت 10 گیگابیتی هر ساله با رشد قابل ملاحظه ۲۳ درصدی همراه بوده و در سه ماهه دوم سال ۲۰۱۴ شش میلیون پورت فروخته شده است. علاوه بر این، اترنت ۴۰ گیگابیتی همچنان به عنوان یک بخش مستقل در حال گسترش است و درآمد هر فصل آن بالغ بر ۳۲۳ میلیون دلار بوده است.

مطلب پیشنهادی

راهنمای خرید سرور برای کسب‌وکارهای کوچک و متوسط
چه نوع سروری برای کسب‌وکار من مناسب است؟

همچنین در این گزارش آمده است، انتظار می‎رود رشد بخش توسعه خدمات ابری و افزایش تقاضای جهانی برای مراکز داده در مورد بازار سوئیچ اترنت ۴۰ گیگابیتی نیز همچنان ادامه پیدا کند. نایب رئیس بخش زیرساخت‎های شبکه IDC، روهیت مهرا، به نشریه eWEEK گفت: «به طور کلی بازار روترها طی چند سال گذشته نسبتا ثابت بوده است اما در مواردی خدمات دهندگان و شرکت‎های تولید کننده روتر تا حدودی از بازار جلوتر بوده‎اند. در حالی که در سه ماهه دوم سال جاری در بخش خدمات دهندگان کاهش اندکی دیده شده است، بازار تولید کنندگان در مقایسه با سه ماهه مشابه سال گذشته نیز کاهش قابل ملاحظه‎ای  داشته است.»

مهرا می‎گوید بخش قابل ملاحظه‎ای از این کاهش مربوط به مناطق خاصی مثل آمریکای شمالی بوده است. در حالی که سایر مناطق وضعیت نسبتا بهتری داشته‎اند و به طور کلی نتایج سه ماهه مثبت بوده است. او اشاره می‎کند IDC انتظار دارد بازار با گذشت زمان به ثبات بیشتری برسد.

اگر بخواهیم از دیدگاه یک فروشنده به موضوع نگاه کنیم درآمد سوییچ‌ اترنت شرکت سیسکو (لایه دو و سه) هر ساله در سه ماهه دوم یک و نیم درصد افزایش داشته است اما سهم بازار سیسکو برای اولین بار به زیر ۶۰ درصد و به میزان 59.8 درصد در سه ماهه دوم کاهش پیدا کرد. این میزان کاهش در مقایسه با 60.5 درصد سه ماهه اول و 62.6 درصد در سه ماهه دوم سال ۲۰۱۳ نسبتا قابل ملاحظه است. سهم بازار سیسکو در رشد سریع بازار ۱۰ گیگابیت اترنت 61.3 درصد در سال ۲۰۱۴ بوده است که نسبت به میزان 67.6 درصد در سال ۲۰۱۳ کاهش داشته است. در گزارش IDC آمده است درآمد بخش خدمات دهنده و تولید کننده روتر این شرکت نیز در این سه ماهه 13.3 کاهش را نشان می‎دهد.

درآمد بخش سوییچ‌ اترنت شرکت اچ‎پی به اندازه چشم گیری در بازار نسبت به سال‎های گذشته 11.9 درصد و نسبت به سه ماهه مشابه سال ۲۰۱۴ به میزان 18.2 درصد افزایش پیدا  کرده است. حالا سهم بازار این شرکت به نسبت سال ۲۰۱۴ به ده درصد رسیده است. درآمد بخش روتر آن نیز به نسبت سال‎های گذشته 5.2 درصد افزایش را نشان می‎دهد و درآمد بخش سوییچ‌ اترنت این شرکت نیز افزایش قابل ملاحظه ۲۶ درصدی را نشان می‎دهند.

در همین حال بازار روتر جهانی نسبت به سال‎های گذشته کاهش 4 درصدی را نشان می‎دهد. ژاپن و آمریکای لاتین نیز با رشد بیش از ۷ درصد بهترین عملکرد را در سال ۲۰۱۴ برای خود ثبت کردند. منطقه خاورمیانه و آفریقا نیز رشدی 4.6 درصدی و غرب اروپا نیز رشدی 1.7 درصدی را در سال ۲۰۱۴ نشان می‎دهند.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟