تازه‌های شبکه شماره ۱۸۱
ساخت سرور جدید OpenPOWER با همکاری آی‌بی‌ام و انویدیا
«OpenPOWER» سرور قدرتمندی است که برای کاربردهای محاسباتی با کارایی بالا (HPC) طراحی و عرضه می‌شود. اکنون «آی‌بی‌ام» با همکاری «انویدیا» و «ویسترون» نسخه دوم این سرور را با استفاده از آخرین نسل پردازنده‌های فوق‌سریع Power8 خود معرفی کرده است.

1606683296_1_0.gif

انویدیا نیز در این سرور از شتاب‌دهنده‌های گرافیکی Tesla P100 خود در کنار اینترکانکشن‌های مبتنی بر فناوری NVLink استفاده کرده است. سرور جدید برای مطابقت و استفاده از برنامه‌های لازم روی معماری جدید سخت‌افزاری‌اش نیاز به نرم‌افزارهایی دارد. آی‌بی‌ام و انویدیا توضیحات جزئی زیادی درباره این سرور نداده‌اند، جز اینکه می‌دانیم از چندین پردازنده Power8 و چندین شتاب‌دهنده Tesla P100 بهره می‌برد و پهنای باند اینترکانکشن‌های NVLink، احتمالاً همانند مدل قبلی و برابر 20 گیگابایت بر ثانیه هستند. 

پردازنده‌های Power8 آی‌بی‌ام دارای 12 هسته پردازشی هستند و در سرعت کلاک 3 تا 3.5 گیگاهرتز کار می‌کنند و هریک می‌توانند تا هشت سخت‌افزار را به صورت Thread پشتیبانی کنند. میزان حافظه نهان این پردازنده‌ها شش‌مگابایت از نوع L2 و 512 کیلوبایت برای هر هسته در کنار 96 مگابایت حافظه نهان L3 است. هر پردازنده Power8 حداکثر از یک ترابایت حافظه رم پهنای باند 230 گیگابایت پشتیبانی می‌کند؛ در حالی که بهترین پردازنده‌های سرور اینتل، Xeon E5 v4 تنها از 76.8 گیگابایت پهنای باند روی حافظه‌های رم DDR4 بهره می‌برند. به همین دلیل، سرورهای OpenPOWER برای کاربردهای بسیار سطح بالا و مکان‌های با حداکثر بار ترافیکی پردازشی طراحی شده‌اند و توان خروجی به اندازه برخی ابررایانه‌ها را میسر می‌سازند

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟