جعبه‌ابزار وای‌فای ویندوز
ابزارهای کاربردی برای شناسایی و مدیریت شبکه‎های بی‎سیم
امروزه ما در دنیایی از تجهيزات سیار و بی‎سیم زندگی می‎کنیم، اگر شما هم لپ‌تاپ دارید، به این معنا است که دائما از طریق وای‎فای به اینترنت متصل هستید. به احتمال زیاد علاوه بر اتصال به وای‎فای موجود در خانه، در کافی‌شاپ، فرودگاه و هتل هم از وای‎فای استفاده می‎کنید. احتمالا در دفتر کار هم به یک شبکه بی‎سیم متصل هستید. ویندوز به تنهایی ابزار بخصوصی برای کنترل و مدیریت وای‎فای ندارد. درست است که از طریق آن می‎توانید شبکه‎های موجود در اطراف خود را جستجو كرده و به آنها متصل شويد، اما کارهای خیلی بیشتری را می‎توان با شبکه‎های بی‌سیم انجام داد. مثلا اگر لازم شد، چطور می‎توانید اطلاعات دقیقی درباره شبکه‎های وای‎فای پیرامون خود را بدست آوريد، شبکه خود را عیب‌یابی کنید، لپ‌تاپ خود را به یک نقطه دسترسی (hot spot) قابل حمل تبدیل كنيد یا در نقاط دسترسی عمومی‎ امنیت خود را تامین کنید؟ ویندوز در اینگونه موارد کمکی به شما نخواهد کرد.

به همین دلیل ما پنج ابزار مفید قابل دانلود را به شما معرفی می‎کنیم که همه این کارها را برای شما انجام می‎‎دهد. چهار ابزار معرفی شده رایگان و یکی از آنها با قیمت کم فروخته می‎شود و شما می‎توانید قبل از خرید آن را امتحان کنید.

InSSIDer


InSSIDer اطلاعات ارزشمندی از شبکه‎های بیسیم اطراف شما را جمع آوری و به شما گزارش می‎دهد 

InSSIDer از شرکت متاگیک یک ابزارعالی برای پیدا کردن شبکه‎های وای‎فای در محدوده کامپیوتر شما است که اطلاعات با ارزشی از هر کدام از آنها را در اختیار شما قرار می‎‎دهد. این برنامه برای عیب‎یابی مشکلات بوجود آمده برای شبکه وای‎فای شخصی خود شما هم مفید است. برای هر شبکه وای‎فای که InSSIDer پیدا می‎کند، مک آدرس روتر، سازنده روتر (اگر قابل شناسایی باشد که معمولا هست)، کانالی که استفاده می‎کند، SSID یا نام عمومی‎ شبکه، نوع سیستم امنیتی که در آن به کار رفته، سرعت شبکه و موارد دیگری از این قبیل را نمایش می‎دهد. علاوه بر این، قدرت سیگنال شبکه موجود و همچنین قدرت سیگنال بر اساس بازه زمانی نیز نشان داده خواهد شد.
چطور می‎توان از این نرم‌افزار برای عیب‌یابی شبکه استفاده کرد؟ اگر متوجه شدید که شبکه شما از کانال یکسانی با شبکه‎های اطراف شما که قدرت سیگنال بالایی دارند، استفاده می‎کند باید کانال شبکه خود را تغییر دهید تا از تداخل احتمالی امواج جلوگیری كنيد. (اغلب روترها در صفحه تنظیمات خود گزینه‌ای را برای انجام این کار در نظر گرفته اند.) همچنین شما می‎توانید به وسیله این نرم افزار «نقاط کور» که سیگنال به خوبی به آنجا نمی‎رسد را شناسایی کنید. ابتدا نرم‌افزار InSSIDer را روی لپ‌تاپ خود نصب كنيد و شروع به قدم زدن در اطراف خانه یا محل کارتان کنید تا ببینید کجا قدرت سیگنال افت می‎کند. شما می‎توانید در این مناطق یا از کامپیوتر استفاده نکنید یا مکان روتر بی‎سیم خود را تغییر دهید تا شاید مشکل محدوده تحت پوشش سیگنال برطرف شود. هر زمان که نیاز به عیب یابی یک شبکه داشتید، یا قصد پیدا کردن نقاط دسترسی وای‎فای برای اتصال به را دارید، این برنامه را دانلود و امتحان کنید.

قیمت: رایگان
سازگار با: ویندوز اکس‌پی، ویستا و 7 (32 و 64 بیتی)

Xirrus Wi-Fi Inspector

Xirrus Wi-Fi Inspector از یک رابط شبیه رادار برای نمایش اطلاعات نقطه دسترسی های پیرامون خود استفاده می‎کند

این نرم‌افزار هم یک برنامه عالی برای پیدا کردن شبکه‎های وای‎فای و به اشتراک گذاشتن اطلاعات مرتبط با آن‌ها، از جمله مسافت آن‌ها است. Xirrus Wi-Fi Inspector تمام نقطه دسترسی‌های اطراف شما را به شکل یک رادار نمایش می‎دهد. یک صفحه جداگانه اطلاعات دقیق مربوط به هر یک از نقطه دسترسی‌های پیدا شده را نشان می‎دهد که شامل قدرت سیگنال، نوع شبکه (برای مثال 802.11n)، سازنده روتر، کانالی که شبکه اطلاعات را تبادل می‎کند و اینکه آیا این یک اکسس‌پوینت است یا یک شبکه AdHoc می‎شود. در صفحه کنار رادار، Wi-Fi Inspector قرار دارد که به شما جزئیات بیشتری درباره شبکه‎ای که در حال حاضر به آن متصل هستید، از جمله آدرس IP داخلی، IP خارجی، اطلاعات DNS و گیت‌وی و نظایر این را نشان می‎دهد.

مزیت Xirrus Wi-Fi Inspector نسبت به InSSIDer در چیست؟ صفحه‌بندی واضح و ساده Wi-Fi Inspector باعث می‎‎شود تا بتوان در یک نگاه اطلاعات مربوط به تمام نقاط دسترسی را مشاهده کرد. این برنامه همچنین روی صفحه نمایش خود فواصل فیزیکی بین شما و نقطه دسترسی را نمایش می‎دهد، و شکل ظاهری شبیه به رادار آن هم استفاده از آن را مفرح می‎کند. اما اگر شما می‎خواهید به اطلاعات دقیقتری شامل قدرت های سیگنال وابسته به تمام شبکه‎های بی‎سیم اطراف را بدست آوريد InSSIDer برای این کار مناسب‌تر است.

قیمت: رایگان
سازگار با: ویندوز اکس‌پی سرویس پک دو یا بالاتر، ویستا و 7

Connectify

Connectify لپتاپ شما را به یک نقطه دسترسی سیار تبدیل می‎کند

این نرم افزار رایگان خوش دست به شما اين امکان را می‎دهد که یک کامپیوتر ویندوز 7 (این برنامه تنها با ویندوز 7 کار می‎کند) را به یک Wi-Fi hotspot تبدیل كنيد که می‎تواند توسط دستگاه‌های اطراف خود (برای مثال تلفن هوشمند شما) مورد استفاده قرار گیرد. کامپیوتری که این برنامه را روی آن نصب کرده‌اید باید خودش به اینترنت متصل باشد و از امکان وای‎فای نیز برخوردار باشد تا بتواند امکان دسترسی به دیگر دستگاه‌ها را فراهم كند. لازم نیست کامپیوتر با کابل به اینترنت وصل باشد (هر چند اگر این امکان وجود داشته باشد بهتر است)، خود کارت وای‎فای می‎تواند هر دو وظیفه گیرنده و فرستنده را انجام دهد.
ایجاد و تنظیم یک نقطه دسترسی کار ساده‌ای است: به محض اینکه یک اتصال برقرار شد، Connectify را روی کامپیوتر خود اجرا كنيد و به نقطه دسترسی خود یک نام و کلمه عبور اختصاص دهید. کارت وای‎فای کامپیوتر شما یک سیگنال ارسال می‎کند که سایر دستگاه‌های دیگر می‎توانند به آن متصل شوند، به همین روش آنها می‎توانند به هر نقطه دسترسی دیگری متصل شوند. کارت کامپیوتر شما سیگنال خود را با همان پروتكل وای‎فای که تولید شده مخابره می‎کند، البته می‎تواند از دستگاه‌هایی که از پروتكل‌های قدیمی‎‌تر هم استفاده می‎کنند پشتیبانی کند، برای مثال یک سیگنال 802.11n باید به دستگاه‌های 802.11b/g/n هم اجازه اتصال بدهد.
از آنجا که نقطه دسترسی شما با کلمه عبور محافظت شده است، تنها کسانی که کلمه عبور را می‎دانند می‎توانند از آن استفاده کنند. سیگنال با سیستم کدگذاری WPA2-PSK محافظت شده است. شما حتی می‎توانید بدون اتصال به اینترنت از Connectify برای راه‌اندازی یک شبکه محلی استفاده کنید. آن را به عنوان یک نقطه دسترسی اجرا كنيد و دستگاه‌های اطراف آن می‎توانند داخل یک شبکه به یکدیگر متصل شوند (بدون نیاز به اینترنت). شما می‎توانید از این روش برای به اشتراک‌گذاری فایل‌ها در یک گروه کاری (Workgroup) یا راه اندازی یک شبکه برای بازی های چند نفره استفاده کنید.

قیمت: رایگان
سازگار با: ویندوز 7

WeFi 

WeFi به شما کمک می‎کند هم نقطه دسترسی های نزدیک به کامپیوتر خود و هم مکان های دیگر را پیدا کنید 

نرم افزارهایی مثل InSSIDer و Xirrus Wi-Fi Inspector ابزارهای خوبی برای پیدا کردن نقطه دسترسی های پیرامون لپ‌تاپ شما هستند. اما اگر می‎خواهید نقطه دسترسیهای مکان های دیگر (برای مثال قسمت‎هایی از شهر که در طول روز به آنجا سر می‎زنید، یا شهری دیگری که هفته آینده به آنجا خواهید رفت) را پیدا کنید، باید WeFi  را امتحان کنید. مثل سایر ابزار جستجوگر وای‎فای، WeFi  نیز از کارت وای‎فای شما برای پیدا کردن مکان فعلی شما و نمایش نقطه دسترسیهای اطراف استفاده می‎کند. شما می‎توانید روی یک لینک کنید تا روی یک نقشه یک نقطه دسترسی خاص را به همراه آدرس آن مشاهده کنید. (اما توجه داشته باشید که آدرس مشخص همیشه هم دقیق نیست.)
همچنین می‎‎توانيد با تایپ یک مکان دیگر، نقطه دسترسیهای نزدیک به آن مکان را نیز مشاهده کنید. روی تب Wi-Fi Maps کلیک کنید و یک آدرس را وارد کنید، یک نقشه از آن مکان روی گوگل مپ ظاهر خواهد شد و جزئیات گوناگونی درباره نقطه دسترسیهای اطراف آن منطقه از جمله نوع (اداری، هتل، کافه و نظاير آن)، فاصله از محل و اینکه آیا امکان دسترسی به آن وجود دارد یا خیر، در اختیار شما قرار خواهد گرفت. علاوه بر این WeFi شما را برای اتصال به نقطه دسترسی راهنمایی خواهد کرد. برای مثال این برنامه می‎تواند بطور خودکار شما را به نقطه دسترسی مورد علاقه‌تان یا به نقطه دسترسی‌هایی که توسط دیگر اعضای WeFi شناسایی شده متصل کند.
نسخه معمولی WeFi رایگان است، اما یک نسخه دیگر به نام WeFi Premium وجود دارد که برای استفاده از آن باید هزینه پرداخت کنید. WeFi Premium نقطه دسترسی‌های پولی را پیدا کرده و شما را به آنها متصل می‎کند. هزینه‌ای که شما برای WeFi Premium پرداخت می‎کنید، متغیر بوده و بستگی به این دارد که آیا می‎خواهید از آن به صورت ساعتی، پیش پرداخت برای استفاده دقیقه‌ای یا نظاير آن استفاده کنید. اما در مجموع راحت‌تر است که به جای استفاده از WeFi Premium  خودتان نقطه دسترسی‌های پولی را پیدا کنید.

قیمت: رایگان
سازگار با: ویندوز اکس‌پی، ویستا و 7

Plug and Browse

Plug and Browse جابجا شدن بین چند شبکه، از جمله شبکه‎های وای‎فای را بدون نیاز به انجام دوباره تنظیمات آسان می‎کند

اگر شما از لپ‌تاپ خود برای اتصال به بیش از یک شبکه سیمی یا بی‎سیم استفاده می‎کنید، ممکن است مجبور باشید زمان زیادی را برای جابجا شدن بین تنظیمات شبکه‌ها صرف کنید. برای مثال اگر شما یک کاربر معمولی نوت‌بوک هستید، در محل کار ممکن است یک آدرس آی‌پی ثابت، یک چاپگر متصل به شبکه، یک سری تنظیمات خاص مخصوص به محل کار که باید اجرا شوند، پراکسی سرور برای امنیت و یک سری تنظیمات مربوط به درایوهای شبکه داشته باشید. از طرف دیگر در خانه ممکن است تنظیمات DHCP مربوط به آدرس‌دهی شبکه روی شبکه بی‎سیم و همین‌طور یک چاپگر خانگی داشته باشید و ممکن است که از فایروال ویندوز به جای پراکسی سرور استفاده کنید و از طرف دیگر نقطه دسترسی کافی‌شاپی که به آن سر می‎زنید هم تنظیمات مخصوص به خود مثل DHCP تنظیم شده برای آدرس شبکه را دارد.
هر بار که به یکی از این شبکه‌ها جابه‌جا می‎‎شويد، این احتمال وجود دارد که مجبور باشید همه این تنظیمات را تغییر دهید.Plug and Browse محصولی از Interactive Studios است که تمام این پیکربندی‌ها را برای شما انجام می‎‎دهد. این برنامه به شما امکان می‎‎دهد تا برای تمام شبکه‎هایی که از آن استفاده می‎کنید یک پروفایل جداگانه تعریف كنيد و بعد وقتی بین شبکه‌ها جابجا می‎شوید، به سادگی پروفایل مخصوص به آن شبکه را انتخاب کنید تا تمام تنظیمات مربوطه کامل و دست نخورده در اختیار شما قرار گيرد.
نکته جالب توجه این است که شما می‎توانید به Plug and Browse  بگویید تا به طور خودکار یک پروفایل برای شما ایجاد کرده و تمام تنظیمات فعلی شبکه‌ای که به آن متصل هستید را در این پروفایل ذخیره كند. در صورت لزوم بعدا هم می‎توانید این تنظیمات را ویرایش کنید.

قیمت: 33.99 دلار (به همراه آزمايش 30 روزه رایگان)
سازگار با: ویندوز اکس‌پی، ویستا و 7

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟