Netgear Nighthawk X8
11/07/1394 - 13:07
حمله نت‌گیر به بازار با معرفی سریع‌ترین روتر بی‌سیم دنیا
رقابت در بازار روترهای بی‌سیم وارد فاز جدیدی شده است و شرکت‌های تلاش می‌کنند رده جدیدی از روترها را معرفی و روانه بازار کنند. در حالی که شرکت ایسوس کمتر از یک ماه پیش روتر بسیار پرسرعت RT-AC5300U را معرفی کرده بود؛ اکنون نوبت شرکت نت‌گیر است که با معرفی Nighthawk X8 روتر دیگری در این رده و با مشخصات مشابه روتر ایسوس؛ بازار را گرم‌تر کند.

این روتر نیز همانند مدل ایسوس در رده AC5300 است؛ یعنی از دو فرکانس کاری 5 گیگاهرتز و یک فرکانس کاری 2.4 گیگاهرتز بهره می‌برد. سرعت روی هر یک از فرکانس‌های 5 گیگاهرتز برابر 2166 مگابیت بر ثانیه و روی فرکانس 2.4 گیگاهرتز سرعت برابر 1000 مگابیت است. بنابراین سرعت نهایی و همزمان ارسال/دریافت اطلاعات روی این دستگاه و با استفاده از چهار آنتن برابر 5300 مگابیت است که جزو سریع‌ترین روترهای موجود در بازار محسوب می‌شود. 

روتر R8500 جزو روترهای مجهز به فناوری MU-MIMO نیز محصوب می‌شود و از یک پردازنده دو هسته‌ای پرقدرت با سرعت 1.4 گیگاهرتز و مدولاسیون QAM با نرخ 1024 بهره می‌برد. البته، نت‌گیر می‌گوید مدل فعلی فاقد فناوری MU-MIMO است ولی با به‌روزرسانی فریم‌ویر تا قبل از پایان سال این فناوری نیز قابل دسترسی است. فناوری MU-MIMO روی روترهای نسل جدید استاندارد 802.11ac استفاده شده و باعث استفاده موثر از پهنای باند کانال‌های رادیویی، سرعت بیشتر و کار همزمان چندین دستگاه روی شبکه وای فای با سرعت بالای یک گیگاهرتز می‌شود. 

روتر R8500 از چهار آنتن پرقدرت خارجی استفاده یم‌کند که قابل جداشدن و تعویض نیز نیستند. اما در عوض، این دستگاه اولین روتری است که با 6 درگاه شبکه اترنت وارد بازار می‌شود. غالب روترهایی که تا کنون دیدیم فقط از چهار درگاه شبکه اترنت استفاده می‌کنند. علاوه بر این شش درگاه اترنت، یک درگاه مخصوص WAN نیز روی این روتر قابل استفاده است. از شش درگاه شبکه دو درگاه خارجی قابل تنظیم و استفاده روی سرعت دو گیگابیت بر ثانیه هستند. نت‌گیر این درگاه‌ها را برای استفاده در شبکه‌های کابلی پرسرعت بالاتر از یک گیگابیت قرار داده است. مثلاً می‌توان به این درگاه‌ها تجهیزاتی مانند NAS را در شبکه‌های بزرگ و حرفه‌ای وصل کرد. در کنار این درگاه‌ها، یک درگاه USB 2.0 و USB 3.0 نیز در دسترس است. 

قیمت این روتر 400 دلار اعلام شده است و از اوایل اکتبر قابل خریداری است. 

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟