EDNS، نوسازی شده فناوری DNS
EDNS چیست و چگونه باعث افزایش سرعت و امن‌تر شدن DNS می‌شود.
DNS یک اصطلاح فنی است که اسامی‌ وبسایت‌های قابل فهم توسط انسان را به آدرس‌های آی‌پی قابل فهم توسط ماشين تبدیل می‌کند. بدون سرورهای DNS ما قادر به گشت و گذار در اینترنت نخواهیم بود. این فناوری بیشتر از 30 سال است که اساس کار اینترنت را شکل می‌دهد و خبر خوش این که حالا نوسازی شده است. این روزها اصطلاح جدید دیگری به نام EDNS را می‌شنوید که همان نسخه نوسازی شده فناوری DNS است.

shabake-mag.jpg

به محض این که ما یک آدرس را در نوار آدرس مرورگر وب خود وارد می‌کنیم یک درخواست به سرور DNS (Domain Name System) اپراتور اینترنت فرستاده می‌شود تا آدرس آی‌پی اختصاص داده شده به نام دامنه وارد شده توسط ما استخراج شود. بعد از این که این آدرس آی‌پی مشخص شد یک درخواست دیگر به این آدرس آی‌پی ارسال می‌شود تا داده‌های لازم برای باز شدن صفحه وب مورد نظر ما از سرور میزبان این سایت دریافت شود.

کارگروه مهندسی اینترنت (IETF) مدتی قبل مشخصه RFC 6891 یا Extension Mechanisms for DNS (EDNS) را تایید کرده بود. این استاندارد در تاریخ اول فوریه 2019 عملیاتی شده است و مجموعه‌ای از بهینه سازی‌ها را نسبت به فناوری قدیمی‌ DNS با خود به همراه خواهد آورد.

 

EDNS چیست؟

سیستم DNS مسئول تبدیل کردن آدرس اینترنتی یا URL که ما در مرورگر خود وارد می‌کنیم به آدرس آی‌پی متناظر آن است. به این شكل ما می‌توانیم به سروری که این آدرس آی‌پی را میزبانی می‌کند متصل شویم. تا قبل از سال 1983 از یک سیستم میزبان یا HOST استفاده می‌شد، یک فایل که تمام دامنه‌های اینترنتی شناخته شده را در خود ذخیره کرده بود. اما با گسترش پیدا کردن اینترنت دیگر چنین روشی قابل استفاده نبود.

امروز، سیستم توسعه یافته DNS یا EDNS قدرت را به دست گرفته است. یک نوآوری که باعث می‌شود سرورهای DNS سریع‌تر و کارآمد از گذشته کار کنند. این فناوری جدید می‌تواند تغییرات اعمال شده را بسیار سریع‌تر معرفی کند یا به عبارت ديگر سرعت تفسیر آدرس اینترنتی به آدرس آی‌پی متناظر آن را بهبود بخشد. علاوه بر این، در این شیوه سطح امنیتی برای مقابله با حملات DDoS نیز افزایش پیدا می‌کند.

این اولین سیستم توسعه یافته برای DNS نیست که منتشر شده است. در سال 1999 نیز کارگروه مهندسی اینترنت مشخصه RFC 2671 را به عنوان سیستم توسعه یافته DNS معرفی کرده بود. خوشبختانه ما به عنوان کاربر اینترنت تا مادامی‌ که این تغییرات در جهت بهبود وضعیت عملکرد اینترنت گام برمی‌دارد نیازی نداریم تا به جزئیات فنی این گونه فناوری‌ها توجه داشته باشیم. وظیفه اصلی رسیدگی به وضعیت عملکرد این فناوری برعهده شرکت‌های مسئول DNS است.

در حال حاضر ابر شرکت‌های اینترنتی مثل Google, Cisco, CleanBrowsing, CloudFlare, Facebook, Internet Systems Consortium, PowerDNS و Quad9 با این فناوری سازگار شده‌اند.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟