غول‌های جدید آی‌بی‌ام
ابرکامپیوترهای با سرعت‌های بیش از 100 پتافلاپ
دو یا سه سالی است که شرکت‌های سازنده ابرکامپیوتر برای شکستن مرز سرعت 100 پتافلاپ با یکدیگر رقابت می‌کنند و وعده‌ رونمایی از مدل‌های جدید ابرکامپیوتر را در سال‌های 2018 به بعد می‌دهند.

 آی‌بی‌ام که مطرح‌ترین شرکت غول سازنده ابرکامپیوتر دنیا است، مشخصات دو ابرکامپیوتر جدید خود را اعلام کرد که سرعت‌هایی 100 و 300 پتافلاپی خواهند داشت. ابرکامپیوتر نخست با نام Sierra در آزمايشگاه ملی Lawrence Livermore و دیگری با نام Summit در آزمايشگاه ملی Oak Ridge استفاده خواهند شد. 

هر دو این ابرکامپیوترها با قراردادی به مبلغ 325 میلیون دلار برای سازمان انرژی ایالات متحده ساخته می‌شوند. ممتاز‌ترین مشخصات این ابرکامپیوترها استفاده از پردازنده‌های سرور Power9 ساخت آی‌بی‌ام و پردازنده‌های گرافیکی Voltahk ان‌ویدیا است. پردازنده‌های Power9 هنوز معرفی نشده‌اند، اما به‌طور کلی از همان معماری پردازنده‌های Power8 همراه شتاب‌دهنده‌ها استفاده می‌کنند. اما جی‌پی‌یوهای Vlota از زیرمعماری پاسکال استفاده می‌کنند که از فناوری‌های حافظه‌های پشته‌ای سه‌بعدی و فناوری ان‌وی‌لینک در آن به‌کار رفته است. 

اين نخستين بار است که پردازنده‌های گرافيک ان‌ويديا در سيستم‌های مبتنی‌بر پاور آی‌بی‌ام به‌کار گرفته می‌شوند. همچنين، نخستين بار است که خانواده پاور آی‌بی‌ام از رابط ميان‌تراشه‌ای ان‌وی‌لينک ان‌ويديا پشتيبانی و برای ارتباط «سی‌پی‌يو با جی‌پی‌يو» و «جی‌پی‌يو با جی‌پی‌يو» از آن استفاده می‌کند. ان‌وی‌لينک رابط ميان‌تراشه‌ای بسيار پرسرعتی است که می‌تواند داده‌ها را با نرخ 200 گيگابايت بر ثانيه جابه‌جا کند. سرعت ارتباط سی‌پی‌يو و جی‌پی‌يو با رابط‌های ان‌وی‌لينک، پنج تا دوازده بار بيش از رابط‌های استاندارد PCI Express 3 است. قرار است این ابرکامپیوترها تا سال 2017 ساخته و تحویل داده شوند. اگر آی‌بی‌ام بتواند این ابرکامپیوترها را بسازد، هم رتبه نخست پرسرعت‌ترین ابرکامپیوتر جهان را که هم‌اکنون در دست کشور چین و ابرکامپیوتر تیانهی 2 است، بازپس می‌گیرد و هم به سلطه پردازنده‌های سرور اینتل بر ابرکامپیوترها پایان خواهد داد.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟