نرم‌افزار، SD-WAN، امنیت و مراکز داده پرسرعت داغ‌ترین موضوعات غول شبکه
سیسکو  در سال ۲۰۱۹ به کدام حوزه‌ها بیشتر اهمیت می‌دهد؟
نرم‌افزار، نرم‌افزار و باز هم نرم‌افزار. سیسکو در سال ۲۰۱۹ می‌خواهد در همه بخش‌ها و حوزه‌های کاری خود نرم‌افزار را به جلو هدایت کند (از SD-WAN و شرکای ابری گرفته تا بهبود اپلیکیشن‌ها و آرشیوها) و مجوزهای نرم‌افزاری بیشتری بفروشد. سیسکو در گزارش سال مالی منتهی به فصل اول سال ۲۰۱۹ خود عنوان کرده فروش مجوزهای نرم‌افزاری‌‌‌اش ۵۷ درصد رشد داشته و هر سال ۵ برابر بیشتر از سال گذشته می‌شود و کسب‌وکار نرم‌افزارهای کاربردی‌اش ۱۸درصد رشد داشته و به مرز ۱.۴۲ میلیارد دلار رسیده و کسب‌وکار امنیتی‌اش که عمدتا نرم‌افزاری است هر سال ۱۱ درصد رشد داشته و سال گذشته به مرز ۶۵۱ میلیون دلار رسیده است. کل درآمد سیسکو در یک سال گذشته با ۹ درصد رشد به رقم ۹.۹ میلیارد دلار می‌رسد. مهم‌ترین روش درآمدزایی این شرکت فروش روترها و سوییچ‌ها است که با ۹ درصد رشد به رقم ۷.۶۴ میلیارد دلار می‌رسد. این آمارها نشان‌‌‌دهنده این است که سیسکو سال چندان بدی را پشت سر نگذاشته اما برنامه‌اش برای سال ۲۰۱۹ چیست؟ روی چه حوزه‌هایی بیشتر تمرکز خواهد داشت و احتمال می‌دهد کدام فناوری‌ها درآمدزایی بیشتری در بازار داشته باشند؟

سیسکو: چشم‌اندازی ابری

چاک رابینز (Chuck Robbins)، مدیرعامل سیسکو معتقد است: «۴ تا ۵ سال گذشته، فناوری و بازار خدمات ابری تهدیدی برای آن‌ها محسوب می‌شد، اما اکنون اغلب مشتریان و کسب‌وکارهای وابسته به آن‌ها در حال عزیمت به‌سوی پلتفرم‌های ابری این شرکت هستند. استقبال سازمان‌ها و شرکت‌های تجاری از خدمات ابری افزایش‌ یافته و آن‌ها‌ در این زمینه شاهد رشد در بازار هستند و می‌خواهند این رویه را حفظ کنند.
شرکت سیسکو در سال ۲۰۱۸ فعالیت‌های زیادی در حوزه فناوری و خدمات ابری انجام داد. یکی از بزرگ‌ترین دستاوردهای این شرکت در سال گذشته، توافق با آمازون و استفاده از سرویس ابری معروف AWS برای ارائه خدمات یکپارچه به مشتریان با رابط‌ها و رویکردهای ساده و امن است که به کسب‌وکارها اجازه می‌دهد به‌طور ساده و امن به یک پلتفرم ابری متصل شوند و کلاسترهای Kubernetes را روی مراکز داده خصوصی یا سرویس ابری AWS راه‌اندازی کنند. افزون بر این، دو شرکت سیسکو و گوگل، پلتفرم‌های Kubernetes را برای استفاده مشتریان گسترده و حرفه‌ای با یکدیگر ترکیب کردند. 
عرضه محصول AppDynamics برای Kubernetes، یکی‌ دیگر از فعالیت‌های این شرکت بود که باعث کاهش زمان شناسایی و رفع اشکال مشکلات جاری کلاسترهای Kubernetes می‌شود. سیسکو مجموعه CloudCenter را رونمایی کرد. این مجموعه یک عنصر کلیدی در ارائه و اجرای خدمات ابری ترکیبی و باز توسط سیسکو و گوگل است. 
انتظار می‌رود که سیسکو در سال ۲۰۱۹ این روند را ادامه دهد و به تقویت اکوسیستم خود در بازار ابری مشغول باشد. 

مطلب پیشنهادی

مبارزه نفس‌گیر ارائه‌دهندگان خدمات ابری
گوگل، مایکروسافت و آمازون، کدام‌یک رهبری بازار کلاود را به دست خواهد گرفت؟

تام نولل، رئیس پژوهشکده CIMI Research می‌گوید: «سیسکو به فکر گسترش همکاری‌های مبتنی بر AWS خواهد بود. این شرکت به‌سوی خدمات ابری ترکیبی (Hybrid cloud) می‌رود و از ارائه خدمات ابری توسط خودش جلوگیری خواهد کرد. همچنین‌، سعی خواهد کرد مشتریان بالقوه خود را از دست ندهد.» در اینجا خدمات ابری ترکیبی به معنای همکاری بیشتر با ارائه‌دهنده‌های خدمات ابری پیشرو و استراتژی‌های مراکز داده گسترده و حرفه‌ای سطح بالا است. سیسکو در سال جدید به دنبال یکپارچگی بیشتر نرم‌افزار در خدمات ابری خواهد بود و سعی می‌کند به‌جای تسلط سنتی بر دنیای سخت‌افزار، به دنبال کنترل، افزایش و توسعه نرم‌افزار در بازار باشد. کارشناس موسسه تحقیقاتی IDC می‌گوید: «سیسکو در آینده یکی از کسب‌وکارهای کلیدی در دنیای نرم‌افزار ابری خواهد بود.»

زمان SD-WAN فرا رسید

بیشترین تمرکز بعدی شرکت سیسکو در سال ۲۰۱۹ SD-WAN خواهد بود. استراتژی اصلی سیسکو در این بخش، ادغام و بهره‌برداری از فناوری‌های SD-WAN است که در سال ۲۰۱۷ با خرید شرکت Viptela به مبلغ ۶۱۰ میلیون دلار نصیبش شد. انتظار می‌رود، سیسکو به‌طور کامل و سراسری راهکارهای این شرکت را در بخش DNA Center خود ادغام و ترکیب کند تا مشتریان بتوانند از مزایای ظرفیت‌های خودکارسازی، یکپارچه‌سازی، تنظیمات اطمینان‌پذیری و قطعه‌بندی SD-WAN مبتنی بر سیاست‌گذاری برای یک مکان خاص سود ببرند. در ماه جولای سال گذشته، سیسکو اعلام کرد، این ادغام‌سازی آغاز شده و در دستور کار این شرکت است، اما نزدیک به یک سال طول می‌کشد. بنابراین باید در نیمه‌های سال ۲۰۱۹ شاهد محصولات جدید سیسکو در حوزه SD-WAN باشیم. 

مطلب پیشنهادی

در سال ۲۰۱۹ فناوری SD-WAN شاهد چه تحولاتی خواهد بود؟
نگاهی به داغ‌ترین موضوع شبکه ای ۲۰۱۹

کارشناسان می‌گویند: «سیسکو به محصولات و سرویس‌های SD-WAN خود ویژگی‌های امنیتی را می‌افزاید. به‌تازگی این شرکت بسته SD-WAN خود را با پشتیبانی سیستم امنیتی Umbrella عرضه کرد.» سیسکو می‌گوید: «بلوک‌های Umbrella دسترسی به نقاط و منابع آلوده و مخرب را پیش از برقراری یک ارتباط متوقف می‌کنند، چون این سیستم مبتنی بر هوش مصنوعی رهگیری تهدیدات Cisco Talos است.» در حال حاضر، ویژگی‌های امنیتی پیشرفته با دستگاه‌های SD-WAN سیسکو ادغام شده و از طریق یک پنل سرراست و ساده مدیریت می‌شوند. این پنل امکان مدیریت و کنترل SD-WAN و لبه‌های ابری را در شبکه فراهم می‌کند. 
نوک پیکان فناوری SD-WAN در سیسکو، اضافه شدن فناوری Viptela SD-WAN به نرم‌افزار IOS XE است که روی هسته روترهای ISR/ASR اجرا می‌شود. به‌این‌ترتیب، شاهد افزوده شدن ویژگی‌های SD-WAN روی میلیون‌ها روتر لبه شبکه ISR/ASR از جمله مدل‌های ISR سری ۱۰۰۰ و ۴۰۰۰، روتر سری ASR 5000 و استفاده توسط سازمان‌های مختلفی در سراسر دنیا هستیم. سیسکو می‌گوید: «انتشار IOS XE یک ارتقای بزرگ برای ساختن کنترلرهای ابری مبتنی بر SD-WAN یکپارچه است که امکان اتصال دفاتر غیرمتمرکز، مردم، دستگاه‌ها و برنامه‌های کاربردی را به یک پایگاه نصب شده فراهم می‌کند.»
هنگامی‌که سیسکو اولین سری روترهای ISR را با ادغام فناوری Viptela در ماه آگوست گذشته منتشر کرد، پیام‌های مهم خود را برای مشتریان ارسال کرد: «فناوری SD-WAN نه تنها برای پروژه‌ها و استقرارهای جدید در دسترس است؛ بلکه شرایط ارتقا را برای روترهایی که سیستم‌عامل IOS XE را اجرا کردند، امکان‌پذیر کرد.» البته شرکت‌های همکار سیسکو مانند Dell’Oro Group احتمال می‌دهند درصد کمی از دستگاه‌های فعلی بتوانند به قابلیت‌های SD-WAN سیسکو مجهز شوند. این شرکت در ابتدای راه SD-WAN است و با ادغام‌های اخیر و افزوده شدن ویژگی‌های امنیتی به پلتفرم خود می‌تواند راهکارها و خریدهای مطمئنی برای آینده در بازار به وجود بیاورد. 
برخی از کارشناسان بر این باورند، سیسکو در سال ۲۰۱۹، فناوری Viptela را بیشتر از گذشته با سرویس NaaS ترکیب خواهد کرد و پیشنهادهای اغواکننده‌ای به بازار می‌دهد. به این معنا که سیسکو دنبال ترکیب خدمات ابری با SD-WAN است. 

مجموعه‌های امنیتی جدید

یکی دیگر از حوزه‌هایی که سیسکو در سال ۲۰۱۹ به آن توجه خواهد کرد و مشتریان این شرکت شاهد تغییر و تحول‌های زیادی در آن خواهند بود، مجموعه‌های امنیتی است. سیسکو با خرید شرکت و محصول Duo Security وعده داد، خدمات احراز هویت مبتنی بر فناوری‌های ابری را برای دسترسی‌های امنیتی یکپارچه و احراز هویت‌های چندمنظوره ارائه دهد. بخش بزرگی از مشتریان سیسکو منتظر این خدمات هستند و حتی مدیران شرکت سیسکو هم به این موضوع آگاهی ‌دارند. مدیرعامل سیسکو درباره اهمیت مجموعه Duo Security می‌گوید: «راهکارهای Duo در توسعه معماری‌های آینده ما نقش بزرگی ایفا می‌کنند و می‌توانند در محیط‌های چند ابری، سیاست‌گذاری ساده‌ای برای امنیت ابری فراهم سازند. ادغام شبکه‌های سیسکو، دستگاه‌ها و پلتفرم‌های ابری امنیتی با احراز هویت‌های Duo، محصولاتی در دسترس قرار می‌دهد تا ما ساده‌تر و امن‌تر امکان اتصال مشتریان را به هر برنامه کاربردی روی هر دستگاهی فراهم کنیم.»
سیسکو با خرید چندین استارت‌آپ و مجموعه امنیتی مانند Duo به دنبال حل چالش‌های امنیتی روی محصولات و راهکارهای خود رفته و می‌خواهد پلتفرم‌هایی کامل و یکپارچه با ویژگی‌های امنیتی به مشتریان پیشنهاد دهد. مجموعه Duo به‌سادگی دسترسی‌های منحصربه‌فرد و احراز هویت‌های چندگانه‌ای در اطراف محصولات سیسکو ایجاد می‌کند. بنابراین، انتظار داریم در سال ۲۰۱۹ محصولات امنیتی سیسکو پیرامون خریدهای جدید این شرکت و ترکیبشان با محصولات گذشته باشند. از سوی دیگر، سیسکو در جست‌وجوی همکاری‌ها و مشارکت‌های بیشتری است تا محصولات تجاری بیشتری را به راهکارها و پلتفرم‌های خود متصل کند تا مشتریان مجبور نباشند تجهیزات شبکه بیشتری خریداری کنند. (یکی از این شرکت‌ها، Radware است.) سیسکو به دنبال تقویت شبکه‌های خود برای شناسایی و پیشگیری از آسیب‌‌پذیری‌ها و تهدیدات است و این کار را می‌خواهد با تشخیص ناهنجاری‌های پیشرفته در شبکه و ترافیک اینترنت تشخیص دهد. برای رسیدن به این هدف، خریدهای بیشتری انجام می‌دهد و محصولات امنیتی بیشتری روانه بازار خواهد کرد.

سیسکو  در سال ۲۰۱۹ به کدام حوزه‌ها بیشتر اهمیت می‌دهد؟

اترنت پرسرعت ۴۰۰ گیگابیت

در سال ۲۰۱۸، اترنت ۴۰۰ گیگابیت موج جدیدی در جهان به راه انداخت و پیش‌بینی می‌شود این موج در سال ۲۰۱۹ قوی‌تر و گسترده‌تر شود. سیسکو همیشه می‌خواهد موج‌سواری کند و یکی از پیشروترین شرکت‌ها در ارائه فناوری‌ها و محصولات شبکه نسل جدید باشد. سیسکو با عرضه چهار سوییچ جدید، به‌سوی ارائه اترنت پر سرعت در مراکز داده پیش رفت. این شرکت، دو سوییچ در سری Nexus 9000 برای شبکه‌های بسیار بزرگ و سازمانی و دو سوییچ در کلاس
3400-S با پهنای‌باند بالا و مقیاس‌پذیری بالای کاربران معرفی کرده است.  یکی از اقدام‌های سیسکو برای راه‌اندازی اترنت 400Gbps، همکاری با شرکت جونیپر برای ارائه محصولات با فناوری‌های بسیار پیشرو بود. همچنین شرکت آریستا با سوییچ‌های مبتنی بر سرعت اترنت ۴۰۰ گیگابیت به این‌ها افزوده‌شد تا ظرفیت‌های شبکه‌های اترنت و مراکز داده در سال ۲۰۱۹ را افزایش دهند. کارشناسان می‌گویند، زمانی می‌توان به استقرار شبکه‌های ۴۰۰ گیگابیت امیدوار بود که فناوری‌های مبتنی بر نور در دسترس باشند و هزینه‌های استفاده از این فناوری‌ها و محصولات در بازار متعادل شده باشد. در سال ۲۰۱۹، شرکت‌هایی مانند سیسکو، جونیپر و آریستا در حوزه اترنت ۴۰۰ گیگابیت فعال شده و راهکارها و محصولات مرکزداده خود را ارائه می‌کنند ولی پورت‌های 400G در سال ۲۰۲۰ سه برابر می‌شوند. سیسکو سوییچ‌های 400G خود را معرفی کرده و در سال ۲۰۱۹ به دنبال بازاریابی برای آن‌ها خواهد بود. بعید است در این سال شاهد معرفی روتر یا سوییچ 400G جدیدی از این شرکت باشیم ولی به‌وضوح راهکارهای 400G در دستور کار سیسکو خواهند بود. حرکت به‌سوی این سوییچ‌ها از شرکت‌های بسیار بزرگ و مقیاس‌پذیر آغازشده ولی تعدادشان بسیار کم است. دو تا سه سال دیگر شاهد فراگیر و جریان‌ساز شدن این سوییچ‌ها هستیم.

اشتراک‌گیری برای نرم‌افزارها

همان‌طور که در ابتدای این مبحث اشاره کردیم، بخشی از درآمدهای سیسکو در سال‌های اخیر معطوف به فروش نرم‌افزار و اشتراک‌های مشتریان در این بخش است. پیش‌بینی می‌شود، سیسکو این مدل درآمدی را در سال ۲۰۱۹ پیش برده و تاکید بیشتری روی اشتراک و عضوگیری برای نرم‌افزارها داشته باشد. به‌ویژه این‌که سیسکو مجموعه‌ای از نرم‌افزارهای امنیتی و مکمل راهکارهای سخت‌افزاری خود را وارد بازار کرده و انتظار دارد شرکت‌ها و سازمان‌ها خریدار آن‌ها باشند و هر سال اشتراک خود را تمدید کنند. سیسکو تصمیم دارد با اصلاح و تغییر برخی روندهای خود بیشتر به‌سوی خدمات و محصولات برود. مجموعه گسترده‌ای از محصولات خود را بازنگری می‌کند تا اشتراک‌های بیشتری دریافت کند و همراه با فروش سخت‌افزار و راهکار، نرم‌افزارها را هم به مشتریان پیشنهاد دهند. سیسکو نمی‌تواند در بازار سخت‌افزار تغییرات زیادی ایجاد کند، اما رویکرد آن‌ها فروش مجموعه‌های نرم‌افزاری بیشتر است. آن‌ها در پی به‌روزرسانی و ارتقای نرم‌افزارهای قدیمی خود با مجموعه‌ای از ویژگی‌های جدید مبتنی بر ابر، SD-WAN، احراز هویت و ابزارهای امنیتی هستند تا مشتریان قدیمی ترغیب شوند این محصولات را خریداری و سخت‌افزارهای خود را به‌روزرسانی کنند.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟