پيشوازی آينده
بررسی اختصاصی سوئیچ D-Link DGS-3000-26TC
خانواده سوئیچ‌هاي مديريتي لايه دو DGS-3000 شركت دي‌لينك مرز ميان شبكه‌هاي يك گيگابيتي و 10 گيگابيتي هستند و مي‌توانند شبكه‌هاي كابلي را با هزينه‌هاي معقول گسترش دهند. اين خانواده سه عضو به نام‌هاي 24TC ، 10TC و 26TC دارد. اين اعداد نشان‌گر تعداد درگاه‌هاي ارتباطي سوئیچ هستند؛ بنابراین، ناگفته مشخص است كه مدل 26TC، بالاترين سوئیچ اين خانواده است و درگاه‌هايي براي شبكه‌هاي پرسرعت دارد. در ادامه، به ويژگي‌هاي اين محصول نگاهي مي‌اندازيم.

معرفي
سوئیچ‌هاي سري DGS-3000 در لايه دو سنتي شبكه‌هاي اترنت به كار گرفته مي‌شوند و براي گسترش سرعت‌هاي گيگابيتي روي شبكه‌هاي مترو و پرديس طراحي شده‌اند. وزن دستگاه 10 كيلوگرم، اندازه آن‌ 1U و رك‌مانند است. بنابراين مي‌توان از اين سوئیچ‌ها براي مصارف دسكتاپ يا سرور استفاده كرد. سوئیچ 26TC اين خانواده، مجهز به 26 درگاه ارتباطي شامل بیست درگاه يك گيگابيتي اترنت RJ45، چهار درگاه تركيبي يك گيگابيتي از نوع SFP و دو درگاه 10 گيگابيتي +SFP است. درگاه‌هاي+SFP علاوه بر اين‌كه امكان راه‌اندازي شبكه‌هاي 10 گيگابيتي را فراهم مي‌كنند، كارايي درگاه‌هاي يك گيگابيتي را نیز تضمين كرده و امكان گسترش شبكه را ميسر مي‌سازند. درگاه‌هاي كنسول اين سوئیچ نيز RJ45 است. درگاه‌هاي يك گيگابيتي در گروه‌هاي هشت‌تايي (دو رديف چهارتايي) چينش شده‌اند، اما درگاه‌هاي SFP و+SFP به طور مجزا مشخص شده‌اند تا دسترسي به آن‌ها آسان‌تر باشد. يك اسلات هشدار نيز روي دستگاه براي افزودن حس‌گرهاي خارجي تعبيه شده است. اين حس‌گرها مي‌توانند باز شدن درب رك يا درب محفظه نگهداري سوئیچ را تشخيص داده و هشدار دهند. رنگ چراغ‌هاي LED نشان‌دهنده سرعت‌ دستگاه متصل به درگاه‌ها است. رنگ زرد براي شبكه‌هاي ده/صد مگابيتي و رنگ سبز براي شبكه‌هاي گيگابيتي انتخاب شده است. كناره‌ها و بخش پشتي سوئیچ شيارمانند است تا هواي درون سوئیچ بتواند به خوبي تهويه شده و گرما به بيرون منتقل شود. كليد روشن/خاموش، قفل سخت‌افزاري و سوكت برق نيز در بخش پشتي تعبيه شده‌اند.


 شكل 1: سوئیچ‌هاي سري DGS-3000 شركت دي لينك كه براي گسترش شبكه‌هاي گيگابيتي طراحي شده‌اند.

توان خروجي اين محصول 88 گيگابيت بر ثانيه است و نرخ فورواردينگ آن براساس تعداد بسته‌ها در يك ثانيه به 65.48Mpps مي‌رسد. از نظر سخت‌افزاري مجهز به يك حافظه 128 مگابايتي براي استفاده پردازنده مركزي، حافظه بافر بسته‌هاي 1.5 مگابايتي، حافظه فلش 32 مگابايتي و قابليت ارسال فريم‌هاي بزرگ با اندازه 12.288 بايتي است. اين سخت‌افزار، به نوعي تضمين‌كننده كارايي سوئیچ در شبكه‌هاي پرسرعت چند گيگابيتي است. 

قابليت‌ها و امكانات
اين سوئیچ براي لايه 2 طراحي شده است، بنابراين طبيعي است از همه ويژگي‌هاي مورد نياز در لايه دو شبكه، از جمله چندپخشي(Multicast) بهره‌مند باشد. برخي از اين ويژگي‌ها جست‌وجوي IGMP/MLD، فيلترسازي و Fast Leave است. با قابليت‌هاي چندپخشي امكان سرويس‌دهي IPTV نيز فراهم مي‌شود. قابليت ISM VLAN روي اين سوئیچ، امكان اتصال يا تعويض يك لينك كم‌سرعت را با يك ارتباط پرسرعت براي سرويس‌هاي IPTV می‌دهد و اين‌گونه امكان چند استريم هم‌زمان فراهم مي‌شود. قابليت‌هاي پيشرفته QoS نيز تحويل بسته‌هاي با قابليت اعتماد و كيفيت بالا را براي سرويس‌هايي مانند بازي آنلاين تضمين مي‌كند. يك ويژگي بسيار مهم ديگر اين است كه همه درگاه‌هاي اين سوئیچ در برابر نوسانات برق، مانند خرابي‌هاي سيم‌كشي ساختمان‌هاي قديمي يا رعد و برق، مقاوم هستند و اجازه نمي‌دهند سوئیچ يا دستگاه متصل به شبكه دچار عيب فيزيكي شود. همچنين با استفاده از يك منبع‌تغذيه اضافي DPS-200 مي‌تواند در صورت قطع برق شهري، از يك منبع‌تغذيه موقت با ولتاژ 12VDC استفاده كند. اين ويژگي براي مواقع بحراني‌ای مفيد است كه نياز به برپا بودن شبكه ضروري است. ديگر قابليت جالب توجه اين دستگاه، مجهز بودن به پروتكل‌هاي RSTP ، STP وMSTP براي تشخيص خرابي در شبكه و پشتيبان‌گيري از مسيرها و جدول‌هاي مسيريابي درون شبكه و دستگاه‌ها است. در نتيجه اين پروتكل‌ها، سوئیچ از بسته‌هاي حياتي شبكه در مقابل خرابي و قطع شدن محافظت مي‌كند و سعي دارد مسيرهاي ارتباطي شبكه را ضمانت كند.


 شكل 2: درگاه‌هاي+SFP سوئیچ DGS-3000-26T سرعت‌هاي 10 گيگابيتي را پشتيباني مي‌كنند.

همچنين اين دستگاه در مواقع بحراني با پشتيباني از پروتكل ITU-I G.8032 كه به حلقه محافظت سوئیچ معروف است، با تغيير 50 ميلي‌ثانيه در حلقه مسيرهاي ارتباطي از تداخل و اختلال در شبكه جلوگيري مي‌كند. پروتكل‌هاي 802.1AX و 802.3ad نيز براي تجميع گروهي از درگاه‌ها به منظور دسترسي به پهناي‌باند بيش‌تر و انتقال اطلاعات موازي استفاده مي‌شوند. اين ويژگي، امكان مديريت بار كاري و اشتراك‌گذاري اطلاعات روي كلاينت‌ها به صورت هم‌زمان را فراهم مي‌كند. در ادامه قابليت‌هاي تعمير و نگهداري اين سوئیچ، با استفاده از امكانات مديريتي، مي‌توان محل قطعي كابل‌هاي اترنت متصل به سوئیچ را شناسايي کرد و تشخيص داد. اين قابليت به نام CFM (سرنام Connectivity Fault Management) شناخته مي‌شود و مبتني بر پروتكل 802.1ag است. مديران شبكه با استفاده از ابزارهاي مناسب و اين قابليت مي‌توانند يك لينك را به صورت انتها به انتها بررسی کنند؛ بدون اين‌كه به قطع كردن يا برش كابل نياز باشد. اين قابليت در شركت‌هاي سرويس‌دهنده اينترنت (ISP) كه مشتريان راه دور دارند؛ بسيار كاربردي است. همچنين، با كمك قابليت DULD مي‌توان كابل‌هاي فيبر نوري را عيب‌يابي كرد و محل شكسته شدن يك فيبر نوري را يافت. مزيت اين ابزار، يافتن خرابي‌ها و قطعي‌هاي كابل‌هاي فيبر نوري درون شهري است كه به سختي عيب‌يابي می‌شوند. امكانات امنيتي سوئیچ‌هاي DGS-3000 شركت دي لينك، علاوه بر ويژگي‌هاي پايه و معمول، ویژگی‌هایی هم‌چون پشتيباني از پروتكل 802.1x، برخورداري از پنل كنترل دسترسي تحت وب (WAC2)، كنترل دسترسي آدرس‌هاي،MAC ،SSL 1/2/3 ،SSH 1/2/3 ،IP/ARP Inspection DHCP Snooping و محافظت در برابر حملات DoS و BPDU را نیز دارند. در لايه 3 نيز عمليات‌ فيلترسازي بسته‌ها صورت مي‌گيرد. 

جمع‌بندي
سوئیچ‌هاي مديريتي به راحتي در شبكه راه‌اندازي مي‌شوند. هنگامی‌که اين سوئیچ را در يك شبكه با ده كامپيوتر نصب كرديم، فقط چند ثانيه طول كشيد تا كل شبكه پيكربندي شود و كامپيوترها يكديگر را بشناسند و تبادل اطلاعات كنند. ارزيابي سرعت روي شبكه نيز قابل قبول است. روي كامپيوترهایي با دو كارت شبكه يك گيگابيتي، سرعت انتقال اطلاعات نزديك به 60 مگابايت بر ثانيه است. قابليت‌هايي مانند محافظت از درگاه‌ها در مقابل نوسانات برقي و نگهداري لينك‌ها در هنگام خرابي شبكه مزايايي هستند كه پايداري و قابل اطمينان بودن شبكه اترنت را تضمين مي‌كنند و امكان استفاده از سوئیچ در شبكه‌هاي حساس را فراهم مي‌سازند. مديران شبكه بر اساس حداكثر تعداد كلاينت‌هاي شبكه خود مي‌توانند يكي از سوئیچ‌هاي سري DGS-3000 را انتخاب كنند و البته اگر به استفاده از شبكه‌هاي 10 گيگابيتي نياز داشته باشند، بايد به سراغ سوئیچ 26TC بروند.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟