زمان تعویض وای‌فای شما فرا رسید!
نگاهی به سیستم مش وای‌فای  Tenda nova MW6
یکی از راه‌کارهای بهبود وای‌فای در ساختمان‌های بزرگ و خانه‌های چندطبقه، استفاده از سیستم‌های مش وای‌فای است. این سیستم‌ها از سال ۲۰۱۶ وارد بازار شدند و در سال 2017 به شکوفایی رسیدند. یک سیستم مش وای‌فای از چندین روتر تشکیل شده است که در نقط مختلف ساختمان نصب می‌شوند تا یک وای‌فای سراسری پایدار و سریع بدون افت سیگنال یا مکث برقرار کنند. شرکت تندا به تازگی یک سیستم مش وای‌فای جدید و پیشرفته معرفی کرده که در ادامه نگاهی به آن خواهیم انداخت:

1606683296_1_0.gif

معرفی و مشخصات

سیستم مش وای‌فای nova MW6 تندا از سه روتر مکعبی با طراحی خاص و منحصربه‌فردی استفاده می‌کند. تندا می‌گوید این سیستم می‌تواند مساحتی ۵۵۰ مترمربعی را زیر پوشش وای‌فای ببرد.
هریک از روترهای این سیستم در رده AC1200 و دو بانده هستند. روی فرکانس 2.4 گیگاهرتز با استاندارد 802.11n سرعتی 300 مگابیتی و روی استاندارد 802.11ac و فرکانس 5 گیگاهرتز نیز سرعتی 867 مگابیتی دارند. یکی از این روترها به عنوان نود اصلی یا روتر اصلی در شبکه نصب می‌شود که یک درگاه WAN و یک درگاه LAN یک گیگابیتی دارد و دو روتر دیگر به عنوان نود فرعی یا تقویت‌کننده هستند. اینترنت توسط روتر اصلی دارای درگاه WAN و قابلیت اتصال مودم روی وای‌فای به اشتراک گذاشته می‌شود. این روترها از فناوری Wave 2 که آخرین فناوری تجهیزات وای‌فای روی استاندارد 802.11ac است؛ سود برده و به فناوری‌های MU-MIMO و Beamforming مجهز هستند. این فناوری‌ها امکان برقراری لینک‌های اختصاصی با کیفیت و پر سرعت همزمان را میان دستگاه‌های شبکه و روترهای بی‌سیم میسر می‌کنند.
هریک از این روترهای بی‌سیم از دو آنتن داخلی با قدرت 3 دسی‌بل سود می‌برد و یک کلید ریستارت دارند. شکل طراحی این روترها به گونه‌ای است که می‌تواند به راحتی روی میزکار یا سطوح صاف خانه قرار گرفته و در همه جهت‌ها سیگنال‌های رادیویی را منتشر می‌کنند.
این روترها از قابلیت‌هایی مانند SSID Broadcast، DHCP Server، Port Forwarding، UPnP و ابزارهای مدیریتی بسیار ارزشمندی مانند کنترل والدین و شبکه میهمان سود می‌برند. 
یکی از ویژگی‌های سیستم مش وای‌فای تندا؛ قابلیت بازسازی و نگه‌داری لینک‌ها در شبکه است. در وای‌فای سنتی، روترهای بی‌سیم نمی‌توانند یک لینک قطع شده یا از دست رفته را دوباره برقرار و بازسازی کنند ولی روترهای مش وای‌فای تندا این قابلیت را دارند تا همیشه وای‌فای را متصل و پایدار نگه دارند و به سرعت لینک‌های شکسته شده را دوباره بازسازی کنند.
ویژگی جذاب دیگر این سیستم؛ استفاده از فناوری Seamless Roaming است. با این فناوری؛ هنگامی که یک کاربر در حال حرکت باشد؛ به محض دور شدن از یک روتر مش وای‌فای تندا، به طور خودکار به روتر دیگر متصل خواهد شد و سرعت اینترنت و شبکه او افت نمی‌کند. این ویژگی امکان موبیلیتی و تحرک شبکه را افزایش می‌دهد و کارایی سیستم بالاتر خواهد رفت.
روی این روترها چراغ‌هایی تعبیه شده است که به راحتی وضعیت شبکه و محل قرارگیری و فاصله روترها از یک‌دیگر را مشخص می‌کنند. مثلاً هنگامی که این چراغ آبی رنگ باشد، به معنای یک اتصال خوب است. رنگ زرد به معنای اتصال ضعیف و رنگ قرمز به معنای عدم اتصال روترها به سیستم یا روتر مرکزی است. بنابراین؛ نصب این روترها و یافتن محل استقرار آن‌ها در ساختمان نیز ساده و به صورت Plug and Play است.
تندا برای سیستم مش وای‌فای nova MW6 یک اپلیکیشن موبایل هم عرضه کرده است تا کاربران از راه دور و به طور ساده‌ای بتوانند تنظیمات شبکه بی‌سیم مانند دسترسی‌های شبکه میهمان یا کنترل والدین را انجام دهند. این سیستم با دستیار صوتی الکسای آمازون سازگاری دارد و می‌تواند در خانه‌های هوشمند نیز نصب و استفاده شود.

حرف آخر

اگر در خانه یا ساختمان با متراژ زیاد زندگی می‌کنید؛ اکنون وقت آن رسیده که سیستم وای‌فای سنتی خود با یک روتر بی‌سیم یا تقویت‌کننده‌های ضعیف را کنار گذاشته و از سیستم‌های مش وای‌فای مانند تندا nova MW6 استفاده کنید. این سیستم‌ها از فناوری‌ها و تکنیک‌های به‌روز و پیشرفته‌ای بهره می‌گیرند تا یک وای‌فای همیشه متصل در تمامی نقاط خانه داشته باشید.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟