بی‌سيم همگانی
بررسی اختصاصی روتر بی‌سيم LevelOne WAP-6101
روترهاي بي‌سيم مخصوص اماكن عمومي در مقایسه با روترهاي بي‌سيم خانگي يا اداري كوچك ویژگی‌های متفاوتی دارند. مثلاً از تعداد شبكه بي‌سيم بيش‌تري پشتيباني می‌کنند و امكان تعريف چندين SSID روي آن‌ها فراهم می‌شود. همچنين، بايد امنيت و كارايي بهتري از خود بروز دهند. يكي از مهم‌ترين نيازهاي كه بايد اين دسته از روترها تأمين كنند، پشتيباني از تعداد زياد كلاينت روي چندين شبكه بي‌سيم مجزا و با كنترل و دسترسي‌هاي از پيش تعريف شده است. در اين شماره مي‌خواهيم به سراغ يكي از اين روترهاي بي‌سيمي سقفي مناسب براي هتل‌ها، پاساژ‌ها، فرودگاه‌ها، سالن‌هاي كنفرانس و سالن‌هاي پذيرايي برويم؛ محصولي از شركت LevelOne.

1606683296_1_0.gif

معرفي و امكانات
LevelOne WAP-6101 روتر بي‌سيم سقفي با استاندارد 802.11n و سرعت حداكثري 300 مگابيت بر ثانيه است. فركانس كاري اين محصول 2.4 گيگاهرتز است و از دو آنتن داخلي بهره مي‌برد. اين دو آنتن داخلي امكان استفاده از فناوري MIMO 2×2 را مهيا مي‌كنند و با قدرت 3dBi مي‌توانند پوششی سراسري و گسترده‌ فراهم كنند؛ دقيقاً قابليتي كه در مكان‌هاي عمومي بدان نياز مبرم داريم. روي اين روتر بي‌سيم مي‌توان تا هشت شبكه بي‌سيم مجزا (هشت SSID متفاوت) را تعريف كرد. روي هريك از اين شبكه‌ها نیز حداكثر 16 كلاينت (كاربر يا دستگاه بي‌سيم) تعریف‌پذیر و اتصال‌پذیر است. بنابراين، در مجموع WAP-6101 حدوداً از 128 كلاينت پشتيباني می‌کند كه مي‌تواند امتياز مهمي براي اين محصول به حساب آيد. اين دستگاه روي مودهاي متعددی، از جمله اكسس‌پوينت، كلاينت، WDS، WDS تركيبي و تقويت‌كننده عمومي قابل تنظيم است. 
 استفاده از كليد WEC (سرنام Wireless Easy Connection) براي برقراري اتصال سريع شبكه بي‌سيم و سوئيچ ميان مودهاي مختلف اكسس‌پوينت در كنار پشتيباني از استاندارد 802.3af كه مخصوص دستگاه‌هاي PoE است، از دیگر ويژگي‌هاي متمايز اين روتر بي‌سيم به شمار می‌روند. قابليت PoE امكان اتصال دستگاه با كابل اترنت به روتر و استفاده از اين دستگاه براي منبع‌تغذيه به همراه انتقال اطلاعات را فراهم مي‌كند. 
شكل و شمايل محصول مورد نظر ما نيز دايره‌اي است و براي نصب بر سقف و ديوارهاي عمودي مناسب است. يك درگاه شبكه اترنت گيگابيتي به همراه سوكت برق در بخش زيرين دستگاه تعبيه شده‌اند و روكشي نازك و جداشدني روي آن‌ها قرار دارد (شكل1).


 شكل 1: درگاه شبكه اترنت گيگابيتي در بخش زيرين روتر بي‌سيم سقفي LevelOne WAP-6101 قرار دارد. 

در آزمايش‌هايي كه ما انجام داديم كار با كابل‌هاي شبكه، برق و همچنین جداسازي و اتصال مجدد آن‌ها به دستگاه كمي سخت به نظر مي‌رسد. شركت لول‌وان مي‌توانست اين درگاه‌ها را در بخش‌هاي كناري و روي محيط دايره‌اي شكل اكسس‌پوينت قرار دهد كه البته از زيبايي كنوني دستگاه كاسته مي‌شد. لول‌وان فرض كرده است كاربران ابتدا كابل‌ها را به اكسس‌پوينت متصل كرده و بعد آن را روي سقف يا ديوار نصب مي‌كنند. بخش جلویی روتر كه رو به كاربر است شامل چراغ‌هاي وضعيت، شبكه‌بي‌سيم و شبكه اترنت است و در كنار آن‌ها كليدهاي WEC/Reset ديده مي‌شود. با توجه به كاربري اين روتر كه براي مراكز عمومي با تعداد زياد دستگاه بي‌سيم است، سعي شده است که از افزودن درگاه‌هاي شبكه، درگاه USB و كليدهاي اضافه ديگر خودداري شود. حتي كليد WPS نيز حذف شده و اين قابليت به صورت نرم‌افزاري در پنل مديريتي دستگاه تعبيه شده است. 

نصب و پنل مديريتي
مطمئن باشيد براي راه‌اندازي و پيكربندي WAP-6101 كار آساني پيش رو داريد و ابداً سخت نخواهد بود. با روشن شدن دستگاه، هشت شبكه بي‌سيم پيش‌فرض (SSID) ظاهر مي‌شوند. بعداً مي‌توان تك‌تك آن‌ها را بازتعريف و نام‌گذاري كرد و براي هريك رمزعبور مناسبي انتخاب كرد. همچنين مي‌توان كلاينت‌هاي مختلف را روي اين شبكه‌هاي بي‌سيم تعريف كرد. پنل مديريتي تحت وب دستگاه روي پروتكل HTTP نيز كاربرپسند است و رويكرد ساده‌اي دارد (شكل 2). بسيار راحت مي‌توان امكانات و تنظيمات مورد نياز را به دستگاه اعمال كرد و از اين طريق مديريت دستگاه را برعهده گرفت. روي اين پنل امكانات پيشرفته‌اي مانند Transmit power ،AP Isolation، TX Rates و WMM Capable فراهم شده است.


 شكل 2: پنل مديريتي تحت وب دستگاه كاربرپسند است و تنظيمات زيادي، به‌خصوص براي شبكه‌هاي بي‌سيم، دارد.

ارزيابي و آزمايش
براي اين دستگاه دو آزمايش با نرم‌افزارهاي inSSIDer و Performance Test 8.0 PassMark در نظر گرفتيم. با نرم‌افزار inSSIDer مي‌توان قدرت آنتن‌دهي دستگاه را در موقعيت‌ها و مسافت‌هاي گوناگون سنجید و فهميد که توان و محدوده پوشش‌دهي آن‌ها تا چه اندازه است. با نرم‌افزار Performance Test 8.0 PassMark نيز مي‌توان سرعت انتقال اطلاعات ميان روتر و يك دستگاه ديگر (برای نمونه يك نوت‌بوك) را در شرايط مختلف ارزيابي كرد. براي اطمينان از نتايج، آزمون‌ها در شرايط مختلف تكرار شدند و به جز دو دستگاه روتر و نوت‌بوك، دستگاه ديگري در شبكه فعاليت نكرد. همچنين، براي افزايش كارايي روتر، سعي كرديم خلوت‌ترين باند فركانسي در منطقه را بیابیم و آزمون‌هاي را روي آن برگزار كنيم. محيط آزمايش 100 متري با چندين ديوار حایل و بدون فضاي باز بود و روتر در يك سالن 50 متري بدون حفاظ قرار داده شد. شكل 3، قدرت سيگنال‌دهي دستگاه را از فاصله دو متري تا 15 متري نشان مي‌دهد.


 شكل 3: نتايج آزمايش‌هاي صورت گرفته روي اين دستگاه نشان مي‌دهد سيگنال‌دهي قدرتمندي، به خصوص در فواصل نزديك دارد.

با نگاهي سريع به اين نمودار درمي‌يابيم که در فواصل نزديك سيگنال‌ها بسيار قدرتمند‌ند و با دور شدن از روتر به سرعت ضعيف نمي‌شوند. در فاصله 10 متري قدرت سيگنال‌ها منفي 60 است، در حالي كه در روترهاي بي‌سيم معمولي بايد اين عدد بالاي منفي 70 باشد. حتي در فاصله 15 متري نيز قدرت سيگنال‌ها منفي 68 است كه بسيار عالي است. اين مزيت موجب مي‌شود كه سرعت اتصال به اينترنت در نزديكي‌‌هاي چند 10 متري روتر بسيار بالا رود و شبكه بي‌سيم قدرتمند باشد. در ارزيابي‌هاي سرعت، در فاصله دو متري اطلاعات به طور ميانگين با سرعت 52 مگابيت بر ثانیه و در فواصل 5 و 7 متري، اين سرعت به 45 مگابيت بر ثانیه مي‌رسد. اين ميزان از سرعت با در نظر گرفتن عمومي بودن شبكه بي‌سيم، پذیرفتنی است. 

جمع‌بندی
همان‌طور كه انتظار داشتيم، در طراحي اين روتر/اكسس‌پوينت بي‌سيم، بر قابليت‌هاي راه‌اندازي شبكه‌هاي بي‌سيم عمومي و اتصال تعداد زيادی كاربر و دستگاه، تأكيد شده است و قابليت‌هايي فراهم شده است تا بتوان از اين دستگاه در مراكز عمومي استفاده كرد. سيگنال‌دهي قدرتمند WAP-6101 در فواصل نزديك و بهره‌گيري از هشت شبكه بي‌سيم مجزا، مزاياي خوبي هستند كه در كنار قيمت مناسب، مي‌توانند نظر مشتري را جلب كنند.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟