گام به گام تا رسیدن به یک شبکه ایده‎ال
چگونه روتر بی‌سیم خود را تنظیم و بهینه سازی کنیم (بخش اول)
تنظیمات پایه و اولیه روی اغلب روترها در خود کارخانه انجام می‎شود تا کارها تا حد ممکن ساده گردد. اما حتی اگر شما همه چیز را به راحتی متصل کرده باشید و شبکه شما کار هم بکند به این معنا نیست که عملکرد و امنیت شبکه شما به همان خوبی است که باید باشد. اگر می‎خواهید بهترین عملکرد ممکن را از شبکه وای‎فای خانگی خود دریافت کنید این مراحل ساده تنظیمات روتر را دنبال كنيد.

فراتر از تنظیمات پایه

اگر تا به حال یک کامپیوتر جديد خریده باشید، می‎دانید که مراحل راه اندازی آن بیشتر از خارج کردن آن از جعبه و روشن کردنش زمان می‎برد. همین موضوع در مورد روتر خانگی شما نیز صادق است. این روزها راه اندازی یک شبکه خانگی امری اجتناب ناپذیر است، اما قرار هم نیست انجام این کار به معضلی حل نشدنی تبدیل شود. سازندگان سخت افزار بیش از گذشته مراحل سرهم کردن یک شبکه خانگی را برای کاربران معمولی راحت کرده‎اند. درگاه‎های روترهای جدید به خوبی برچسب گذاری شده‎اند و در برخی موارد با استفاده از نشانه گذاری‎های رنگی کار کاربران را برای اتصال قطعات ساده‎تر می‎کنند. تنظیمات پایه و اولیه روی اغلب روترها در خود کارخانه انجام می‎شود تا کارها تا حد ممکن ساده شود. تولیدکنندگان تجهيزات شبکه برای هر چه ساده‎تر شدن ساخت شبکه سیستم‎های وای‎فای مش (زنجيره‎ای) مثل Eero  و Google Wifi را پیشنهاد می‎کنند که با استفاده از اپلیکیشن‎های یکپارچه کاربرپسند یک شبکه پرسرعت با کاربری فوق العاده راحت را ارائه می‎کنند.

اما این که شما همه چیز را به راحتی متصل کرده باشید و شبکه شما کار هم بکند به این معنا نیست که عملکرد و امنیت شبکه شما به همان خوبی است که باید باشد. مراحل ارائه شده در ادامه این مقاله که به دو بخش تقسیم شده را دنبال کنید تا بتوانید روتر بی‎سیم خود را به بهترین شکل پیکربندی کرده و شبکه بی‎سیم خود را بهینه سازی کنید.

مطلب پیشنهادی

چگونه رمزعبور وای‎فای را در ویندوز پیدا کنیم؟
به جمع هکرهای کلاه سفید خوش آمدید!

یک روتر مناسب انتخاب کنید

قلب شبکه خانگی شما را روتر آن تشکیل می‎دهد، بنابراین بهتر است قبل از تصمیم گیری در مورد خرید آن کمی‎ بیشتر تحقيق کنید. در سایت شبکه انواع مختلفی از روترها معرفی شده است که با مقايسه آنها می‎توانید اطلاعات مفیدی کسب کرده و برای خرید آنهایی را که بیشتر مناسب کار شما است انتخاب کنید.

بر اساس عمر روتر فعلی شما لزوما لازم نیست یک سخت افزار جدید تهیه کنید. اما اگر بیشتر از چند سال از عمر روتر شما می‎گذرد برای تامین امنیت ممکن است تنها از استاندارد WEP پشتیبانی کند که در این صورت باید آن را تعویض کنید. WEP دیگر از امنیت کافی برخوردار نیست.

بعضی از خدمات دهندگان اینترنت به جای مودم معمولی روترهایی را به مشتريان خود ارائه می‎کنند که اغلب این مدل‎ها از قابلیت‎های پایه و محدودی برخوردار هستند و دسترسی به تنظیمات از پیش تعریف شده آنها برای کاربران عادی دشوار است. بنابراین بهتر است به جای استفاده از آنها روتر مورد نظر خود را خریداری کنید.

آن‎لاین شوید

حالا که روتر مناسب را انتخاب کردید باید آن را وصل کرده و به اینترنت متصل شويد. اگر خدمات دهنده اینترنت شما در زمان فعال سازی سرویس اینترنت یک مودم به شما داده باشد کار خیلی راحت‎تر است. تنها کافی است این مراحل را دنبال كنيد:

 • مودم را خاموش كنيد
 • کابل اترنت مودم را از کامپیوتر جدا کنید
 • این کابل را به پورت WAN یا internet روتر جدید خود متصل کنید
 • مودم را روشن کنید (یک یا دو دقیقه صبر کنید)
 • حالا روتر خود را روشن کنید (یک یا دو دقیقه صبر کنید)
 • حالا از یک کابل اترنت دیگر برای اتصال کامپیوتر به پورت LAN روتر استفاده کنید و
 • کامپیوتر خود را روشن کنید

به طور پیش فرض اغلب روترهای مصرفی به شکلی تنظیم شده‎اند تا از DHCP برای اختصاص دادن خودکار یک آدرس ای‎پی به کامپیوتر شما استفاده کند، بنابراین اگر همه چیز به خوبی پیش رفته باشد شما حالا باید آن‎لاین باشید.

اگر خدمات دهنده اینترنت به جای مودم یک روتر به شما داده باشد مراحل کار کمی‎ پیچیده‎تر می‎شود. اول شما باید روتر شرکت اینترنت خود را دوباره پیکربندی کنید تا قبل از اتصال به روتر جدید در حالت bridge عمل کند. حالت bridge به این معنا است که روتر قدیمی‎ هیچ کاری با ترافیک شبکه انجام نمی‎دهد و تنها آن را برای پردازش بعدی به روتر جدید منتقل می‎کند. بعد از این که مورد اول را در وضعیت bridge قرار دادید تنها کافی است مراحل بالا را دنبال كنيد تا روتر جدید به اینترنت متصل شود.

دسترسی به کنسول مدیریتی

بعد از این که روتر و کامپیوتر شخصی به طور فیزیکی به یک دیگر متصل شدند شما می‎توانید تنظیمات روتر خود را سفارشی سازی کنید. اغلب روترها از طریق مرورگر وب مدیریت می‎شوند و برای دسترسی به رابط کاربری آن باید از یک آدرس ای‎پی، حساب کاربری مدیریتی و کلمه عبور پیش فرض استفاده کنید. این آدرس ای‎پی پیش فرض بر اساس سازنده دستگاه متفاوت است، بنابراین برای‎پیدا کردن آن به دفترچه راهنما یا وب‎سایت سازنده روتر خود مراجعه کنید. بعد از به دست آوردن این اطلاعات دسترسی به کنسول مدیریتی راحت است.

 • مرورگر خود را باز کنید. مهم نیست که از چه مرورگری استفاده می‎کنید
 • آدرس ای‎پی روتر را که چیزی شبیه به 192.168.0.1 است در نوار آدرس مرورگر وارد کرده و کلید اینتر را فشار دهید
 • با این کار صفحه ورود به تنظیمات روتر را مشاهده خواهید کرد که از شما می‎خواهد نام کاربری و کلمه عبور پیش فرض مدیریتی را وارد کنید. بعد از وارد کردن این اطلاعات دوباره کلید اینتر را فشار دهید تا به کنسول مدیریتی وارد شوید

مطلب پیشنهادی

چگونه بفهمیم یکی از همسایه‌ها به وای‌فای ما وصل شده است + راه‌حل

کلمه عبور را تغییر داده و میان افزار را به‎روزرسانی کنید

اولین کاری که باید انجام دهید این است که کلمه عبور پیش فرض را تغییر دهید. باقی نگه داشتن کلمه عبور پیش فرض امنیت کل شبکه شما را به خطر انداخته و روتر شما را در دسترس همگان قرار می‎دهد.

کار بعدی که باید انجام دهید این است که مطمئن شوید روتر شما آخرین نسخه از میان افزار منتشر شده توسط سازنده را اجرا می‎کند. از آنجا که شما نمی‎دانید چه مدت از تاریخ تولید این محصول می‎گذرد، این کار میان افزار روتر شما را به‎روز نگه می‎دارد. به‎روزرسانی مزایای زیادی از جمله رفع مشکلات بالقوه احتمالی و افزایش سطح امنیت دستگاه را به همراه دارد.

با DHCP آدرس‎های ای‎پی خود را مدیریت کنید

حالا نوبت آن رسیده تا بخش LAN روتر را پیکربندی کنید. همان‎گونه که قبلا اشاره شد DHCP که وظیفه مدیریت تمام آدرس‎های ای‎پی شبکه شما را برعهده دارد معمولا به طور پیش فرض روی اکثر مودم‎های مصرفی فعال است. روتر شما از یک شناسه عددی به نام آدرس ای‎پی برای شناسایی کامپیوتر شما و مسیر یابی درست ترافیک شبکه استفاده می‎کند.

اگر کامپیوتر یا دستگاه موبایل از قبل آدرس ای‎پی نداشته باشد، یک آدرس از سرور DHCP شبکه درخواست می‎شود. سرور DHCP از بین مجموعه‎ای از آدرس‎ها یک آدرس ای‎پی را انتخاب می‎کند (که Scope نامیده می‎شود) و آن را به دستگاه مورد نظر اختصاص می‎دهد. وقتی ارتباط این دستگاه با شبکه قطع شد و یا مدت زمان مشخصی سپری شد این آدرس ای‎پی به مجموعه DHCP بازگردانده می‎شود.

بعضی از دستگاه‎های خاص مثل سرورها و چاپگرها باید همیشه یک آدرس ای‎پی یکسان داشته باشند و نباید آدرس آنها در فواصل معین تغییر کند. اگر با چنین وضعیتی روبرو شدید باید یک آدرس ای‎پی ثابت برای این دستگاه تعریف کنید. برای ایجاد مجموعه آدرس‎های ای‎پی از طریق DHCP مراحل زیر را انجام دهید:

 • به کنسول مدیریتی روتر وارد شده و به دنبال بخش LAN Setup (یا چیزی شبیه به این) بگرديد. در اینجا باید IP address و subnet mask بخش LAN خود به همراه قسمت مربوط به سرور DHCP را مشاهده کنید.
 • یک طیف از آدرس‎های ای‎پی برای استفاده سرور DHCP مشخص کنید. فرض می‎کنیم آدرس ای‎پی روتر شما 192.168.0.1 است و شما می‎خواهید 50 آدرس ای‎پی در مجموعه آدرس‎های DHCP شما وجود داشته باشد. برای این کار شما می‎توانید آدرس ای‎پی شروع را 192.168.0.2 و آدرس پایانی را 192.168.0.51 تعیین کنید.

در قسمت دوم این مقاله به سایر بخش‎های مورد نیاز برای تنظیم و پیکربندی روتر خواهیم پرداخت.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

 • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

 • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟