شماره پلاک دستگاه موبایل من
IMEI چیست و چه کاربردی دارد؟
شماره IMEI در دستگاه‌های موبایل نشان دهنده هویت این دستگاه برای شناسایی آن در شبکه مخابراتی است و این شماره شناسه به طور پیش فرض توسط سازنده این دستگاه تعیین می‌‌شود. هدف اصلی IMEI این است که دستگاه شما را به یک شماره شناسه منحصر به فرد مجهز کند. بنابراین در عمل، IMEI بسیار شبیه به شماره پلاک خودرو است و نباید شماره آن را تغییر داد.

شماره IMEI چیست؟

شناسه بین المللی تجهيزات موبایل یا IMEI (سرنام The International Mobile Equipment Identity) یک شناسه عددی منحصر به فرد برای تمام دستگاه‌های موبایل است. این شماره کمک می‌کند تا دستگاه‌ها از یکدیگر تمیز داده شوند. برای مثال، اگر شما دستگاه خود را برای تعمیر ببرید، آنها از آن برای تشخیص دادن آن از میلیون‌ها تلفن دیگر استفاده می‌کنند.

یک شماره استاندارد IMEI از یک رشته 14 رقمی‌ به همراه یک رقم پانزدهم برای شناسایی کل رشته تشکیل شده است. همچنین یک رقم احتمالی شانزدهم نیز وجود دارد که شامل اطلاعاتی در مورد نسخه نرم افزار دستگاه است که به عنوان IMEISV شناخته می‌شود.

از سال 2004 شماره IMEI به فرمت AA-BBBBBB-CCCCCC-D تغییر شکل داد. بخش‌های A و B تحت عنوان Type Allocation Code (TAC) شناخته می‌شود. قسمت TAC از IMEI سازنده و مدل دستگاه را مشخص می‌کند. برای مثال، کد TAC گوشی Google Pixel شامل 35-161508 و کد iPhone 6s رقم 35-332907 است.

بعضی از مدل‌ها بسته به نسخه بازتوليد، محل تولید و عوامل دیگر چند TAC دارند. برای مثال iPhone 5C پنج کد TAC مختلف دارد.

قسمت C که از شش رقم تشکیل شده شماره سریال منحصر به فرد دستگاه شما را نمایش می‌دهد و سازنده گوشی است که آن را تعیین می‌کند. قسمت D از شماره IMEI نیز یک رقم شناسایی است که روی بسته بندی نمایش داده می‌شود تا از ثبت اشتباه IMEI جلوگیری کند، اما به عنوان بخشی از IMEI ثبت شده به حساب نمی‌آید.

هر چند شماره IMEI بدون شک یک شناسه مهم است، اما تنها الزام نظارتی برای تلفن هوشمند شما نیست. تولید کنندگان باید مقررات هر منطقه‌ای که می‌خواهند دستگاه‌های خود را در آن بفروشند را رعایت کنند.

پیدا کردن شماره IMEI

چند روش وجود دارد که شما می‌توانید از آن برای پیدا کردن IMEI دستگاه خود استفاده کنید. متداول‌ترین روش رفتن به اپلیکیشن شماره گیری دستگاه و فشردن کلیدهای *#06# است. با این کار IMEI روی صفحه نمایش ظاهر می‌شود.

در دستگاه‌های اندروید و iOS نیز می‌توانید در بخش تنظیمات IMEI را پیدا کنید. در iOS به بخش Settings > General > About برويد تا IMEI نمایش داده شود. برای کپی کردن شماره IMEI تنها کافی است انگشت خود را روی آن نگه دارید. محل IMEI در دستگاه‌های اندروید متفاوت است اما رفتن به Settings > About Phone باید این شماره را نمایش دهد.

اگر نمی‌توانید به دستگاه خود دسترسی پیدا کنید، روش‌های دیگری نیز برای پیدا کردن IMEI وجود دارد. معمولا روی بسته بندی دستگاه برچسبی وجود دارد که IMEI را نمایش می‌دهد. اگر باتری دستگاه شما قابل تعویض باشد، معمولا زیر محل قرارگیری باتری شماره IMEI حک می‌شود. پشت بعضی از دستگاه‌ها نیز IMEI چاپ شده است. در بعضی دستگاه‌های دیگر مثل iPhone 6s و بالاتر، شماره IMEI در محل قرارگیری سیم کارت حک شده است.

اما اگر می‌خواهید یک دستگاه جدید (به ویژه دست دوم) خریداری کنید و قصد دارید وضعیت آن را بررسی کنید به سایت https://www.imei.info بروید و شماره IMEI این گوشی را در آن وارد کنید. این ابزار رایگان اطلاعاتی در مورد این دستگاه به همراه خدماتی مثل بررسی بلک لیست در اختیار شما قرار می‌دهد.

از شماره IMEI برای چه کاری استفاده می‌شود؟

هدف اصلی IMEI این است که دستگاه شما را به یک شماره شناسه منحصر به فرد مجهز کند. بنابراین در عمل، IMEI بسیار شبیه به شماره پلاک خودرو است و نباید شماره آن را تغییر داد.

معمولا خدمات دهنده شبکه مخابراتی شما از شماره سیم کارت و شماره IMEI شما برای فعال کردن خدمات خود استفاده می‌کنند. اگر دستگاه شما گم یا دزديده شود، می‌توانید با خدمات دهنده خود تماس بگیرید تا شماره IMEI دستگاه شما را مسدود کرده و از اتصال آن به شبکه جلوگیری کند. همچنین خدمات دهنده شما می‌تواند با شبکه‌های دیگر تماس گرفته و از آنها بخواهد این دستگاه را مسدود کنند.

مراجع قانونی نیز اغلب سوابق گوشی‌های گم شده و احیا شده را بر اساس IMEI آنها نگهداری می‌کند. از آنجا که دلیل موجه‌ای برای تغییر IMEI یک دستگاه وجود ندارد، در خیلی از مناطق تغییر آن جرم محسوب می‌شود.

هر چند تغییر IMEI یک دستگاه غیرقانونی است اما این کار انجام می‌شود. به ویژه سارقان سعی می‌کنند شماره‌های مسدود نشده را پیدا کرده و آن را به دستگاه‌های دزديده شده اضافه کنند تا بتوان دوباره از آنها استفاده کرد. به همین دلیل است که توصیه می‌شود هرگز شماره IMEI خود را به صورت آن‌لاین به اشتراک نگذارید تا از آن توسط دیگران سوء استفاده نشود.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟