ویژه توسعه دهندگان اپلیکیشن موبایل
۷ ابزار آزمایشی که هر توسعه‌دهنده اپلیکیشن موبایل باید با آن آشنا باشد
آزمايش اپلیکیشن موبایل بیش از گذشته در بین توسعه دهندگان و آزمايش کنندگان محبوبیت پیدا کرده است. در مرحله آزمايش شما به یک نرم افزار آزمایش مناسب نیاز خواهید داشت که با دقت کامل و در کوتاهترین زمان بهترین نتایج را در اختیار شما بگذارد. هر چند در برخی موارد ابزارهای خودکار در مقايسه با افرادی که وظایف انجام آزمايشات اپلیکیشن موبایل را برعهده دارند نتایج قابل قبولی را ارائه نمی‌کنند، اما شما به عنوان یک توسعه دهنده اپلیکیشن موبایل با در اختیار داشتن ابزارهای آزمایشی مناسب می‌توانید به طور کارآمد و به راحتی فرآيند آزمايش را از آزمایش ارتباطات تا شناسایی باگها مدیریت کنید.

1606683296_1_0.gif

در انتخاب یک ابزار آزمايش اپلیکیشن موبایل عوامل متعددی وجود دارد که شما باید در نظر داشته باشید تا بتوانید یک انتخاب درست داشته باشید. برخی از این عوامل شامل انتخاب پلت فرم پشتیبانی شده، الزامات کد منبع و ایجاد امنیت، ثبت نتایج و خطاها، الزامات بازسازی نرم افزار، آزمایش مداوم، توانایی ادغام سیستم‌های ردیابی باگ ثالث معروف و عوامل دیگر است. وقتی این عوامل به طور کامل مورد ملاحظه قرار بگیرند شما می‌توانید ابزارهای آزمایش مناسب را انتخاب کنید. در ادامه با برخی از این ابزارهای آزمایشی آشنا خواهید شد که هر توسعه دهنده اپلیکیشن موبایل باید از آنها آگاه باشد.

1. Xcode

این یک محیط نرم افزاری توسعه یافته است که معمولا برای OS X و iOS استفاده می‌شود. عمدتا از Xcode برای مشاهده آنی لاگ‌ها و استخراج لاگ کرش استفاده می‌شود. شما همچنین می‌توانید برای کارآمدتر شدن آزمايشات خود مصرف باتری و حافظه را نیز با استفاده از Xcode اندازه گیری کنید. از آنجا که این ابزار با قابلیت ناوبری خود امکان حرکت، ویرایش و اجرای آزمايشات را به شیوه‌ای بسیار راحت فراهم می‌کند، شما به عنوان یک توسعه دهنده اپلیکیشن موبایل حتما به آن نیاز خواهید داشت. علاوه بر این‌ها، این ابزار امکان بارگذاری CPU و ایجاد مکان جعلی GPS را نیز فراهم می‌کند.

2. Postman – REST Client

Postman – REST Client یک ابزار آزمايش اپلیکیشن موبایل است که معمولا از آن در مراحل اولیه توسعه اپلیکیشن استفاده می‌شود. به این ابزار بیشتر زمانی احتیاج پیدا خواهید کرد که یک بیلد در دسترس نیست اما امکان تست پردازش داده‌ها توسط سرور اپلیکیشن  وجود دارد. این ابزار عمدتا یک دیباگر برای سرویس‌های وب محسوب می‌شود. Postman – REST Client به عنوان یک افزونه برای مرورگرهای کروم و فایرفاکس عمل می‌کند. در آزمايش اپلیکیشن موبایل به شما اجازه می‌دهد درخواست های HTTP (Hypertext Transfer Protocol) و API (Application Program Interface) را آزمایش کنید. Postman Cloud نیز یک راهکار برای آزمايش API امن است.

3. (Log Viewer (Logcat

Log Viewer (Logcat) یک ابزار آزمايش است که عمدتا برای محیط اندروید استفاده می‌شود. این نرم افزار طراحی شده تا لاگ‌های سیستمی‌ دستگاه‌های موبایل را ارسال کند و معمولا در حین آزمايش فراخوانی می‌شود. از آنجا که این ابزار توانایی بازتوليد کرش، مستقر سازی اپلیکیشن و ارسال لاگ‌ها به ایمیل شما را دارد برای شما بسیار کارآمد خواهد بود. علاوه بر این، Logcat برخلاف سایر ابزارها نیازی به اتصال به کامپیوتر ندارد و به همین دلیل استفاده از آن در آزمايشات آسان و راحت است.

4. (Far Manager (Windows

این یک نرم افزار آزمايش اپلیکیشن موبایل است که به عنوان یک کنسول مدیریت فایل برای سیستم عامل‌های ویندوز مایکروسافت عمل می‌کند. از آنجا که این ابزار قابلیت جستجوی لاگ بعد از همگام سازی با iTunes و همچنین پیدا کردن و ضمیمه کردن لاگ‌های مورد نیاز به دستگاه ورودی را فراهم می‌کند به یک ابزار مورد نیاز برای توسعه دهندگان اپلیکیشن موبایل تبدیل شده است. همچنین امکان کار در حالت متنی و فراهم سازی یک رابط ساده برای انجام وظایف مختلف از دیگر قابلیت‌های Far Manager است. امکان سفارشی سازی در این ابزار نیز به راحتی قابل انجام است. برای مثال، ناوبری فایل در آن با استفاده از برجسته سازی توسط رنگ و مرتب سازی در دسته‌های جداگانه قابل انجام است. علاوه بر این، Far Manager با قابلیت انعطاف پذیری بسیار بالای خود امکان استفاده از ماژول‌های DLL مثل FTP client و پشتیبانی از آرشیو را فراهم می‌سازد.

5.  Testflight App

Testflight App به توسعه دهندگان اجازه می‌دهد تا اپلیکیشن‌های خود را روی دستگاه‌های iOS, tvOS و watchOS نصب و آزمايش کنند. همچنین امکان استفاده از Testflight روی حداکثر 10 دستگاه و آزمايش چند اپلیکیشن از چند توسعه دهنده به طور همزمان نیز وجود دارد. این باعث می‌شود تا این اپلیکیشن اداره وظایف بسیار زیادی را به راحتی و به طور موثری انجام دهد. شما به عنوان یک توسعه دهنده اپلیکیشن موبایل، به ویژه اگر در پلتفرم iOS فعالیت می‌کنید به این ابزار نیاز خواهید داشت.

6. Android Debug Bridge Screenrecord

به عنوان بخشی از SDK اندروید، ابزار Android Debug Bridge به شما اجازه می‌دهد با یک شبیه ساز یا دستگاه متصل شده ارتباط برقرار کنید. این یک خط فرمان چند منظوره و یک سرویس دهنده کلاینت – سرور است. ADB برای نصب و دیباگ اپلیکیشن‌ها و دسترسی به پوسته Unix که انواع مختلفی از فرامین را روی یک شبیه ساز یا دستگاه متصل شده اجرا می‌کند بسیار مناسب است. در صورتی که قصد آزمايش دستگاه‌ها در سیستم عامل اندروید را دارید این ابزار مناسب کار شما است.

7. Fiddler

Fiddler (HTTP – Proxy Fiddler) این امکان را فراهم می‌کند تا ترافیک یک ماشين محلی و ترافیک دستگاه‌های راه دور را تحت نظر داشته باشید. این یک دیباگر پراکسی وب است که می‌تواند تمام ترافیک HTTP بین یک کامپیوتر و اینترنت را جمع آوری کند. Fiddler همچنین قادر است تا یک گواهی ریشه روی یک دستگاه موبایل برای مشاهده ترافیک HTTPS هم در مرورگر و هم اپلیکیشن‌های موبایل صادر کند. عموما از Fiddler برای دیباگ وب، آزمايش امنیت، آزمايش عملکرد و ثبت ترافیک HTTP استفاده می‌شود.

علاوه بر این‌ها، ابزارهای متعدد دیگری برای آزمایش اپلیکیشن موبایل وجود دارد. مهم است بدانید که انتخاب و استفاده مداوم از یک طرح آزمایش قابل اطمینان موفقیت و بازدهی یک محصول را تضمين می‌کند. با این تعداد بسیار بالا از اپلیکیشن‌های موبایل تولید شده و دانلود آنها توسط کاربران سراسر جهان، توسعه دهندگان اپلیکیشن موبایل باید یک استراتژی مشخص برای آزمایش این اپلیکیشن‌ها داشته باشند. آزمايش اپلیکیشن موبایل باید با به چالش کشیدن شما مهارت‌های فنی شما را گسترش دهد. شما باید بتوانيد توجه دقیقتری به جزئیات داشته باشید و با دقت بیشتری کار خود را انجام دهید.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟