کشف راز پشت پرده اطلاعات نامرئی شناور در هوا
چگونه ترافیک شبکه وای‎فای را روی یک دستگاه آندرويدی مشاهده کنیم
تحت نظر قرار دادن یا به دست آوردن میزان ترافیک رد و بدل شده روی یک شبکه وای‎فای از طریق یک تلفن هوشمند یا تبلت نیز امکان‌پذیر است. صحبت بر سر پیدا کردن سیگنال‎های وای‎فای یا برنامه‎هایی که از آنها برای تعیین میزان ترافیک مصرفی مورد استفاده قرار می‎گیرند نیست، بلکه منظور به دست آوردن اطلاعات کامل یک شبکه است که با جمع‌آوری پکت‎های منتشر شده از یک شبکه با استاندارد 802.11 به دست می‎آید. به جای به دست آوردن این اطلاعات از طریق کامپیوتر شخصی یا لپ‌تاپ، شما می‎توانید به راحتی و در حال حرکت به کمک تلفن یا تبلت خود این اطلاعات را جمع آوری کنید.

اطلاعات به دست آمده از ترافیک یک شبکه وای‎فای به شما کمک می‎کند تا امکان عیب‌یابی پیشرفته ارتباطی شبکه بی‎سیم را داشته باشید و یا مشکلات مربوط به عملکرد یک شبکه را برطرف کنید. از این اطلاعات همچنین می‎توان برای بررسی سطح امنیت، آزمايش میزان نفوذپذیری و آموزش هک اخلاقی استفاده کرد.

مطلب پیشنهادی: ده روش ساده افزایش سرعت شبکه‌های وای‌فای خانگی

با انجام این آزمايشات شما درک دقیق‎تر و عمیق‎تری نسبت به میزان آسيب‌پذیری یک شبکه به دست خواهید آورد. همچنین با بررسی این اطلاعات درک بهتری از ماهيت پکت‎های داده و اطلاعاتی که دستگاه‎ها و برنامه‎ها با هم تبادل می‎کنند، خواهید داشت.

نمونه‎ای از اطلاعات به دست آمده از پکت‎های توسط برنامه Intercepter-NG

با وجودی که اغلب برنامه‎های ردگیری شبکه تنها روی دستگاه‎های روت شده کار می‎کنند، اگر شما هنوز دستگاه آندرويد خود را آنلاک نکرده‎اید می‎توانید از برنامه رایگان tPacketCapture استفاده کنید. این برنامه امکان شناسایی پکت‎های مبادله شده را بدون نياز به اجازه دسترسی به ریشه و با استفاده ازVPN Service سیستم‌عامل آندرويد انجام می‎دهد. این برنامه با عملکردی بسیار ساده پکت‎ها را داخل یک فایل با فرمت PCAP  ذخیره می‎کند و شما می‎توانید محتوای آن را بعدا از طریق یک برنامه دیگر و یا با انتقال آن به کامپیوتر شخصی مشاهده کنید. نسخه پیشرفته tPacketCapture  (با قیمت 10.71 دلار) امکان اضافه کردن فهرستی از برنامه‎های خاص را در اختیار شما قرار می‎دهد، بنابراین شما می‎توانید با توجه به نیاز خود تنها اطلاعات مربوط به پکت‎های یک برنامه خاص را جمع آوری کنید.

برنامه دیگری که نیاز به دستگاه روت شده ندارد، یک برنامه رایگان با نام Wi-Fi PCAP Capture  از Kismet است. اما این برنامه نیاز به ملزومات خاص بیشتری دارد و حتما باید با نوع خاصی از یک آداپتور وای‎فای خارجی مورد استفاده قرار گيرد. این برنامه همچنین به یک کابل OTG برای تبدیل Micro-USB به USB Type A نیز نیاز دارد.

اگر دستگاه آندرويد شما روت شده است، می‎توانید از برنامه‎های بیشتری که برای این منظور تهیه شده‎اند استفاده کنید.  Shark for Root و SniffDroid دو برنامه ساده رایگان برای ردگیری شبکه‎های وای‎فای هستند. مثل دو برنامه معرفی شده قبلی، هر دوی این برنامه‎ها برای مشاهده پکت‎ها نیاز به یک برنامه دیگر برای باز کردن فایل‌های PCAP دارند.

بعضی از برنامه‎های ردگیری امکان اسکن یک شبکه یا هاست را نیز فراهم می‎کنند. در این عکس نمونه‎ای از این قابلیت در برنامه Intercepter-NG به تصویر کشیده شده است.

 Intercepter-NGWiFinspectو Dr Network سه برنامه رایگان دیگر در این زمینه هستند که می‎توانید از آنها استفاده کنید. Intercepter-NG همچنین یک اسکنر شبکه را نیز در اختیار شما قرار می‎دهد تا بتوانید دستگاه‎های متصل به آن شبکه را نیز شناسایی کنید. یک جستجوگر کوکی نیز برای ربودن اطلاعات لاگین حساب‎های کاربری در این برنامه گنجانده شده است. برنامه WiFinspect نیز یک گزینه برای جستجوی شبکه از طریق اسکن پورت، اکسس‌پوینت و دیگر گزینه‎های پیمایشی، میزان آسيب‌پذیری یک شبکه و ابزارهای پایه شبکه مثل Traceroute  و Ping را در اختیار شما قرار می‎دهد. برنامه Dr Network نیز ابزارهای معمول شبکه مثل Ping, Netcfg, Netstat, Tcpdump, Ifconfig, ARP Cache, IP Routing Table و IP Locator را به شما ارائه می‎کند.

WiFinspect یکی از معدود برنامه‎های رایگانی است که امکان بررسی میزان آسيب پذیری شبکه را نیز فراهم می‎کند.

دو برنامه غیر رایگان دیگر نیز به نام‎های bitShark (به قیمت 2.99 دلار) و  Wi.cap. Network sniffer Pro (به قیمت 15 دلار) وجود دارد که تنها روی دستگاه‎های روت شده کار می‎کنند. هر دوی آنها تنها امکان بررسی پکت را فراهم می‎کنند، اما به نسبت برنامه‎های رایگان از رابط های کاربری کاربردی‎تر و کاربر پسندتری برخوردار هستند. در صورتی که قصد داشته باشید پکت‎های رد و بدل شده را روی یک دستگاه آندرويدی مشاهده و تجزیه تحلیل کنید، این برنامه‎ها می‎توانند برای شما مفید باشند، لازم به ذکر است که شما همچنان می‎توانید اطلاعات به دست آمده را با فرمت استاندارد PCAP ذخیره و آن را روی سایر دستگاه‎های دیگر و یا کامپیوتر مشاهده کنید.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟