سرمایه‌گذاری‌های مافوق تصور
اگر به دنبال بازار پر سودی هستید از اینترنت اشیا غافل نشوید
تحقیقی که به تازگی در ارتباط با اینترنت اشیا انجام و نتایج آن منتشر شده است، نشان می‌دهد سرمایه‌گذاری در حوزه اینترنت اشیا با رشد روزافزون و 16 درصدی خود تا سال 2020 به رقم 1.3 تریلیون دلار خواهد رسید. به طوری که به یکی از سودآورترین صنایع تبدیل خواهد شد. این سودآوری در جنبه‌های مختلف این صنعت سخت‌افزار و نرم‌افزار کاملا مشهود خواهد بود.

گزارشی که از سوی The Journal و با استناد به پژوهش انجام گرفته از سوی موسسه IDC تحت عنوان "گزارش شش ماهه راهنمای سرمایه‌گذاری در حوزه اینترنت اشیا" منتشر شده نشان می‌دهد، بخش اعظمی از تولیدکنندگان در سه سال آینده و در حوزه سخت‌افزاری اینترنت اشیا سرمایه‌گذاری‌های کلانی را انجام خواهند داد. این گزارش نشان می‌دهد میزان سرمایه‌گذاری شرکت‌های فعال در حوزه تولید تجهیزات سخت‌افزاری اینترنت اشیا در سه سال آینده با رشد 16 درصدی به رقم 1.29 تریلیون دلار خواهد رسید. به طوری که در مقایسه با سال 2015 یک رشد 15.6 درصدی را نشان می‌دهد. در این گزارش آماده است که بازار اینترنت اشیا در کشوری همچون چین تا سال 2020 به رقم  120 میلیارد خواهد رسید.

مطلب پیشنهادی

۵ کتاب پیشنهادی برای علاقه‌مندان اینترنت اشیا
معرفی بهترین کتاب‌های دنیای فناوری

IDC بر این باور است که پیشرفت‌های انجام گرفته در ارتباط با فناوری حس‌گرها باعث شده است بخش اعظمی از سرمایه‌گذاری در حوزه اینترنت اشیا به این سمت متمایل شود. IDC پیش‌بینی کرده است که در سبد سرمایه‌گذاری شرکت‌های بزرگ بخش اعظمی از سرمایه این شرکت‌ها در ارتباط با طراحی حس‌گرهای فوق پیشرفته هزینه خواهد شد. به طوری که این تولیدکنندگان تا سال 2020 در حوزه سخت‌افزار بالغ بر 400 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خواهند کرد. حسگرها و ماژول‌هایی که در گجت‌‌های هوشمند جایگذاری شده و به منظور متصل کردن این اشیا به اینترنت مورد استفاده قرار می‌گیرند در اولویت کاری اصلی تولیدکنندگان قرار خواهد گرفت.

مطلب پیشنهادی

چشمانی برای اینترنت اشیا
دنیای دوربین شماره 187

در حالی که در پنج سال آینده حوزه سخت‌افزاری بخش اعظمی از سرمایه‌ شرکت‌ها را از آن خود خواهد کرد اما در مقایسه با حوزه نرم‌افزار و به ویژه سرویس‌ها از رشد کندتری برخوردار خواهد بود. مارکوس توریچا از IDC در این ارتباط گفته است: «رابطه بسیار نزدیکی میان رشد بالای اینترنت اشیا و محصولات مورد استفاده مشتریان و سرویس‌هایی که در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد وجود دارد. سرویس‌هایی که عمدتا در صنایع عمودی همچون سلامت، خرده‌فروشی‌ها و بیمه ارائه می‌شوند یک فاکتور تاثیرگذار خواهند بود. بدون شک حوزه اینترنت اشیا بازاری بسیار گسترده‌ است که فرصت‌های بی بدیلی را هم در اختیار مصرف کنندگان و هم در اختیار تولیدکنندگان قرار می‌دهد.»

پیش‌بینی کارشناسان حوزه بازار نشان می‌دهد که تولیدکنندگان سخت‌افزاری در پنج سال آینده سرمایه‌گذاری کلانی را در این حوزه انجام خواهند داد. در این میان خرده‌فروشی‌ها، صنعت بهداشت و سلامت، بیمه و مشتریان صنعتی از اصلی‌ترین محرکه‌هایی خواهند بود که به رشد اینترنت اشیا کمک خواهند کرد. در ادامه این مشتریان صنایع دیگری همچون ماشین‌سازی و ساختمان‌های هوشمند نیز در سال‌های آتی به یکی از مشتریان اصلی اینترنت اشیا تبدیل خواهند شد. به طوری که در صدر متقاضیان حس‌گرها و سرویس‌های هوشمند قرار خواهند گرفت. IDC در گذشته نیز گزارشی را منتشر کرده بود که نشان می‌داد بازار گجت‌های اینترنت اشیا تا سال 2021 با یک رشد 200 درصدی به رقم 46 میلیارد دلار خواهد رسید.

Juniper Research در این ارتباط گفته است: «یکی از اصلی‌ترین دلایلی که امروزه باعث شده است شاهد پیشرفت ماشین‌های خودران و دستگاه‌های هوشمند باشیم این است که قیمت تجهیزات سخت‌افزاری اینترنت اشیا یک روند کاهشی داشته است.»

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟