دنیای موبایل
نرم‌افزاری برای پرواز ایمن
امروزه فناوری به جایی رسیده است که هر کس با کم‌ترین آگاهی از اصول و قوانین پروازی قادر است پهپادی را به پرواز درآورد. افزایش محبوبیت پهپادهای تجاری در بین عموم مردم به‌ویژه در ماه‌های اخیر بحث‌های زیادی را در پی داشته است که بخش زیادی از این بحث‌ها به امنیت مربوط می‌شود.

 اگر از خطرات امنیتی و تجاوز به حریم شخصی افراد بگذریم، یکی از چیزهایی که مورد توجه گسترده دولت‌ها قرار گرفته است، به خطر افتادن امنیت حریم هوایی کشورها از سوی این پهپادها است که عموماً توسط افراد غیر حرفه‌ای و به‌عنوان سرگرمی به پرواز درمی‌آیند. به‌عنوان مثال، این پهپادها به یکی از مشکلات جدید خلبان‌ها تبدیل شده‌اند و روزی نیست که خلبان‌ها در جریان پروازهای خود با یک پهپاد مواجه نشوند. بی‌شک، ظاهر شدن غیر منتظره یک پهپاد در مسیر پرواز هواپیماها‌ خطرات جبران‌ناپذیری ‌همراه دارد. 
با این حال، فناوری این امکان را نیز فراهم کرده است که ابزارهایی در اختیار این کاربران قرار گیرد تا پیش از به پرواز درآوردن ابزارهای پرنده خود، از چگونگی یک پرواز ایمن مطمئن شوند. اداره هوانوردی فدرال امریکا برای کاهش خطرات بالقوه ناشی از پهپادهای تجاری، نرم‌افزاری برای اسمارت‌فون‌ها ارائه کرده است که به کاربر نشان می‌دهد آیا پرواز در یک منطقه خاص ایمن و قانونی است یا خیر. این نرم‌افزار که B4UFLY نام دارد، با کاربری بسیار ساده مناسب افرادی طراحی شده است که به‌تازگی به جمع کاربران ابزارهای پرنده‌ای نظیر پهپادها پیوسته‌اند و آگاهی چندانی از محدوده‌های قانونی و ایمن پروازی ندارند. 
طبق اعلام اداره هوانوردی امریکا، این کشور یکی از پیچیده‌ترین فضاهای پروازی در دنیا را دارد و بر همین اساس، علاقه‌مندان به پرواز هواپیماهای مدل و پهپادها باید به‌خوبی با نواحی ممنوع و خطرآفرین آشنا باشند. این نرم‌افزار که در حال حاضر مبتنی بر آی‌اواس است، تابستان امسال برای آزمایش به حدود هزار کاربر ارائه و در آینده نسخه آندرویید آن نیز عرضه خواهد شد. 


ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟

ماهنامه شبکه را می‌توانید از دکه‌های روزنامه فروشی تهران و شهرستان‌ها تهیه کنید. همچنین می‌توانید برای مطالعه شماره‌ها مختلف آن به کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور مراجعه نمایید.

اشتراک ماهنامه شبکه

اشتراک ماهنامه شبکه یکی دیگر از راه‌های دسترسی به مطالب مجله است؛ به ویژه اشتراک آنلاین که با قیمتی مناسب محتوای کامل مجله، شامل مطالب و آگهی‌ها را در ختیار شما قرار می‌دهد.