جزئیات چقدر در طراحی مهم هستند؟
تفاوت‌های طراحی صنعتی اپل و سامسونگ
مواردی که در این مطلب به طرح آن‌ها می‌پردازیم، در نظر بسیاری از کاربران موارد چندان مهمی نیستند. شاید بتوان آن‌ها را مشابه با رنگ کردن پشت فنس یا رنگ کردن پشت کابینت‌هایی که قرار است به دیوار نصب شوند، قلمداد کرد. جزئیاتی که تنها برخی از مردم به آن‌ها توجه دارند.

جانی آیو، طراح ارشد اپل همواره درباره طراحی‌های اپل صحبت‌های زیادی کرده است. اینکه اپل به چه مواردی در طراحی محصولات خود توجه دارد و چگونه توجه مردم را به چیزهایی جلب می‌کند که تا پیش از این توجهی به آن‌ها نمی‌کردند.

سامسونگ اما به تازگی پرچم‌داران جدید خود را روانه بازار کرده است پرچم‌دارانی که حداقل در طراحی لبه‌های گوشی تا حد زیادی به آنچه پیش‌تر اپل در آی‌فون 6 طراحی کرده بود، شباهت دارند. اما قصد داریم طراحی‌هایی که سامسونگ و اپل انجام داده‌اند را از نگاهی نزدیک‌تر بررسی کنیم. همان‌طور که در تصویر زیر دیده می‌شود هم‌راستایی المان‌ها در طراحی بسیار ضعیف است. خطوطی که برای بررسی راستای المان‌ها در تصویر رسم شده است به سبب طراحی و یا ساخت بی‌کیفیت قطعات هم دیگر را قطع می‌کنند.

اما از سوی دیگر اگر خط رسم شده روی قسمت پایینی آی‌فون را با خط رسم شده در قسمت پایینی گوشی سامسونگ مقایسه کنیم به‌دقت طراحی که آی‌فون در محصولات خود از آن بهره برده است پی خواهیم برد. می‌بینیم که تمام المان‌ها به‌خوبی در وسط چیده شده‌اند اما این موضوع در طراحی‌های سامسونگ دیده نمی‌شود.

این قضیه حتی در طراحی المان‌های کناری نیز دیده می‌شود. در واقع، هیچ چیز در سامسونگ همراستا نیست. البته مواردی که به طرح آن‌ها پرداختیم در نظر بسیاری از کاربران مواردی چندان مهم نیستند. شاید بتوان آن‌ها را مشابه با رنگ کردن پشت فنس یا رنگ کردن پشت کابینت‌هایی که قرار است به دیوار نصب شوند، قلمداد کرد. جزئیاتی که تنها برخی از مردم به آن‌ها توجه دارند.

اما پیاده‌سازی همین موارد به ظاهر ساده در طراحی و در نظر گرفتن آن‌ها نیازمند صرف زمان و هزینه بسیاری بالایی است. اما آیا واقعاً صرف این هزینه و زمان ارزش دارد؟ برای من به‌عنوان یک مشتری، دانستن این مسئله که اپل تا این اندازه روی جزئیات طراحی خود وقت می‌گذارد به این معنی است که آن‌ها ارزش زیادی برای کیفیت محصول خود قائل هستند.

البته که ممکن است برای هر محصولی مشکلی به وجود آید اما مهم این است که کاربر می‌داند که تولیدکنندگان این محصول حداکثر تلاش خود را برای ارائه یک محصول عالی حتی به قیمت در نظر گرفتن جزئیاتی چون هم‌راستا بودن المان‌ها در حاشیه‌های گوشی در نظر گرفته‌اند. پس حتماً موارد و مشکلاتی حادتر بسیار پیش‌تر در نظر گرفته‌شده‌اند و اگر مشکلی در بخش‌های نرم‌افزاری یا سخت‌افزار به وجود آید بلافاصله از سوی تولیدکننده محصول راه‌حلی برای آن در نظر گرفته خواهد شد.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟