دانشمندان ثابت کردند هر انسان اثر مغزی منحصربه‌فردی دارد
مغز من شبیه هیچ انسان دیگری نیست!
اتصالات مغز ما بی‌نظیر و یکتا هستند. منحصر به فرد بودن آن‌ها به اندازه‌ای مشهود است که می‌توان به منظور شناسایی افراد از آن‌ها استفاده کرد. درست شبیه به زمانی که از اثرانگشت افراد برای شناسایی هویت آن‌ها استفاده می‌کنیم.

مردم همواره این سوال را مطرح می‌کنند که آیا مغز ما متفاوت از دیگران است یا خیر؟ تیمی از پژوهشگران دانشگاه کارنگی ملون روی همین موضوع تحقیق کردند و به معنای واقعی کلمه اثبات کردند که مغز هر انسانی متفاوت از دیگری است. این گروه از پژوهشگران برای انجام آزمایش خود از سامانه تصویربرداری دیفوژن ام. ‌آر. ‌آی استفاده کرده‌اند و نشان دادند که نه تنها اتصالات ساختاری مغز هر انسانی منحصر به فرد است، بلکه نشان دادند که با استفاده از راهکار ابداعی آن‌ها می‌توان این یکتا بودن را به منظور شناسایی افراد مورد استفاده قرار داد. آن‌ها در مقاله خود که در نشریه PLOS به چاپ رسیده است اعلام داشته‌اند: «در این آزمایش مغز نزدیک به 699 نفر از افراد مورد آزمایش قرار گرفت. این سامانه تصویربرداری از آن جهت دیفوژن ام‌.آر‌.آی نام گرفته که قادر است از فرآیند نفوذ مولکول‌های آب در بافت‌های زیستی برای ایجاد یک کنتراست در تصاویر استفاده کرده و الگوی دقیقی از مغز را به تصویر بکشد. آن‌ها در ادامه نتایج را به دست آوردند و نحوه توزیع آب در تمامی کانکتوم‌های محلی (نقاط اتصال) از مسیرهای ماده سفید مغز را مورد شمارش قرار دادند.

مطلب پیشنهادی

مدل سه‌بعدی از مغز که نشان می‌دهد ما چگونه زبان‌ها را درک می‌کنیم
یافته‌های جدید درباره توانایی‌های مغز انسان

این بررسی نشان داد که هر انسانی یک کانکتوم محلی منحصر به فرد را در اختیار دارد. درست همانند اثرانگشتی که به او تعلق دارد. جالب آن‌که یافته‌های این گروه از پژوهشگران اعلام می‌دارد که دوقلوها نیز تنها 12 درصد شبیه به یکدیگر هستند.

این گروه از پژوهشگران برای آن‌که اطمینان حاصل کنند یافته‌های آن‌ها دقیق و درست بوده است، 17 هزار آزمون شناسایی را انجام دادند و در تمامی این آزمون‌ها با ضریب نزدیک به 100 موفق شدند افراد را از یکدیگر به درستی تشخیص دهند. اما صبر کنید، این تمام آن چیزی نیست که پژوهشگران به دست آوردند. این پژوهش نشان داد تجارب زندگی افراد همچون فقر یا بیماری بر ساختار مغز آن‌ها تاثیر محسوسی دارد. به این ترتیب پژوهشگران با استفاده از این روش می‌توانند برای درک چگونگی تاثیرات محیطی و همچنین تجربیات بر شکل مغز افراد استفاده کنند. سرانجام اینکه آیا این دستاورد بزرگ می‌تواند به عنوان یک وسیله شناسایی مورد استفاده قرار گیرد یا خیر، سوالی است که زمان به آن جواب خواهد داد. با این حال آن‌ها در حال حاضر بر کاربردهای پزشکی این تکنیک متمرکز شده‌اند.

مطلب پیشنهادی

مغز انسان آنالوگ است یا دیجیتال؟
مغز اطلاعات را به پیچیده‌ترین شکل ممکن پردازش می‌کند

تیموتی ورستاینن از پژوهشگران دانشگاه کارنگی ملون در این ارتباط گفته است: «‌این دستاورد دقیقا اثبات همان فرضیه‌ای بود که ما همیشه در بخش علوم اعصاب آن‌را مطرح می‌کردیم. فرضیه‌ای که اعلام می‌داشت، الگوهای ارتباطی مغز شما منحصر به فرد هستند. این دستاورد نشان می‌دهد که بیشتر تجربیات زندگی شما به طور مستقیم بر اتصالات مغزی شما تاثیرگذار هستند. اکنون می‌توانیم به بررسی این موضوع بپردازیم که چگونه عامل‌هایی همچون فقر یا بیماری‌های پاتولوژیک بر اتصالات مغزی تاثیرگذار هستند و چگونه می‌توانیم راهکارهای مراقبتی و زیست‌پزشکی جدیدی را در این ارتباط ارائه کنیم.»

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟