دنیای دوربین شماره 185
مار مریخی
شکارچیان موجودات فضایی این بار مدعی شده‌اند در یکی از تصاویری که ناسا از سطح مریخ منتشر کرده است، موجودی شبیه مار یافته‌اند که در حال خزیدن لابه‌لای صخره‌های مریخ است.

ثبثبثب.gif

آن‌ها این عکس را که روبات مریخ‌نورد ناسا گرفته است، مدرکی برای اثبات حیات در سیاره سرخ می‌دانند؛ اما محققان ناسا چنین نظری ندارند. این نخستین‌بار نیست که در تصاویر مریخ چنین موجوداتی دیده می‌شوند. پیش از این، در عکس‌های مریخ، مجسمه، ساختمان و حتی پری دریایی مشاهده شده بود. محققان ناسا این خطاهای بصری را ناشی از پدیده‌ای موسوم به pareidolia می‌دانند. Pareidolia زمانی رخ می‌دهد که مغز الگو یا شی آشنایی را تشخیص می‌دهد؛ حتی اگر واقعاً وجود نداشته باشد.

مطلب پیشنهادی

پیوند دوربین و تلفن هوشمند
دنیای دوربین شماره 185

این توضیحات ناسا، مدافعان تئوری توطئه را راضی نکرده است و به اعتقاد آن‌ها، ناسا تلاش می‌کند حیات در مریخ را مخفی کند. برخی بر این باورند که موجودات زنده در مریخ وجود دارند، اما در عکس‌هایی که مریخ‌نورد ارسال می‌کند، به‌سادگی قابل تشخیص نیستند؛ زیرا موجودات مریخی ظاهر آشنایی برای ما ندارند و به همین دلیل نمی‌توانیم آن‌ها را در تصاویر تشخیص دهیم. حامیان نظریه توطئه پا را فراتر گذاشته‌اند و کلیت اصالت تصاویری را که ناسا به عنوان تصاویر سطح مریخ منتشر می‌کند، زیر سؤال برده‌اند و معتقد هستند این عکس‌ها نه از سطح مریخ، بلکه از سطح زمین گرفته شده است و این موضوع را که گاهی موجوداتی شبیه جانداران زمینی در این عکس‌ها دیده می‌شود، دلیلی برای اثبات ادعای خود می‌دانند.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.
برچسب: 

ایسوس

نظر شما چیست؟