5 روش برای باز کردن قفل تلفن‌های هوشمند
چگونه اسمارت‌فون‌های آینده صاحب‌شان را شناسایی می‌کنند
فعال كردن تلفن با کشیدن انگشت روی صفحه‌نمایش آن روشی کسل‌کننده است که دیگر قدیمی‎ به شمار می‌رود. خوش‌بختانه مبتکران دنیای امروز روش‎های جديد دیگری را از شناسایی اثر انگشت به روش امواج فرا صوت و پیمایش عنبیه چشم تا شناسایی کامل چهره فرد برای باز کردن قفل تلفن ما ابداع کرده‌اند. هنوز تمام این فناوری‎ها برای استفاده در دستگاه‎های همراه آماده نشده‎اند، اما اکثر این شرکت‎ها در حال کار برای رسیدن به فناوری‎های جديد در نسل بعدی تلفن‎های هوشمند هستند. در ادامه با پنج روش جدید شگفت‌انگیز برای شناسایی مالکان دستگاه‌های هوشمند آشنا خواهیم شد.

1- Qualcomm Snapdragon Sense ID

اگر چه این روزها ممکن است دیگر اسکنرهای شناسایی اثرانگشت قدیمی‎ به نظر برسند، اما Sense ID کوال‌کوم کاملا یک چیز متفاوت از Touch ID اپل یا حس‌گر شناسایی اثر انگشت سامسونگ است. Sense ID از امواج فراصوت برای نفوذ به لایه بیرونی پوست شما استفاده می‎کند تا شیارها و مشخصه‌های خاصی که اثرانگشت شما را به وجود می‎آورند را شناسایی كند. این فناوری حتی می‎تواند هر دو سمت شیارهای موجود در اثر انگشت، منافذ خروج عرق و هر مشخصه دیگری که در اثر انگشت یک انسان زنده وجود دارد را به وسیله بررسی گردش خون شناسایی کند. با انجام این کارها نتیجه نهایی بسیار دقیق خواهد بود و یک اسکنر فوق امن اثر انگشت را در اختیار شما قرار خواهد داد.

این فناوری بررسی اثر انگشت را با سرعت و دقت بالایی انجام می‎دهد و تمام جزئیات منحصر به فرد اثرانگشت شما را نمایش می‎دهد. برای اینکه جذابیت استفاده از این فناوری بیشتر شود، Sense ID را می‎توان در هر قسمتی از تلفن جاسازی کرد زیرا می‎تواند جزئیات اثر انگشت شما را از زیر شیشه، فلز یا پلاستیک (سه ماده اصلی تشکیل‌دهنده قاب تلفن‎های هوشمند) بررسی کند. کوال کوم اعلام کرده است که Sense ID به زودی در نسل بعدی تلفن‎های هوشمند برخوردار از پردازنده Snapdragon 810 به کار گرفته خواهد شد.

2- فناوری Delta ID ActiveIRIS

اگر فناوری شناسایی اثر انگشت شما را تحت تاثیر قرار نداده است، شاید بررسی و شناسایی عنبیه چشم نظر شما را جلب کند. فوجیتسو اخیرا با Delta ID مشارکتی را برای تحقيق در مورد چگونگی شناسایی افراد از طریق بررسی عنبیه چشم آن‌ها آغاز کرده است. سخت‌افزار ActiveIRIS بسیار کوچک و مینیاتوری است، به همین دلیل می‎توان آن را در هر تلفن هوشمندی جاسازی کرد. این فناوری شامل یک نور LED و یک دوربين مادون قرمز است که الگوهای عنبیه چشم شما را برای شناسایی صاحب اصلی دستگاه بررسی می‎کند. نصب ActiveIRIS روی تلفن شما بسیار آسان است و کاربران به راحتی با گرفتن یک عکس الگوهای ساختاری هر دو چشم را ثبت می‎کنند. این الگوها در تلفن ذخیره شده و می‎توان تا فاصله 50 سانتي متری چشم کاربر را با عینک یا بدون آن شناسایی کرد.

در آزمايشات انجام گرفته روی تلفن فوجیتسو مشخص شد که شناسایی و تشخیص چشم‎های کاربر حتی زمانی که عینک به چشم داشته باشد، به سرعت و با دقت انجام می‎شود. متاسفانه با وجود پشت سر گذاشتن تمام مراحل آزمایشی، فوجیتسو هنوز اعلام نکرده است که فناوری Delta ID چه زمانی در تلفن‎های آنها به کار گرفته خواهد شد، اما انتظار مي‎رود به زودی شاهد حضور اسکنرهای عنبیه چشم روی دستگاه‎های بیشتری باشیم.

3- EyeVerify Eyeprint ID برای ZTE Grand S3

در حقيقت قبلا فناوری پیمایش عنبیه چشم در یکی از دستگاه های ZTE به نام Grand S3 به کار رفته است. این فناوری از EyeVerify سرچشمه می‎گیرد که از الگوی رگ‎های خونی واحد استفاده کرده و شبکیه چشم شما نقش شناسایی و باز کردن قفل تلفن را بر عهده خواهد داشت. با پایین کشیدن صفحه قفل تلفن دسترسی به اسکنر چشم فعال می‎شود که از یک دوربين جلویی 8 مگاپیکسلی استفاده می‎کند. یک خط پیمایش درخشان سبز رنگ (شبیه به فیلم‎های علمی‎ تخیلی) روی تصویری از چشم شما بالا و پایین می‎رود و دوربين بررسی می‎کند که آیا این تصویر با فایل ذخیره شده مطابقت دارد یا خیر و اگر این گونه بود، شما مستقیما به صفحه home تلفن هدایت خواهید شد. مدت زمان انجام این فرآيند کمتر از یک ثانیه است. در آزمايشات انجام شده این فناوری در Grand S3 به خوبی کار می‎کرد و قرار است از آن در سایر تلفن‎های ZTE نیز استفاده شود. ZTE تلفن‎های مجهز به اسکنر عنبیه چشم را در چین و احتمالا اروپا با قیمتی در حدود 500 دلار عرضه خواهد کرد.

برنامه بیومتریک 1U از Hoyos Labs

Hoyos Labs نام یک استارت‌آپ خیره‌کننده است که در حال حاضر یک نرم‌افزار به نام 1U (قابل نصب روی iOS و آندرويد) را ارائه کرده است که از فناوری تشخیص چهره برای شناسایی کاربر استفاده می‎کند. در حال حاضر این برنامه در سایت‎های گوناگونی مثل Instagram ، جی‎میل و حساب‎های بانکی شما که از کلمه عبور برای شناسایی کاربران استفاده می‎کنند قابل استفاده است. اين برنامه از شما می‎خواهد که به وسیله دوربين تلفن یک عکس از خودتان بگیرید تا بتواند از آن برای شناسایی چهره شما استفاده کند. بعد از آن شما به راحتی تلفن خود را روبروی صورت خود نگه می‎دارید و سایتی که می‎خواهید به آن دسترسی داشته باشید به سرعت باز می‎شود.

اگر مي‎خواهيد امنیت بیشتری به آن اضافه کنید و می‎خواهید مطمئن شوید كه این برنامه با عکس‎های کیفیت بالا از چهره شما فریب نمی‎خورد، می‎توانید تنظیمات آن را در حالت انیمیشن قرار دهید. با انجام این کار برنامه از شما می‎خواهد سر خود را به این طرف و آن طرف حرکت دهید تا اثبات شود که تصویر شما یک تصویر زنده است. آزمايشات انجام گرفته روی دموی این نرم‌افزار نشان می‎دهد سرعت کار آن بسیار بالا است. این شرکت یک دستگاه ATM را نیز راه‌اندازی کرده است که از فناوری تشخیص چهره برای شناسایی افرادی که قصد برداشت پول از دستگاه خودپرداز را دارند، استفاده می‎کند. از این فناوری آینده گرایانه می‎توان برای باز کردن قفل تلفن شما یا هر برنامه دیگری نیز استفاده کرد. Hoyos Labs می‎گوید که با شرکت‎های بزرگ صاحب نام مشغول مذاكره است تا بتوان از این فناوری در دستگاه‎های خودپرداز و سایر دستگاه‎ها استفاده کرد.

4- فناوری حرکتی بدون لمس فرا صوتی از Elliptic Labs

زمینه اصلی فعالیت Elliptic Labs بازکردن قفل تلفن شما نیست، اما فناوری حسی حرکتی مبتنی بر سیستم فرا صوتی این شرکت می‎تواند برای انجام خیلی از کارها مورد استفاده قرار گيرد. این شرکت در حال مذاكره با سایر تولیدکنندگان است تا امتیاز استفاده از این فناوری را در اختیار آنها قرار دهد. در حال حاضر تعدادی نمونه پیش تولید از این فناوری شامل امکان گرفتن عکس‌های سلفی به وسیله حرکت دست، حرکت دادن ساعت هشداردهنده برای به تعویق انداختن زمان هشدار و یک بازی که شما یک عروس دریایی را از بین موانع کیسه‎های پلاستیکی هدایت می‎کنید، وجود دارد که با انجام آزمايشات روی آنها مشخص شد که این فناوری حتی از فاصله‎ زیاد یک متری نیز بسیار سریع به واکنش‎ها پاسخ می‎دهد.

روش کار این فناوری به این صورت است که یک تراشه اصلاح شده درون یک تلفن، بلندگوها را وادار می‎کند تا امواج فرا صوتی را ساطع کنند که پس از برخورد با دستان در حال حرکت شما مجددا توسط میکروفن دریافت می‎شود. این برگشت سیگنال به عنوان حرکت دست تفسیر شده و کار کنترل به وسیله حرکات بدن (gesture) را شبیه‌سازی می‎کند. از آنجا که Elliptic Labs نیاز به دسترسی به تراشه داخل تلفن دارد، تولیدکنندگان تلفن ابتدا باید اصلاح این تراشه را انجام دهند. اما این شرکت می‎گوید از آنجا که چندین شرکت آمادگی خود را برای انجام این کار اعلام کرده‎اند، این موضوع مشکل ساز نخواهد بود و به احتمال زیاد این فناوری امسال به تلفن‎های هوشمند اضافه خواهد شد.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟